Yeşil Pasaport Şartları 2023 Yeşil Pasaport Ücreti

Yeşil Pasaport Şartları 2023 Yeşil Pasaport Ücreti
A+
A-

Yeşil Pasaport şartları nelerdir? Yeşil Pasaport nedir, kimlere verilir? Yeşil pasaport geçerlilik süresi ne kadar?

Yeşil pasaport bir diğer adıyla hususi pasaport olarak geçer. Belirli kademe ve kıdemi dolduran devlet memurlarına, kamu çalışanlarına, eski TBMM çalışanlarına, belediye başkanlarına ve tüm bunların ailelerine verilmektedir. Yeşil pasaport hakkında merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Şartları 2023 Kimler Alabilir?

Kimler yeşil pasaport alabilir? sorusu için kısaca devlet çalışanları ve bu çalışanları aileleri alabilmektedir. Daha detaylı bir şekilde ele alacak olursak yeşil pasaport alabilecek kişiler:

 • Kamu çalışanları
 • Devlet adına çalışan kişilerin aileleri
 • Kadrolu ve sözleşmeli devlet memurları ve memurluktan emekli olanlar
 • Baroya bağlı avukatlar. (En az 15 yıl baroya bağlı olmaları zorunluluğu var)
 • Belediye başkanları ve bu görevden emekli olanlar
 • Devlet sporcusu statüsünde görev alan sporcular
 • Türkiye Büyük Millet Meclisi çalışanları ve TBMM’den emekli olanlar

Bahsettiğimiz görevlerde bulunan kişiler ve aileleri için “yeşil pasaportu kimler alabilir” sorusunun cevabını vermiş olduk. Ancak tek başına bu pozisyonlarda bulunmak yeşil pasaport almak için yeterli değil.  Sahip olduğu ayrıcalıklarla avantajlar sunan bu hususi pasaporta sahip olmak için belirli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu nedenle yeşil pasaport gerekliliklerinin başvuru sahipleri tarafından yerine getirilmesi gerekir.

Pasaport Ücretleri 2023 (5 Yıllık, 10 Yıllık Pasaport Ücreti)

Yeşil Pasaport Şartları

Yeşil Pasaport Şartları

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Yeşil pasaport için gerekli niteliklere sahip olanlar, Hususi Pasaport başvurusunda bulunarak ayrıcalıklarından faydalanabilirler. Bu durumda yeşil pasaport için gerekli evrakların eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir. Ayrıca yeşil pasaport için gerekli belgeler çalışanlar ve emekliler için farklılık göstermektedir. Yeşil pasaport için gerekli evraklar:

 • T.C. kimlik kartı veya geçici kimlik belgesi
 • Son 6 ayda çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Emekliler için emekli olunan kurumdan derecesini bildiren belge
 • Çalışanlar için devlet görevlisinin çalıştığı kurumundan alınacak hususi damgalı pasaport başvuru formu

Yeşil Pasaport Şartları 2023

Yeşil pasaport şartları: Yeşil pasaport şartlarının başında kadro derecesi gelmektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre yeşil pasaport alabilmenin temel şartı, devlet adına çalışan memurun birinci, ikinci veya üçüncü derece devlet görevlerinden birine sahip olmasıdır.

Yeşil pasaport için en önemli şart özetle kamu çalışanlarının derecesidir. Kamuda derece bir tür kıdem göstergesidir ve çalışıldıkça, zamanla elde edilir. Memurlar ve ailelerinin yeşil pasaport hakkından yararlanabilmesi için 1, 2 ve 3. dereceye ulaşmış olması gerekir. Belirttiğimiz gibi yeşil pasaport almak için konulan kriterler devlet çalışanının kadro derecesiyle ile ilgilidir. Personel diploması ilk üç diplomadan biri değilse yeşil pasaport alınamaz.

Yeşil Pasaport Ücreti 2023

Yeşil pasaport harcı alınmamaktadır. Hem ilk kez hususi pasaport alacaklardan hem yenileme yapacaklardan yalnızca defter bedelini ödemeleri gerekmektedir. Yeşil pasaport ücreti 2023 yılında defter bedeli tüm başvuru süreleri için 501 TL olmaktadır.

Yeşil Pasaport Uzatma

Yeşil pasaportunuzun süresini uzatmak için Haziran 2010’dan sonra düzenlenmiş ve fiziki olarak kullanılamayacak şekilde hasar görmüş pasaportunuz ile il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Hususi yani yeşil pasaport uzatma işlemi de ücretsiz olarak yapılmaktadır.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.