CepteHaber

Yağ Bezesi Nasıl Geçer? 2021 Lipom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yağ Bezesi Nasıl Geçer? 2021 Lipom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yağ bezesi nasıl geçer evde, yağ bezesi nasıl gider, Yağ bezelerini ne eritir, yağ bezesi sıkmak, yağ bezesi eriten krem, yüzdeki yağ bezeleri nasıl gider, göz kapağında yağ bezesi nasıl geçer, yağ bezesi nasıl geçer gibi konular hakkında araştırma yapan okurlarımıza “Yağ Bezesi Nasıl Geçer? 2021 Lipom Tedavisi Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızda yağ bezesi (lipom) hakkında tüm bilinmesi gerekenleri paylaşıyoruz.

Yağ bezi, tıpta lipom olarak adlandırılan, büyük sorunlara neden olmayan iyi huylu tümörlere verilen addır. Meydana geldiği bölgede herhangi bir baskıya maruz kalmaz ve boyutu küçükse herhangi bir sorun teşkil etmez ve herhangi bir müdahale gerektirmez. Fakat vücudunuzdaki yağ bezi olduğunu düşündüğünüz yapının doktor tarafından teşhis edilmeli ve yağ bezi teşhisi yapılmalıdır. Çünkü yağ bezlerini kendi kendinize teşhis ettiğiniz durumlar farklı bir cilt problemi olabilir.

Bahsettiğimiz gibi lipomlar çok ciddi sorunlara neden olmazlar fakat oluştukları alan nedeniyle kişiyi estetik olarak rahatsız edebilirler. Bu gibi durumlarda kişi yağ bezinin alınmasını tercih edebilir. Mercimek boyutunda veya portakal büyüklüğünde olabilen bu vakalar, tecrübeli doktorlar tarafından lokal anestezi kullanılarak 3 ila 5 dakika kadar kısa bir sürede tedavi edilebilmektedir.

Yağ Bezesi İçin Hangi Doktora ve Bölüme Gidilmelidir?

Lipom problemi olan kişiler, çıkarılması için genel cerrahi uzmanına veya dermatoloji bölümüne gidebilir. Genel cerrahi uzmanları lipom konusunda oldukça deneyimlidir. Size en yakın hastaneden genel cerrahi bölümünden ya da dermatoloji bölümlerinden randevu alarak 5 dakika gibi kısa bir sürede muayene ve tedavi olabilirsiniz.

Yağ Bezesi Nedir?

Yağ hücrelerinin bilinmeyen bir şekilde deri altında toplanıp yumuşak bir kitle haline gelmesine lipom denir. Sıklıkla deri ile kas arasında oluşan bu problem, vücudun yağ hücrelerinin bulunduğu her yerde görülebilmektedir. Parmağınızla bastığınızda lipom hareket eder. Daha çok sırt, göğüs ve boyun bölgesinde görülür.

Yağ Bezesi Kimlerde Görülür?

Her yaştan veya cinsiyetten insanda ortaya çıkabilen bu problem, yetişkinlerde en sık görülen cilt problemlerinden biridir. Erkek ya da kadın fark etmeksizin her iki cinsiyette de aynı oranda bulunur. Az sayıda kişide mevcut olduğu bilinmesine rağmen 90 ila 100 kişiden birinde bulunur.

İlgilinizi Çekebilir-  Şarap Fiyatları 2021 (Güncel Fiyat Listesi)

Yağ Bezesi Neden Olur?

Bunun neden olduğu bilinmemektedir. Toplumdaki fazla kilolu insanlar arasında yaygın olduğu kanaatine rağmen bu doğru değil. Genetik nedenlerden kaynaklandığını, kusurlu bir gen olduğunu bildiren uzmanlar, hareketsiz yaşam tarzı olan kişilerde de yaygın olduğu konusunda ortak bir görüşe sahipler.

Yağ Bezesi Nasıl Geçer? 2021 Lipom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yağ Bezesi Nasıl Geçer? 2021 Lipom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yağ Bezesi Belirtileri Nelerdir?

  • Parmaklarla sıkıldığında yumuşak ve oynadığı hissedilir.
  • Derinin altında değil üstünde bulunur.
  • Rengi yok. Zaten derinin altındadır.
  • Yavaş büyüyebilir.
  • Sıklıkla omuz ve sırt bölgesinde ortaya çıkar.
  • Vücudun yağ hücrelerine sahip herhangi bir yerinde olabilir.

Lipom Kansere Dönüşür mü?

Yağ bezleri tamamen iyi huylu ve zararsız tümörlerdir ve herhangi bir kanser riski oluşturmaz ve farklı dokulara yayılmaz. Ancak vücudunuzdaki her kisti tek başına bir lipom olarak tanımlamak doğru değildir. Böyle durumlarda bir hastaneye gidilerek muayene edilmeli ve doktor tarafından teşhis edilmelidir.

Lipom Ağrır mı?

Genel olarak acı veren bir problem değildir. Çoğu zaman insanlar onun varlığını bile hissetmezler. Ancak aynada görebilecekleri bir konumdayken kendilerini rahatsız hissederler. Bu olursa, basınca maruz kalabilecek bir yerde ağrı olabilir. Basınç / baskı ortadan  kaldırıldığında ağrı da geçer. Yağ bezelerinin gelişmesi için hiçbir sebep yok. Bazı lipomlar yıllarca aynı büyüklükte kalabilir veya çok yavaş büyüyebilir. Ancak çok kısa bir süre içinde farklı büyüme veya değişiklikler görmüşseniz mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Yağ Bezesi Nasıl Geçer? 2021 Lipom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok sağlık sorununun tedavisi ameliyatsız yöntemlerle yapılabilirken, lipomlarda henüz bir teknik bulunamamıştır. Ancak ameliyat söz konusu olduğunda korkmayın çünkü çok küçük 1 cm’lik bir kesi yapılarak lipom çıkarılabilir ve bu işlem sadece 2-3 dakika sürer. Beze çıkarıldıktan sonra kesi yapılan bölge gizli dikişlerle kapatılır ve iz kalmaz.

Bizleri takip etmeyi unutmayınız. CepteHaber.NET 🙂

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır.