Vergi Levhası Üzerinden Kredi Nasıl Alınır? (Yeni Esnaf) 2023

Vergi Levhası Üzerinden Kredi Nasıl Alınır? (Yeni Esnaf) 2023
A+
A-

Vergi levhası üzerinden kredi, vergi levham yeni kredi alabilir miyim 2023, Basit usul vergi levhası ile kredi, Vergi levhası üzerine kredi Veren Bankalar, Halkbank Vergi Levhası üzerine kredi almak, 3 aylık vergi levhasına kredi, Esnaf kurye kredi, Vergi levhasına kredi hesaplama, Ziraat Bankası vergi levhası kredisi, vergi levham yeni kredi alabilir miyim, yeni vergi levhasına kredi veren bankalar, basit usul esnaf kredisi, vergi levhası üzerine kredi kartı, yeni esnafa kredi veren bankalar, matrahsız vergi levhası kredi gibi merak edilen tüm konular yazımızda.

Vergi Levhası Üzerinden Kredi Nasıl Alınır? 2023

Esnaflar herhangi bir banka üzerinden kredi başvurusu yapabilirler. Başvuru esnasında kredinin ne amaçla çekileceği ve ne kadar kredi tutarına ihtiyaç olunduğu banka şube çalışanlarına belirtilir. Bankada yapılacak olan esnaf kredi başvuruları için KOBİ bankacılığı devreye girer. Kobi bankacılığında yetkili kişi talep doğrultusunda esnafa özel olan en uygun paketi sunar. Kredi paketi esnaf tarafından da uygun görülürse; esnaf kredisi gerekli belgeler banka yetkilisi tarafından talep edilir. Buraya kadar her şey tamam. Şimdi vergi levhası üzerinden kredi ve 6 aylık vergi levhası olan esnaflardan istenilenlere gelelim.

Vergi levhası üzerinden kredi almak isteyen esnaflar, işletmelerine ait geri dönük 6 aylık cirosunu belirten belgeleri bankaya teslim etmesi yeterlidir. Bu işlemden sonra banka başvurulan esnaf kredisi için değerlendirme süreci başlatır. Banka tarafından onaylanan esnaf kredisi geri ödeme planı ile esnafa bildirilir. Esnaf tarafından kredi sözleşmesi imzalanır ve esnaf kredisi için başvuruda bulunan kişinin hesabına kredi tutarı banka tarafından transfer edilir.

Hangi Bankalar Esnaf Kredisi Veriyor?

 1. Ziraat Bankası
 2. Vakıfbank
 3. Garanti Bankası
 4. QNB Finansbank
 5. Halkbank
 6. Denizbank
 7. Odeabank
 8. Akbank
 9. İş bankası

gibi özel ve kamu mevduat bankalarının tümü gerekli belgeleri hazırlayan ve kredi koşullarını sağlayan tüm esnaflara en basit şekilde kredi sağlar. Bu destek için banka ayrımı olmamasına rağmen beyannamenizi vereceğiniz bankayı seçmeniz önerilmektedir.

Vergi Levhası Nasıl Alınır?

Vergi levhası almak için yapılacak başvurular artık Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi (GİB) üzerinden de gerçekleşebilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden başvuru yapmak için aşağıdaki belirttiğimiz adımları gerçekleştirmelisiniz.

 1. Sorgulama
 2. Vergi Levhası İşlemleri
 3. Vergi Levhası Oluşturma

Bu işlem sıralaması ardından kolaylıkla vergi levhası oluşturulabilmektedir. Görüntüle ve yazdır seçeneği ile de sistem üzerinden çıktı alınabilmektedir. Yeni açılan işletmeler bilindiği vergi dairesine işe başlama bildirim yapmalıdır. Bu bildirim için istenen belgeler ise;

 1. Onaylı T.C kimlik kartı fotokopileri,
 2. İşyerine ait ikametgah belgesi,
 3. Şirket ortakları var ise noter onaylı imza sirküleri

istenen belgeler arasından yer alıyor.

Vergi Levhası Üzerinden Kredi Nasıl Alınır? (Yeni Esnaf)

Vergi Levhası Üzerinden Kredi Nasıl Alınır? (Yeni Esnaf) 2023

BENZER YAZI: Esnafa İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar 2023

Esnafa Kredisi Şartları Nelerdir? Güncel Şartlar

Yeni işyeri açanlar faizsiz esnaf kredisi alabilir mi? Devlet kurumları kredi verirken işletmenin yeni mi eski mi olduğunu dikkate almazlar. Önemli olan, esnafların ticari kredi şartlarına ya da o dönem için belirlenen şartlara uyup uymadıklarıdır. Devlet kurumlarının belirlediği kriterleri taşımak birinci önceliktir. Örnek verecek olursak;

 1. Kuruluş üyesi KOBİ olmak
 2. İşletme sahibinin başvurması,
 3. Güncel beyanname vermek.
 4. Destekten 1 kez faydalanmak,
 5. Sisteme kayıt yaptırmak.

Bunun için de gelir belgesi şart olduğundan yeni esnafa gelir belgesiz kredi başvurusu yapmak mantıklıdır. Bankaların şartları arasında en önemli nokta, talep edilen kredi miktarı ile orantılı bir ticaret içerisinde bulunulmasıdır. Yeni esnafların en çok sorun yaşayacağı sorun budur. Yeni dükkanı olan, belirli bir geliri olmayan ve bu düzeyi bildirme imkânı bulunmayan esnaflar için işletme kredisine başvurmak zordur.

Bu anlamda yeni esnafların bunun yerine tüketici kredisi için başvurmaları önerilebilir. Bunun için bir gelir belgesi gerekli olduğundan, yeni esnaflardan gelir belgesiz kredi başvurusunda bulunulması daha mantıklı olmaktadır.

Vergi Levham Yeni Kredi Alabilir miyim?

Bankalar, esnaf vatandaşlara kredi verirken birçok neden sunar. Bu nedenlerden en önemlisi kredi geçmişidir. Kötü bir kredi geçmişiniz varsa ve 6 aylık bir iş geçmişiniz yoksa, bankalar kredi verme konusunda isteksizdir. Yeterli ticari geçmişiniz yoksa, bankalardan teminat mektubu bile alamayabilirsiniz. Ancak sermayeniz varsa bankaya vererek teminat alabilirsiniz.

Esnaflarda aranan bir diğer özellik de kredi notudur. Kredi puanı düşük ise alacağınız kredi miktarı doğru oranda azalacaktır. Yeni esnafların kredilere erişimde sorun yaşamasının nedeni, bankaların zihninde geri ödeme ile ilgili düşüncelerin birikmesidir.

Hükümetin esnafları desteklemek için başlattığı yeni bir kampanya ile esnaflar Kredi Garanti Fonu sayesinde teminata ihtiyaç duymadan kredi alabilecek. Bu bağlamda iş hayatına yeni giren birçok esnaf, istedikleri sermayeyi elde ederek alım satım ihtiyaçlarını karşılayabilecektir.

Esnaf Kredi Şartları 2023 Gerekli Belgeler

Eski esnaflar için 3 yıllık gelir gösteren hesap özeti gelir bilanço belgeleri istenirken; Yeni esnaftan talep edilmese de, bu belgeye göre limitler belirleneceğinden kredi miktarı düşük olabilir. Esnaf kredisi için başvuruda gerekli belgeler ise;

 1. Yeni açılan dükkana ait vergi levhası
 2. Esnaf veya ticaret odası kayıt belgeleri
 3. SGK Hizmet Döküm Belgeleri (varsa)
 4. Ticaret sicil gazetesi ile onaylı imza sirküleri
 5. İşyeri sahibine ait kimlik kartı fotokopileri

Yeni esnaflara kredi sağlayan bankalar vardır. Kendi işinizi kurmak istiyorsanız ve sermaye sıkıntısı çekiyorsanız bankalardan faizsiz kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.