Trendyol Pazaryeri 2023 Trendyol Satıcı Paneli Girişi

Trendyol Pazaryeri 2023 Trendyol Satıcı Paneli Girişi

Trendyol pazaryeri başvurusu nasıl yapılır, Trendyol satıcı paneli giriş nasıl yapılır, mağaza açma şartları nelerdir, Trendyol mağaza açma ücreti ne kadar oldu, Trendyol Satıcı başvuru şartları, Trendyol Komisyon Oranları 2023, Trendyol mağaza açma Şartları 2023, Trendyol Satıcı başvuru evrakları, Hepsiburada mağaza açma, N11 mağaza açma, trendyol’da satış yapmak gibi konular hakkında tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Trendyol Pazaryeri 2023

Trendyol pazaryeri sayesinde online satış yapmak isteyen girişimciler ve işletmeler Trendyol mağaza açılış sürecinden geçerek Trendyol mağazası açabilirler. Trendyol mağazası açmak, bu platformun düzenli müşterilerine ulaşarak Trendyol’da ürün satmayı, Trendyol’da satış yapmayı kolaylaştırabilir. Bu makalede, Trendyol mağazası açma, Trendyol’da satış ve Trendyol mağaza açılış süreci ve komisyon oranları hakkında bilmeniz gereken önemli konuları sizlerle paylaşıyoruz.

Türkiye’nin en büyük online pazaryerleri arasında Trendyol pazaryeri, oldukça popüler. İlk açıldığı yıllarda o dönemlerde popüler olan özel alışveriş kulübü olan iş modelini, zamanla farklı mağazaların da satışına izin veren online pazar yerine dönüştürdü.

Trendyol Mağaza Açma Şartları ve Gerekli Belgeler

Trendyol mağaza açmak için başvuru formunda belirtmeniz gereken bazı bilgiler bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Şirket ticaret unvanı
 2. Şirket türü
 3. Vergi kimlik numarası
 4. Ticari sicil numarası
 5. Satış yapılacak kategori
 6. Ad soyad
 7. E-posta
 8. Cep telefonu numarası
 9. Başka sanal pazar yerlerindeki veya kendi e-ticaret siteniz varsa linkleri

Başvurunun onaylanmasının ardından sizlerden istenecek gerekli belgeler ise;

 1. Faaliyet belgesi,
 2. Vergi levhası,
 3. İmza sirküleri,
 4. Ticaret Sicili Gazetesi 

Trendyol Mağaza Açma Komisyon Oranları 2023

Trendyol’da farklı ürün kategorileri için farklı komisyon oranları uygulanmaktadır. Trendyol mağaza açma başvurunuz olumlu olarak onaylandıktan sonra bu komisyon oranları ile ilgili detaylı bilgiler sizlerle paylaşılır. Ana kategorilerdeki komisyon oranlarından bazıları şu şekildedir:

 • Aksesuar / Altın Gümüş: %5
 • Aksesuar / Mücevher: %30
 • Spor/ Spor Ekipmanları: %15
 • Spor/ Spor Giyim ve Ayakkabı: %20
 • Çocuk / Anne Bakım: 18
 • Çocuk / Bebek Bakım: %12
 • Elektronik / Beyaz Eşya: %10
 • Elektronik / Cep Telefonu: %6
 • Ev ve Yaşam / Kırtasiye ve Ofis Malzemeleri: %20
 • Ev ve Yaşam / Hobi ve Eğlence: %17

Trendyol Pazaryeri 2023 Trendyol Satıcı Paneli Giriş

Trendyol’da mağaza açmadan satış yapamazsınız. Bu nedenle bu platformda satış yapabilmek için Trendyol mağaza açılış sürecine üye olarak kendi mağazanızı açmanız gerekmektedir. Trendyol mağazası açmanın avantajları da bulunmaktadır. Bu avantajları yazının devamında görüntüleyebilirsiniz.

Trendyolda Satış Yapmak

Trendyol mağazası açmak sizlere bazı  avantajlar sunacaktır. Bu avantajlar ise;

 • Trendyol’un kendi müşteri kitlesine ulaşım sağlar, sıfırda hedef kitle yaratma zorunluluğunuz ortadan kalkar.
 • Markanızı kolay bir şekilde tanıtabilirsiniz.
 • Ürün listeleme ve reklam kanalı yaratma avantajı sunar.
 • Rakiplerinizin analizi yapabilir stratejilerini ve indirim kampanyaların takip edebilirsiniz.
Trendyol Mağaza Açma Şartları Komisyon Oranları

Trendyol Pazaryeri 2023 Trendyol Satıcı Paneli Giriş

Trendyol Pazaryeri 2023 Mağaza Nasıl Açılır?

Trendyol mağazası açmak için bir işletmenizin olması gerekir. Trendyol’u iş yeri olmadan ürünlerinizi satamazsınız. Bu nedenle başvuru sürecinde işletmenizle ilgili bilgileri paylaşmalısınız. Trendyol web sitesinde “Satıcı Başvuru” sayfasına erişip “Satışa Başla” butonuna tıkladığınızda uygulama sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada gerekli bilgiler girildikten sonra talebiniz değerlendirilir. Olumlu sonuç olduğunda, başvuru formunda paylaştığınız iletişim kanalları aracılığıyla mağazanızın durumu hakkında bilgilendirilirsiniz.

Trendyol Satıcı Paneli Ürün Girişi 2023

Trendyol, mağaza sahiplerine ürün girişi için 3 farklı yöntem sunmaktadır. Bu 3 farklı ürün giriş yöntemi, mağaza sahiplerinin nasıl çalışmak istediğine göre şekillenir. Bu 3 yöntemden herhangi birini kullanarak başarılı bir şekilde ürün girişi oluşturabilirsiniz.

Ürünlerinizi girdikten sonra Trendyol ile bir kontrol süreci başlar. Bu süreçte ürünlerinizin içeriği, görüntüsü ve hizmetleri incelenir. Eğer herhangi bir sorun tespit edilirse, sistem size bir uyarı mesajı gönderir. Evet gelelim bu 3 yöntem nasıl çalışır? Ürün girişi yapılabilecek yöntemlere bir göz atalım.

 • Excel ile Trendyol ürün girişi
 • Entegratör ile Trendyol ürün girişi
 • API kullanarak Trendyol Ürün girişi

Excel ile Ürün Girişi Nasıl Yapılır?

Trendyol’a ürün eklemek için her ürüne bir barkod girmelisiniz. Barkodunuz yoksa yeni bir barkod oluşturmanız ve girmeniz gerekir. Bu sistemde tüm ürünleri Excel üzerinde hazırlayabilir ve basit bir işlemle Trendyol sistemine entegre edebilirsiniz.

Fakat, yoğun bir dönemdeyseniz bu sistem çok fazla zaman kaybına neden olabilir. Çünkü tüm ürünleri tek tek Excel üzerinden hazırlamak bazı sorunlara neden olabilir ve her gün fiyat güncellemelerine ihtiyaç duyulduğunda yüzlerce ürün arasında ayarlama yapmak zorunda kalabilirsiniz.

API Kullanarak Ürün Girişi

API sistemi, bir yazılım ekibiniz varsa kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Trendyol’un ERP veya yazılım ekibinizle sağladığı API sistemini kullanarak ürünlerinizi önce katalog sistemine daha sonra mağaza sistemine girebilirsiniz.

Entegratör ile Ürün Girişi

Entegratör sistemi, ürünler için pazara giriş hizmetleri sağlayan yazılım ekipleriyle işbirliğinizin sonucudur. Bir firma ile anlaşma yaptıktan sonra onlara mağazanız ve ürünlerinizden bahsediyorsunuz ve ürünlerinizi kullanıma hazır yazılım sistemleri ile Trendyol sistemine koyuyorlar. Burada 2 yöntem var. İsterseniz yazılımı satın alıp kendiniz kullanabilir veya mağazanızın şirket tarafından yönetilmesini sağlayabilirsiniz. Her iki yöntem de ürünleri Excel ile girmekten ve API kullanmaktan çok daha hızlı olmaktadır.

Trendyol Mağazası Ne Kadar Sürede Açılır?

Başvuru formundaki tüm bilgiler doldurulduktan sonra onay sürecine geçiş başlar. Bu onay süreci değişiklik gösterir. Başvuru yaptıktan sonra, formda paylaştığınız iletişim bilgileri üzerinden mağaza açılış sürecinden haberdar edileceksiniz.

Trendyol’da Mağaza Açmadan Satış Yapılır mı?

Trendyol mağaza açmadan ürünler satılamaz. Bu nedenle bir mağazanızın olması gerekir. Mağaza açmanın yanı sıra fatura kesebilen bir işletme olmanız gerekiyor. Aksi takdirde mağaza başvurusu yapamazsınız. Özetle, Trendyol ürünlerini satmak için Trendyol’da bir işletme ve Trendyol’da bir mağazanız olması gerekiyor.

Trendyol Pazaryeri 2023 Diğer Pazaryerleri

Trendyol’a benzer birçok online pazar yeri var. Yurtiçi ve yurtdışında mağaza açarak online pazaryerlerinde satış yapabilirsiniz. Türkiye ve dünyanın en popüler sanal pazarlarından bazılarını sizlerle paylaşıyoruz. Bunlar;

 • n11 (n11 mağaza açma hakkında bilgi için tıklayınız.)
 • Alibaba 
 • Amazon
 • Hepsiburada

N11 Mağaza Açma

 • N11.com adresine giriniz.
 • Sol kısımda bulunan üye giriş kısmının altındaki Hemen Üye Ol butonuna tıklayınız.
 • Açılan sayfadaki formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurunuz.
 • Telefon no doğrulama işlemini de formu doldururken yapınız.
 • Bir sonraki kısımda mail doğrulamasını yapınız.
 • Sizden istenilen belgeleri eksiksiz şekilde firmaya iletiniz.
 • n11 online mağaza açma süreci bu şekilde tamamlanmaktadır.

Trendyol Mağaza Vergi Süreci 2023

Trendyol’da satış yaptığınızda, Türk vergi sistemi ve uygulamalarına göre vergi mükellefi olmak zorunda kalacaksınız. Burada işletme olarak satış yaptığınız için, sattığınız ürünler için fatura kesmeniz ve sonra bu faturalar üzerinden vergilerinizi ödemeniz gerekiyor.

Vergi yükümlülükleriniz hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için finans veya muhasebeci danışmanınızla görüşebilirsiniz; Gelir İdaresi Başkanlığı‘ndan bilgi alabilirsiniz. Satışlarınız sonrasında satılan ürün için fatura kesmeniz ve tüketicilere göndermeniz gerekmektedir. Burada yaptığınız satışlarda faturasız satış yapmanız mümkün değildir.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.