SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? SED Yardımı E-Devlet

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? SED Yardımı E-Devlet
A+
A-

SED yardımı başvurusu nasıl yapılır, 2023 sed yardımı ne kadar oldu, Sed yardımı e-devlet başvurusu nasıl yapılır, SED yardımı başvurusu sorgulama, SED yardımı ne kadar, Sed yardımı kimlere verilir, sed yardımı e-devlet, maddi yardım başvurusu, SED yardımı sorgulama gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler içeriğimizde SED yardımı hakkında tüm bilgilere ulaşabilirler.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezleri müdürlükleri ile iletişime geçerek SED yardımından yararlanabileceği gibi müdürlüklere dilekçe vererek de bu yardımı talep edebilirsiniz.

Ebeveynler e-devlet üzerinden; SED yardımına başvurabilirler. Online yönetim yoluyla yapılan başvurular ön talep olarak kabul edilir. Ön başvurusu kabul edilenlerin gerekli belgelerle birlikte başvuru adreslerine gitmeleri gerekmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan e-devlet üzerinden SED yardımına başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayabilirsiniz.

SED Yardımı Kimlere Verilir?

Sosyal ve Ekonomik Destek yardımından kimlerin yararlanabilir;

 • Ekonomik açıdan zor durumda olan ve bu nedenle SED yardımı almadıkları takdirde muhtaç hale gelecek, destek tedbirinden yararlanmayan ve aileleri SED yardımından faydalanırsa aileleri veya yakınları tarafından desteklenebilecek çocuklar,
 • Yaş sınırına ulaşmış, sosyal hizmet kurumundan veya koruyucu aileden ayrıldıktan sonra bir iş veya meslek sahibi olamayan, SED yardımı ile desteklenmese bile ihtiyaç sahibi olacak gençler,
 • Olağanüstü afet, afet, kaza, hastalık vb. koşullar nedeniyle kendilerine ve ailelerine bakamayacak durumda olan veya hayati tehlike oluşturan bir hastalık nedeniyle ameliyat olması gereken veya vefat etmiş kişilerin çocukları

Kısaca SED yardımı, çocuklarının asgari ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere yöneliktir.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 Şartları

SED yardım ödemeleri esas olarak muhtaç ve işsiz ailelere yöneliktir. Başka bir deyişle, sigortalı bir işi olmayan ebeveynler; SED yardımı alabilirler. İşsiz vatandaşlar ve hane halkının kişi başına düşen aylık net geliri; Aylık net asgari ücretin 1/3’ünü veya daha azını alanlar da SED yardımı alabilirler.

İşsiz veya düşük gelirli aileler üzerlerinde kayıtlı değerli mülkleri veya gayrimenkulleri varsa SED yardımı alamazlar. SED yardımlarından sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı olarak kayıtlı olanlar ile muhtarlıktan yoksulluk belgesi alanlar da yararlanabilmektedir.

SED Yardımı Nasıl Alınır?

Muhtaç ve yoksul ailelerin SED yardım başvuruları, talep edilen kurum tarafından değerlendirilir. Değerlendirme aşamasında; başvuru sahibinin sunduğu belgeleri ve başvuru formunda yer alan bilgileri kriter olarak alınır. Talep üzerine müdürlükler tarafından başlatılan sosyal inceleme kapsamında başvuru sahibinin ailesinin ikamet adresinde değerlendirme yapılır.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır SED Yardımı E-Devlet

SED Yardımı Başvurusu

İnceleme komisyonu tarafından yapılan bu değerlendirmede SED yardımından yararlanacak çocuğun da görüşleri alınır. Ardından inceleme komisyonu tarafından hazırlanan rapor da incelenir ve aileye SED yardımı yapılıp yapılmayacağına karar verilir.

SED Yardımı Ne Kadar? 2023

Son artışla birlikte öğrencilerinin ailelerine SED yardımı kapsamında 2.337 TL verilmektedir. SED yardımı daha önce de belirttiğimiz gibi yılda bir veya iki kez yapılabileceği gibi, Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığınca belirlenen süre boyunca her ay düzenli olarak da verilebilir.

SED Yardımı Başvuru Formu

SED yardım başvuru formu: İhtiyaç sahibi ailelerin aylık gelirleri, giderleri ve meslekleri ile ilgili birkaç sorudan oluşmaktadır. Yoksul ebeveynlerin SED yardımından yararlanabilmeleri için başvuru formundaki tüm soruları tam ve doğru yanıtlamaları gerekmektedir.

İhtiyacı olmadığı halde kendini muhtaç olarak gösteren veya SED başvurusu kabul edilen ailelerin sonradan ihtiyacı kalmadığı takdirde bu kişiler Bakanlığın il müdürlükleri tarafından dikkat çekmesi durumunda; aldıkları her türlü yardımın faizleriyle birlikte geri ödemeleri gerekmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı il müdürlükleri; Başvuru formunda paylaşılan bilgilerden yola çıkarak ailenin ihtiyaç sahibi olup olmadığını inceler ve hangi yoksul ailelere maddi yardımda bulunacağına karar verir. Başvurular değerlendirilirken başvuru sahibinin sunduğu belgeler de detaylı olarak incelenmektedir.

SED Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

SED yardımı başvurusu sırasında teslim edilmesi gereken belgeler:

 • Başvuru dilekçesi
 • T.C kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Sağlık raporu
 • Gelir belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Fakirlik belgesi
 • Çocuğa ait öğrenci belgesi
 • Çocuğa ait İş-Kur ya da meslek kurslarına yapılan başvurulara dair belgeler
 • Çocuğa ait T.C kimlik kartı aslı ve fotokopisi

SED yardımı başvurusu sırasında anne veya babadan istenen belgeler; anne ya da babanın özel durumuna göre değişebiir.

SED Yardımı Sorgulama

Yardım talebinizin tamamlanıp tamamlanmadığını e-devlet başvuru ve sorgulama adresi üzerinden yapabilirsiniz.  Yetkili kişilerden başvurunuzun sonucunu ALO 183 veya ALO 144 sosyal yardım hatlarından birini arayarak da öğrenebilirsiniz. Başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerini ya da Sosyal Hizmet Merkezi müdürlükleri ile iletişime geçerek veya bu adreslere bizzat giderek sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

SED Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardım hattı ALO 183 veya ALO 144‘ü arayarak SED yardımına hak kazanıp kazanamayacağınıza dair bilgilere, başvuru şartlarına ve belgelere ulaşabilirsiniz. Bakanlık tarafından sağlanan sosyal yardımlarla ilgili tüm konularda yetkili kişilerden bilgi alabilirsiniz.

SED Yardımı Nereye Yatıyor?

SED yardım ödemeleri, Ziraat Bankası hesabı olan kişilerin banka hesabına yatırılır. Ziraat Bankası hesabı olmayan kişiler ise ödemelerini PTT şubelerinden alabilirler. Sed yardımı ödemesi hak sahibi dışında hiç kimse tarafından çekilemez. Yardımdan yararlanan kişinin eşi veya çocukları dahi bu parayı PTT kendi adına çekemez. Kişi ayrıca ödemeyi çekerken T.C kimlik kartını PTT görevlisine göstermelidir.

İLGİLİ YAZI: Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu 2023 Öğrencilere Devlet Desteği


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.