Rent A Car Nasıl Açılır? 2023 Şartları (Rent A Car Bayilik Kar Marjı)

Rent A Car Nasıl Açılır? 2023 Şartları (Rent A Car Bayilik Kar Marjı)

Rent a car nasıl açılır, Rent a car açmak için sermaye, Rent a car açmak için kaç araç gerekli, Rent a car açmak , Rent a car açmak karlımı, Rent a car fizibilite raporu, Rent a Car açmak için kredi, Rent a Car açmak için gerekli belgeler 2023 gibi konular hakkında tüm bilgiler yazımızda yer almaktadır

Rent A Car Nasıl Açılır?

Rent a car açmak çoğu kez akla gelen fakat zor olduğu bilinen iş fikirleri arasında yer alıyor. Belirli bir sermayesi olan ve kendi işini yapmak isteyen kişiler rent a car nasıl açılır merak ediyor. Rent a car açmak için öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, rent a car açmak sanıldığı gibi az maliyetli bir iş değildir. Aşağı yukarı 200 bin TL ve 300 TL altında sermayeniz varsa oto kiralama dükkanı açmak sizlere zor gelebilir.

Ülkemizde yıl bazında ortalama 2 milyonun üzerinde araba kiralama işlemleri yapılmakta ve bu rakamlara duyan kişiler rent a car açma fikrine olumlu bakmaktadır. Resmi ve dini tatillerde çoğu zaman kiralık araba bulmak son yıllarda neredeyse imkansız hale geldi. Oto kiralama sektöründe şirketler aktif hizmet verirken yine de kiralanacak araç bulamaz hale geliyoruz. Rent a car işletmelerinin bu yıl daha da büyüyecek olması pek çok kişiye gelir kapısı da alacak niteliktedir.

Rent A Car Açmanın Şartları Nelerdir? 2023

Rent A Car açmak isteyen kişilerin yapacaklarını aşağıda maddeler halinde sıralıyoruz.

 • Oto kiralama dükkanı için belirtilen metre kare 80’den az olmamalıdır.
 • Araçların tümü dükkana sığmıyorsa yol kenarına da park edilmemelidir.
 • İşletmenin detaylı bir şekilde krokisi hazırlanmalıdır.
 • Rent a car dükkanı içerisinde yanıcı ve patlayıcı olmamalıdır.
 • Kapalı yerlerde LPG’li araç bulunmaması gerekir. (LPG’li araç bulunacaksa gerekli kurumlarda detaylı bilgi alınmalıdır.)

Rent A Car Kurulum Maliyeti Ne Kadar?

Oto kiralama dükkanı açmak isteyenler için araçların yaşının en fazla 3 yaşında olması gerekmektedir. Genelde 0-3 yaş grubundaki araçlar tercih edilmektedir. Rent a car açmak için kaç araca ihtiyaç olduğu sorusu hemen akla gelebilir. Bu işe sıfırdan başlayanlar genellikle 4 araba ile başlar. Sadece araçlar size en az 1.000.000 liraya mal olur. Ancak bayi ile yapacağınız anlaşmalar ile birden fazla taksitle veya daha uygun bir şekilde araç satın alma imkanı bulunmaktadır.

Rent A Car Nasıl Açılır? 2023 Şartları (Rent A Car Bayilik Kar Marjı)

Rent A Car Nasıl Açılır? 2023 Şartları (Rent A Car Bayilik Kar Marjı)

Aracın tek başına maliyetinin 800.000 lira olduğunu düşünürsek, bu iş için kolları sıvayan ortalama bir kişinin 1.000.000 lira harcaması gerekecektir. Ancak banka ve bayilerle yapacağınız anlaşmalar bu fiyatı oldukça aşağı çekebilir.

Rent A Car Bayilik Kar Marjı 2023

Araba kiralamanın en düşük maliyeti günlük 300 TL’dir. Bir kişi araba kiralamak istediğinde 300 lira vermesi gerekiyor. Kiralamaların 1 haftalık, 2 haftalık veya aylık olduğunu düşündüğümüzde 10.000 ile 15.000 bin TL gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Tüm masrafları karşılandığında ayda 30.000 ile 300.000 TL arasında net kar bırakabilir. Bulunan araç sayısı ve şehre göre fiyatlar değişmektedir.

BENZER YAZI: Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır? 2023 KOSGEB Oto Yıkama

Rent A Car Açmak İçin Gerekli Belgeler 2023

Rent a car açmak için gerekli belgeler:

 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İki yeni fotoğraf.
 • Onaylı ikametgah belgesi
 • Ticaret odası ya da ticaret odasının sicil kopyası
 • Tapu fotokopisi
 • Mülk kiralanmış ise kira sözleşmesinin aslı veya noter onaylı sureti
 • İnşaat ruhsatı
 • Bağ-kur veya sigorta sertifikası
 • Araç kiralama ofisinde su olacaksa su abonelik belgesi
 • İşletme lisansı
 • Güvenlik birimlerine haber verildiğine dair kimlik beyan belgesinin fotokopisi
 • İşletme ise ticaret sicil gazetesinin fotokopisi ve imza sirküleri
 • Savcılıktan sabıka kaydı.

Rent A Car açmak sadece karlı bir iş değil aynı zamanda pahalı bir iş. Rent A Car’ı açmanın ilk şartlarından biri sermayedir. Ek olarak, daha fazla araç çeşitliliği olmalıdır. En çok orta segment araçlar tercih edilse de elinizde en az 1-2 üst seviye araç olmalıdır. Araçların bakımı ve yaş aralığı da önemlidir.

Rent A Car Nerede Açmalıyım?

Rent A Car dükkanlarının konumu oldukça önemlidir. Maddi olanağınız varsa iki dükkan açmalısınız. Birini havaalanına açmanızı tavsiye ediyoruz. Havaalanında bilindiği gibi dükkan açamazsınız, yakınlarda bir dükkan kiralamanız gerekir. Havaalanına hizmet vermeli ve müşterilerin çoğunun havaalanından geleceğini bilmelisiniz. Gerekirse, havaalanında vale park hizmeti sağlamalısınız.

Rent A Car Açmak İçin KOSGEB Desteği 2023

KOSGEB rent a car açmak için kredi desteği sunmaya 2023 yılında da devam ediyor. Devletten birçok rent a car firması gibi destek ve hibe kredi alabilmeniz mümkün. Rent a car nace kodu 77 ile başlar. Rent a car açmak için KOSGEB desteği:

 • 77.1
 • 77.2
 • 77.3
 • 77.4

Araç kiralama ile ilgili ne yapmak isterseniz bu kod ile başvurmanız mümkün. Sektördeki araç kiralama şirketlerinin sahiplerinin başvurmak için herhangi bir eğitim şartı da bulunmamaktadır. Eğitim zorunluluğu yeni girişimciler için ayrılmış bir kuraldır.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
 1. Birol dedi ki:

  Merhaba,
  80 metre kare bir alanda dükkan tutma imkanı, kira fiyatlarından dolayı malesef pek mümkün değil.
  Bu durumda alternatif çözüm var mıdır? Örn. Küçük bir ofis kiralanıp, rutsatlı bir otopark ile sözleşme yapılması durumunda kabul edilir mi?
  Çevremde bulunan rent a car ofisleri maksimum 25 metre kare. Bunun farklı bir yöntemi ya da kuralı olmalı diye düşünüyorum.
  Dönüşünüz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.