Pasaportumu Kaybettim Ne Yapmalıyım? 2023 Kaç Günde Çıkar?

Pasaportumu Kaybettim Ne Yapmalıyım? 2023 Kaç Günde Çıkar?
A+
A-

Pasaportumu kaybettim ne yapmalıyım? Pasaportum kayboldu çalındı ne yapmalıyım? Pasaportum yurt dışında çalındı, kayboldu ne yapmalıyım? Pasaport kaybetme cezası nedir, ne kadardır?

Pasaportumu Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Pasaportumu kaybettim ne yapmalıyım? sorusu pasaportun kaybolması ya da çalınması durumunda merak ediliyor. Çoğu kişinin karşılaştığı bu durum karşısında neler yapılır? nasıl bir yol izlenir sizlerle paylaşıyoruz.  Yurtdışına seyahat edecek kişilerin yanında olması zorunlu olan pasaport, kimlik belgesi niteliğindedir. Vatandaşların o ülkeye giriş izni olup olmadığını gösteren bu belge ülkeye girişte kontrol edilmektedir. Pasaport kaybetmek birçokları için bir kabustur. Pasaportunu kaybeden vatandaşlar bir kaç adımla yeni pasaport sahip olabiliriler.

Yurtdışında Pasaport Kaybolduğunda Nereye Bildirilir?

Yurtdışında olan kişiler pasaportlarını kaybederlerse nereye gideceklerini merak ediyor. Yurt dışında böyle bir sorunla karşılaşan kişiler Türkiye Büyükelçiliği ve Türk Konsolosluğu ile iletişime geçebilirler. Böyle bir durumla karşılaşan kişiler Türk Büyükelçiliğine giderek yardım talebinde bulunabilirler.

Türkiye’ye dönüş süreniz kısa ise, durumu Türk Büyükelçiliği’ne bildirerek hızlı bir şekilde cevap alabilirsiniz. Kayıp pasaport bildirimi yaptıktan sonra pasaportunuzu bulursanız, mevcut pasaportunuz geçersiz sayılacaktır. Yani pasaportunuzu bulsanız bile geçersiz hale gelene kadar yeni pasaportunuzun verilmesini beklemeniz gerekiyor. Bu süreçte geçici pasaport olan bir belge alacaksınız. Geçici pasaport belgesi ülkeye giriş ve çıkış işlemlerinde sorunsuz olarak kullanılabilir.

Pasaportumu Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Pasaportumu Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Yurtiçinde Pasaport Kaybolduğunda Nereye Bildirilir?

Türk pasaportunuzu Türkiye sınırları içinde kaybederseniz, tüm işlemleri yeniden yapmalı ve yeni bir pasaport çıkartmanız gerekmektedir. Fakat bu durum yurt dışında pasaport kaybetmekten daha avantajlı hale geliyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne (NVİ) kimlik kartınız, biyometrik fotoğrafınız, pasaport defteriniz ve pasaport harcı ile birlikte başvurmanız gerekmektedir.

Pasaport Çalındığında Neler Yapılır?

Yurt dışındaki kişilerin pasaportlarının çalınması durumunda Türk konsolosluğuna veya Büyükelçiliğine başvurabilirler. Ancak yurtdışı sağlık sigortanız varsa pasaportunuzun çalınması ile ilgili zararların karşılanması için polise veya karakola başvurabilirsiniz. Pasaportunuzun çalınmasını konsolosluğa olduğu gibi karakola da çalıntı olarak bildirebilirsiniz.

Çalıntı Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Pasaportu çalınan ya da kaybolan kişilerin başvuru için bazı belgelere ihtiyacı vardır. Kayıp ya da çalıntı pasaport işlemleri için gerekli evraklar:

  • Biyometrik fotoğraf
  • Kimlik kartı veya sürücü belgesi
  • Kayıp pasaport beyannamesi
  • Pasaportun kaybolduğuna dair tutanak
  • Seyahati doğrulayan gidiş-dönüş bilet rezervasyonu ya da satışına dair belge

Pasaport Kaybetmenin Cezası 2023

Pasaportun kaybolması veya çalınması için herhangi bir ceza yoktur. Fakat pasaportunuz kaybolur veya çalınırsa, tüm adımları baştan tamamlamanız gerekir. Bu sebeple kayıp pasaport harcını ödeyerek işlemlerimizi tekrarlamanız gerekmektedir. Bu kapsamda pasaport harçları her yıl Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan güncel tutarlara göre değişiklik göstermektedir.

Pasaport Ücretleri 2023 (5 Yıllık, 10 Yıllık Pasaport Ücreti)

Kayıp Pasaport Ücreti Ne Kadar?

Kayıp ya da çalıntı pasaport başvurusunda ödenmesi gereken tutar. O yılın pasaport ücretlerine göre değişiklik gösterir. 2023 pasaport defter bedeli 501 TL olarak belirlenmiştir. 2023 pasaport harcı:

  • 6 aylık pasaport harcı 689,70 TL
  • 1 yıllık pasaport harcı 1.008,30 TL
  • 2 yıllık pasaport harcı 1.646,10 TL
  • 3 yıllık pasaport harcı 2.338,50 TL
  • 4-10 yıllık pasaport harcı 3.295,50 TL

Yeni Pasaport Kaç Günde Gelir?

Pasaport işlemlerinin acil olması durumunda Türk Büyükelçiliğine başvuran kişilerin bu süreçte kullanabilecekleri geçici bir belge verilir. Bu belge yalnızca yurtdışından Türkiye’ye dönecek kişiler için düzenlenmektedir. Türkiye’deki kişiler, kayıp veya çalıntı durumunda yeni pasaporta başvurur ve bu süre değişkenlik gösterebilir.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.