Okuyan Öğrencilere SED Yardımı Başvurusu 2023

Okuyan Öğrencilere SED Yardımı Başvurusu 2023
A+
A-

Devlet aracılığıyla okuyan öğrenciler, SED yardımı adı verilen sosyal ve ekonomik yardım alırlar. Başvuru koşullarını karşılayanlar bu yardımdan yararlanabilir. Bu yardım ailelere ve çocuğu muhtaç kişilere verilmeye devam ediyor. Eğitim gören çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için sed yardımının miktarı, SED yardımı başvurusu, Maddi yardım başvurusu, 2023 SED yardımı ne zaman yatacak, SED yardımı başvurusu sorgulama, SED yardımına nasıl başvurulur, SED yardımı kayıt bulunamadı neden çıkar gibi birçok sorunun cevabı Okuyan Öğrencilere SED Yardımı Başvurusu 2023 Şartları başlıklı yazımızda verilecektir.

Okuyan Öğrencilere SED Yardımı Başvurusu 2023

Sed yardımı, sosyal ve ekonomik destek hizmetlerini ifade eder. SED okuyan öğrencilerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için verilir. Türkiye’deki ailelere, Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her yıl belirlenen belirlenen limitleri bulunmaktadır.

Sosyal ve ekonomik desteğin amaçları ise; Maddi yardım, Rehberlik Hizmetleri, Yardım kuruluşları arasında koordinasyon sağlamak, yardımın etkin bir şekilde ulaştırılmasını sağlamak, Korunmaya muhtaç çocuk ve gençlere hitap ettiğinden, bütçe imkânları olan çocuklara ve gençlere öncelik verilmesi ve yardımın ulaştırılmasında kontrolün sağlanması, Maddi desteğe ihtiyacı olan çocuklara bir an önce maddi destek sağlamak ve maddi zorluklar nedeniyle okuldan ayrılan öğrencilerin okula dönmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

Sed Yardımı 2023’de Ne Kadar?

Sed yardımları, Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen memur maaşlarının katsayılarına göre belirlenmektedir. Sed yardım ödeneği miktarı o yıl için geçerli katsayıya göre hesaplanır ve öğrencilere verilir. Sosyal ve ekonomik destek hizmetlerine ilişkin yayımlanan yönetmeliğe uygun olarak, sağlanacak sed yardımı miktarı aşağıda belirtilen en yüksek memur maaşı tutarına göre ödenmektedir. Katsayı oranına göre belirlenen, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen 2023 sed yardım ödeme miktarları:

EĞİTİM GURUPLARI Oranlar % Ocak-Haziran Ekonomik Destek Tutarı
OKUL ÖNCESİ ÇOCUK 50 858
İLKÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 75 1.281
ORTA ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 80 1.366
ORTA ÖĞRETİM SEVİYESİNDE OLUP OKULA DEVAM ETMEYEN ÇOCUK İÇİN 50 854
YÜKSEK ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 90 1.537
KURULUŞ BAKIMINDAN AYRILAN GENÇLER 40 683

SED Yardımından Kimler Yararlanabilir?

 • Sosyal hizmetlerin organizasyonunda yer alan ve maddi destekle ailelerine dönebilen çocuklar,
 • SED’den yararlanamadığı takdirde korumaya ihtiyaç duyacak, destek tedbirlerinden yararlanmasa bile destek alırsa ailesiyle birlikte kalabilecek çocuklar,
 • Bakım emrine rağmen ailesinden veya sosyal hizmet kurumlarından yaşları nedeniyle ayrılan, çalışmaya devam eden ve meslek edindirme kurslarına devam eden ancak henüz bir iş sahibi olamayanlar ve yardım sağlanmadığı takdirde muhtaç hale gelebilecekler olanlar,
 • Hayati tehlike arz eden bir ameliyat geçirecek veya olağanüstü bir durum nedeniyle kendisine veya bakmakla yükümlü olduğu aileye bakamayacak durumda olan veya vefat eden ailelerin çocuklarına sed desteği sağlanmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Maddi Yardım Başvurusu 2023 bilgi için tıklayınız.

Öğrencilere SED Yardımı Başvurusu 2023 Şartları

Öğrencilere SED Yardımı Başvurusu 2023

SED Yardımı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • T.C kimlik kartı
 • Öğrenci belgesi
 • Talep edilirse sağlık raporu,
 • İş ve Meslek Kurslarına başvurduğunu gösteren evraklar,
 • Kuruluş tarafından istenen diğer evraklar gibi belgeler istenmektedir.

SED Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Öğrenim ödeneğine başvurmak veya başvurmak isteyenler, il ve ilçelerin aile, çalışma ve sosyal hizmetler müdürlüklerine veya yukarıda belirtilen belge ve belgelerle sosyal hizmetler merkez müdürlüklerine başvurabilirler. Sosyal ve Ekonomik Destekler (SED) aracılığıyla Sed yardımı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca e-devlet üzerinden başvurular yapılmaktadır. Talep anında Müdürlük bünyesinde çalışan psikoloji uzmanları tarafından kişi ile görüşme düzenlenir. Görüşme sonunda kişinin SED yardımı almasının uygun görülmesi halinde başvuru sahibine dosya açılır. Adayla ilgili sosyal ve ekonomik araştırmalar devam eder. Bu araştırma sonucunda çocuklara destek olunması uygun görülürse gerekli işlemler başlatılır.

SED Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Bakanlık tarafından öğrencilere verilen bu destek maaş değildir. Çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için verilir ve geçicidir. Adayların ekonomik durumlarını iyileştirmeleri, kendine güvenmeleri ve bir işe talip olmaları esastır. Hizmetten yararlanan çocuklar en geç 6 ay takip edilmektedir. Bu parantezler eklenemez. Öğrenim gören öğrencilere yönelik bu yardım Resmi Gazete’de yayınlanan SED yönetmeliği çerçevesinde sağlanabilir.

Milli Eğitim ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Türkiye çapında binlerce gence Milli Eğitim Bakanlığı ve Bakanlığa bağlı mali destek birimlerimiz tarafından sağlanmaktadır. Bunun dışında gönüllü eğitim dernekleri, özel vakıf ve kuruluşlar, isimleri duyulan işadamları, portföy sahipleri, futbolcular maddi açıdan zengin sayılan pek çok vatandaşımız tarafından eğitime maddi yardım sağlanmaktadır.

Büyükşehir belediyeleri, ilçe belediyeleri, illerimizin halk eğitim müdürlükleri, halkın sağladığı tüm imkanlarla öğrencilerimiz için seferber edilmektedir ve yapabilirler. Bu kurumlara başvurarak yardım alabilirsiniz.

e-Devlet Öğrenci Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal ve ekonomik destek başvuruları e-devlet üzerinden yapılabilir. Bunun için tek yapmanız gereken TC kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet üzerinden giriş yapmak. Yeni başvuru menüsünden giriş yaptıktan sonra aşağıdaki metni onaylayarak ve bir sonraki sayfaya geçilecektir.

Bir sonraki adımda, veri sorgusu ve araştırma yetkilendirme yazısı görünecektir. “Hakkımda başvurum ile ilgili konularda araştırma yapılmasına izin veriyorum” yazısı onaylandıktan sonra;

 • Bilgilendirme Metni
 • Kişisel Veriler Hakkında
 • Kimlik ve İletişim Bilgileri
 • Başvuruya Esas Bilgiler
 • Hanede Bulunan Çocuklar tüm bilgiler doğruluğundan emin olduktan sonra,
 • Ön İzleme ve
 • İşlem Sonucu görüntülenerek başvuru işlemleri tamamlanacaktır.

E-Devlet SED Parası Sorgulama (Kayıt Bulunamadı)

Öğrencilere SED yardımı başvurusu 2023 sorgulama süreci e-devlet üzerinden gerçekleşiyor. Buradan sorgulama yapabilirsiniz. Sorguda herhangi bir kayıt bulunamazsa açılan sayfadan eğer doğru sahipseniz görebilirsiniz, yetkili değilseniz “Kayıt bulunamadı” mesajı görünecektir.

SED Yardımı Kaç Ay Verilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sed yardımları maaş olarak verilmez. Okul çağındaki çocuğun ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için verilir ve bu nedenle geçici olmaktadır. Başvuran kişilerin, ekonomik durumlarının düzelmesi ve kendine bakar hale gelmesi durumunda sed yardımları verilmemektedir. Sosyal Ekonomik Destek yardımı alan çocuklar en geç üçer aylık süreler ile izlenmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının beraberliğinde yürütülen bu yardım ile ülkemizde ihtiyaç sahibi öğrencilere maddi destek sağlanmaya geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da devam etmektedir.

SED Yardımı Ayın Kaçında Yatar? 2023

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da süreli yardımlar, ayın 1’i ve 10’u arasında sed yardımı almaya hak kazanan kişilerin hesaplarına yatırılır. Elbette sed ödemeleri Bakanlığın belirlediği tarihlerde de gerçekleşebilmektedir.

SED Yardımı Hangi Bankadan Alınır?

Sed yardımları her ay verilmemektedir. E-devlet üzerinden sed yardımı gördüğünüzde yardım ödemeleri devlet bankalarından herhangi birine yapılmaktadır. Genellikle sed yardımları Ziraat Bankası aracılığıyla yapılmaktadır.

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

SED yardımı başvurusunda beyan edilen bilgilerin tutarsızlığı, adres değişikliği ve adres değişikliğinin bildirilmemesi gibi durumda kesilir. Ayriyeten ekonomik durumda düzelme ve okuyan çocukların eğitimlerine ara vermesi durumlarında da sed yardımı hemen kesilmektedir.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.