CepteHaber

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır? 2021 Öğrencilere Para Yardımı

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır? 2021 Öğrencilere Para Yardımı

Kaymakamlıktan yardım parası nasıl alınır, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öğrenci yardımı, Kaymakamlıktan yardım parası nasıl alinir. Öğrenci yardım parası başvurusu e-Devlet
Okul yardım parası nasıl alınır, SED öğrenci yardımı, Kaymakamlık yardım parası ne kadar. Öğrenci yardım parası başvuru nasıl yapılır gibi soruların yanıtını sizlere vereceğiz. Yazımızı okumaya hazırsanız hadi başlayalım.

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Öğrenci yardım parası nasıl alınır? Başvuru koşulları nelerdir? Okul yardım parası, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düşük gelirli ailelerin çocuklarının okul hayatını maddi olarak desteklemek için yapılan ödemedir. Zor ekonomik koşullarda yaşayan aileler, gerekli yerlere başvurarak çocukları için bir okul ödeneğinden yararlanabilirler. Okul yardım parası 684 TL ile 821 TL arasında değişiyor. Bu noktada çocuklarının okul masraflarını karşılamakta güçlük çeken aileler, okul hibeleri hakkında detaylı bilgi istemektedir. Binlerce veli, öğrencilere burs veren vakıf, kurum ve kuruluşların maddi yardımını ve koşullarını merak ediyor. Okul yardım parası ile ilgili tüm detaylar yazımızda..

Okul Yardım Parası Nasıl Alınır? 2021

Maddi güçlükler nedeniyle çocuklarının okul yaşam giderlerini karşılamada zorlanan ailelere Sosyal Ekonomik Destek (SED) adı altında devlet tarafından sağlanan eğitim yardımı sağlanmaktadır. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini kapsayan Eğitim Yardımı Ödemeleri her yıl farklı oranlarda ödenir. Koşullarda ailelere eğitim yardımı 821 TL’ye ulaşmıştır. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen ihtiyaç sahibi aileler, öğrenci maddi yardımı başvuru adı altında aşağıdaki kurum ve kuruluşlara talepte bulunabilirler. Bunlar ise;

 • Vakıflar ve dernek bursları
 • KYK burs
 • Ticaret kuruluşu aracılığıyla verilen burs destekleri
 • Hayırsever maddi durumu güçlü olan vatandaşların verdiği burslar
 • İş adamları ve holdingler tarafından verilen burs desteği
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Okul Yardım Parası Başvurusu

Kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, dar gelirli ailelerin çocuklarına eğitim için maddi destek sağlıyor. Bu destekten yararlanmak isteyen ailelerin şahsen başvurmaları gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgeler;

 • Öğrenci ve velinin TC kimlik kartı,
 • Sağlık raporu, gerekirse alınacak öğrenci belgesi,
 • Gelir tespit belgesi,
 • Hanede yaşayanların ikamet ve nüfus kayıtlarının fotokopisi,
 • Kira sözleşmesinin veya evin kendisine ait olması halinde tapunun fotokopisi.

Yardıma ihtiyacı olan ebeveynler, yardım talebiyle ve yukarıda listelenen belgelerle Sosyal Dayanışma Vakfı’na başvurmalıdır. Ailenin durumu yetkililer tarafından değerlendirilir. Başvurunun kabul edilmesi halinde okul yardım parası verilen banka hesabına 1 yıl süreyle veya PTT şubesine yatırılır. Ancak yardım alanların maddi durumu 6 ayda bir kontrol edilmektedir. Maddi sıkıntılarını aşan ailelerin ödemeleri kesilir.

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır? 2021 Öğrencilere Para Yardımı

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır? 2021 Öğrencilere Para Yardımı

Öğrenci Yardım Parası Kimlere Verilir? 2021

 • Okul yardım parasından yararlanabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir.
 • Sosyal güvenlikten yararlanamayan ve muhtaç aileler bu yardıma ancak çocuklarının eğitim masraflarını karşılamak için başvurabilirler.
 • Başvuruda istenen belge ve şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.
 • Her düşük gelirli aile bu yardımı yalnızca bir kez talep edebilir.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan eğitim desteği alan aileler 6 ayda bir denetime tabi tutulur.
 • Ekonomik durumu düzelen ailelere öğrenci yardımının ödenmesine ara verilir.
 • Öğrencilere verilen sosyo-ekonomik destek icra ile azaltılamaz.
İlgilinizi Çekebilir-  Eşi Vefat Edene Yardım 2021 (650 TL Başvuru)

Öğrenci Okul Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Öğrencilere yönelik devlet yardımının yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluşlar, vakıflar, dernekler ve holdingler de öğrencilere burs imkanı sunmaktadır. Bu yardımlardan yararlanan öğrenciler, aşağıdaki durumlarda genellikle okul yardım parası ödemeleri kesilmektedir.

 • Öğrenci bir yıl tekrar ederse,
 • Utanç verici bir suç ve disiplin cezası durumunda,
 • Başarı düzeyine göre verilen bursların başarısız olması veya azalması durumunda,
 • Öğrenci eğitim öğretim hayatına devam etmezse,
 • Yardım gerektiren ekonomik nedenler ortadan kalkarsa,
 • Belirtilen ikametgahın haber verilmeksizin değiştirilmesi durumunda okul yardım parası ödemeleri kesilecektir.

Okul Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu yardım devlet tarafından sağlanmışsa, öğrenci maddi yardımı hakkında e-devlet aracılığıyla online bilgi edinebilirsiniz. Başvuru sürecini takip etmek için online yönetim sistemine giriş yapabilir ve buradan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Fakat, başka kurumlardan ve özel şirketlerden burs başvurusunda bulunduysanız, başvurularınızı o kurumların resmi çevrimiçi sitelerinde takip etmelisiniz.

Öğrencilere Burs Veren Dernekler, Kurum Ve Kuruluşlar

Şahinler Holding, Birlik Vakfı, Mehmet Zorlu Vakfı,  Türkiye Milli Kültür Vakfı, İzzet Baysal Vakfı, Nuh Çimento Sanayi Vakfı, Türk Petrol Vakfı, İstanbul Ticaret Odası, Sağlık Eğitim Vakfı, Galatasaray Üniversitesi, Kızılay Gençlik Müdürlüğü, Tubitak, Vehbi Koç Vakfı,  Adilcevaz Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Taşkent Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Marmara ve Yıldız Teknik Üniversitesi, Tekfen Vakfı, Türkiye Diyanet Vakfı, Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı, Anadolu Vakfı, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çağdaş Eğitim Vakfı, Atatürkçü Düşünce Derneği, İstanbul Sanayi Odası Vakfı, Avrupa Koleji Yüksek Lisans Programı, MEB, İto,  Alarko Holding gibi çeşitli kurum, kuruluş ve vakıflar öğrencilere burs vermekte. Gelir belgeniz ve T.C. Kimlik kartı ile başvurabilirsiniz. Fakat önceliğiniz devlet bursu olmalıdır. Devletten maddi yardım alamazsanız yukarıda belirtilen kurum, kuruluş ve vakıflara bizzat gidebilirsiniz.

Öğrenci Yardım Parası Ne Zaman Yatacak?

Öğrenci yardım parasının ne zaman yatacağı sorusu, birçok öğrencinin kendilerine sorduğu sorulardan biridir. Öğrenci yardım parası SED beyannamesi ile belirli zamanlarda ödenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır.