CepteHaber

Muhtaçlık Yardımı Ne Kadar? 2021 Muhtaçlık Aylığı Nasıl Alınır?

Muhtaçlık Yardımı Ne Kadar? 2021 Muhtaçlık Aylığı Nasıl Alınır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü fakirlik maaşı başvurusu, muhtaç aylığı başvurusu e-devlet, Sosyal güvencesi olmayan kadınlara maaş, Fakirlik maaşı 500 TL, Engelli maaşı alan muhtaç aylığı alabilir mı, Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım sorgulama, VGM nakit para yardımı gibi konular hakkında araştırma yapan kişiler için “Muhtaçlık Yardımı Ne Kadar? 2021 Muhtaçlık Aylığı Nasıl Alınır?” başlıklı yazımızı paylaşıyoruz.

Geçimini sağlamakta güçlük çeken vatandaşların gıda, odun kömürü, barınma gibi temel ihtiyaçlarının yanı sıra nakit olarak da maddi destek sağlandığı söylenebilir. Dar gelirli ve zor durumdaki kişilere verilecek yardımın ayni ve nakdi olmasının yanı sıra en önemli şart, tüm yardımların karşılanması için gerekli ihtiyaç eşiği olarak belirlenen gelir düzeyi ile ifade edilmektedir, ancak, vatandaş, ilgili konunun ihtiyacı tespit edilirse yardım alma hakkına sahiptir. Aynı zamanda yetkili kurumlar tarafından sağlanan bu parasal destek toplumda “fakirlik maaşı” olarak anılmaktadır. 2021 yılı muhtaçlık sınırı ne kadar? Muhtaçlık Yardımı Ne Kadar? başvuru işlemleri hakkında bilinmesi gereken tüm bilgiler yazımızın devamında..

Muhtaçlık Yardımı Ne Kadar? 2021 Muhtaçlık Sınırı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine temel ihtiyaçlarını karşılamaları için sosyal yardım sağlanmaktadır. Öncelikle ihtiyaç sahibi emekli maaşı almak isteyenlere başvuru merkezlerinin vakıfların genel müdürlükleri olduğunu söylemeliyiz. Gerekli koşulları sağlayanlar Vakıflar Genel Müdürlüğü ile iletişime geçebilirler. Yoksulluk maaşından yararlanmak isteyenler, bir değişiklik olmadıkça aylık düzenli yoksulluk maaşı almaya devam ediyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla “yoksulluk aylığı” adı altında nakit olarak verilmektedir. Yoksulluk maaşı belirli koşulları içerir, bu maaş desteğinden yararlanmak isteyenlere hane başına aile fertlerine ödenen maaş türüdür. Asgari ücrete göre muhtaçlık sınırı her yıl değişmektedir. Kısaca, muhtaçlık sınırının hesaplanabilmesi için uygulanacak yıla ait asgari ücretin bilinmesi gerekir. Yoksulluk sınırı, asgari ücret tutarının 1 / 3’ü olarak hesaplanır. Asgari ücretin üçte biri hesaplanırken asgari geçim indirimi asgari ücret miktarından düşülür. Kalan miktarın 1 / 3’ü ihtiyaç sınırı olarak hesaplanan yıl için geçerlidir. 2021 için muhtaçlık sınırının hesaplanması;

Güncel net asgari ücret tutarından (2.825 TL), 268 TL asgari geçim indirimi (AGİ) çıkarıldığında 2.557 TL kalmaktadır. Kalan 2.557 TL’nin 3’te 1’i ise muhtaçlık sınırı olmaktadır. Böylelikle 2021 yılı muhtaçlık sınırı 852 TL’dir. Geliri, 852 TL altında olan vatandaşlar muhtaçlık sınırı altında olarak değerlendirilmektedir. 2021 yılı için muhtaç aylığı, yetim çocuklara ve engelli vatandaşlara aylık olarak 1.037,96 TL olarak verilmektedir.

Muhtaçlık Sınırı Altında Kişilere Verilen Yardımlar Nelerdir?

Geliri muhtaçlık sınırının altında aylık geliri olan kişilere SYDV aracılığıyla yardım parası verilir. Vakıf tarafından verilen bu yardımlar aşağıda sıralanmıştır;

Muhtaçlık Aylığından Kimler Yararlanır?

Yoksulluk aylığı olarak da bilinen fakirlik aylığından yararlanacak kişiler;

 • Devletten sosyal yardım almayanlar,
 • Geliri olmayanlar,
 • Aylık geliri ihtiyaç sınırının altında olan kişiler,
 • %40 ve üzeri engelli kişiler,
 • Mahkeme kararı bulunmayan, koruma altına alınmayanlar,
 • Sigortalı bir işte çalışmayanlar,
 • Annesi ve babası vefat eden 18 yaşından küçükler,
 • Başvuru sahibinin üzerinde kayıtlı herhangi bir varlığı olmaması gerekir.
Muhtaçlık Yardımı Ne Kadar? 2021 Muhtaçlık Aylığı Nasıl Alınır?

Muhtaçlık Yardımı Ne Kadar? 2021 Muhtaçlık Aylığı Nasıl Alınır?

Muhtaçlık Aylığı Başvuruları 2021

İhtiyacı olan emekli aylığı isteyenler için 3 yol vardır. Bunlardan ilki, ikamet edilen bölgenin Vakıflar Bölge Müdürlüğüne fiziksel bir uygulama ile gerçekleştirilir. Diğer başvuru formu gerekli evrakların Vakıflar Genel Müdürlüğü adresine posta yoluyla gönderilmesi ile doldurulur. Bu şekilde Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne şahsen veya posta yoluyla başvurabilirsiniz. Online başvurular e-devlet sistemi üzerinden yapılır.

İlgilinizi Çekebilir-  Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021

E-devlet muhtaçlık aylığı başvurusu için buraya tıklayınız.

Muhtaçlık Belgesinde Yer Alan Bilgiler

Muhtaçlık belgesinin en üstünde başvuru sahibinin mesleki bilgileri yer alır. Uyruk ve doğum kaydı da belirtilir. Muhtarlıktan alınacak muhtaçlık belgesinde, muhtarın doldurduğu, kişinin muhtaç olduğunu belirten bir yazı bulunmaktadır. Burada ihtiyaç sahibi kişinin ev adresi detaylı olarak belirtilir. Ardından ad ve soyad bilgisi eklenir. Belgenin alt kısmında başvuru tarihi, kişisel bilgiler ve muhtarın imzası yer almaktadır.

Fakirlik Maaşı Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Muhtaçlık aylığı / fakirlik maaşı alacak olanlar için başvururken yanlarında olması gereken belgeler;

 • Vakıflar Genel Müdürlüğünden alınan muhtaç aylığı yetim formu ya da muhtaç aylığı engelli formu,
 • T.C kimlik kartı,
 • Talepte engel varsa sağlık kuruluşlarının sağlık kurulu raporu,

Başvururken kişinin yanında olması ve aynı zamanda bilgilerin eksiksiz ve doğru olması gerekmektedir.

Başvuru Formuna Nereden Ulaşılır?

Muhtaçlık aylığı / fakirlik maaşı başvurusu yukarıda belirtilen gerekli belgelerle yapılır. Başvuru formları muhtarlardan temin edilebilir. Ayrıca başvuru formu Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden de alınabilir. Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine girilmesi gerekmektedir. Ana sayfanın faaliyetler bölümüne giriş sağlanır. Muhtaçlık aylığı hayır hizmetleri bölümünden tercih edilmektedir. Seçim sonrası açılan sayfada muhtaçlık aylığı bilgileri ve başvuru formları bulunmaktadır. İki tane muhtaçlık aylığı başvuru formu bulunmaktadır. Bunlar; yetim ve engelli muhtaçlık aylığı formu olarak ikiye ayrılmaktadır.

 • Muhtaç Aylığı (ENGELLİ) Başvuru Formları için tıklayınız.
 • Muhtaç Aylığı (YETİM) Başvuru Formları için tıklayınız.

Muhtaçlık Yardımı Ne Kadar? 2021 Fakirlik Maaşı

2021 yılı için geçerli olan muhtaç aylıkları, yetim ve engellilere aylık olarak düzenli olarak ödenmektedir. Yoksulluk aylığı 1.037,96 TL’dir. İhtiyaç sahibi muhtaçlık maaşı almaya hak kazananlar maaşlarını Ziraat Bankası ve PTT şubelerinden çekebilirler. Başvuruların ardından değerlendirme süreci olumlu geçtikten sonra Ziraat Bankası veya PTT nezdinde kişiler adına hesap açılır. Her ayın belirli günlerinde bu hesaplara 1037,96 TL‘lik fakirlik maaşı yatırılmakta ve kişiler fakirlik aylıklarını şubelerden rahatlıkla çekebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır.