Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır? 2023

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır? 2023
A+
A-

Muhtaçlık sınırı 2023 ne kadar, Engelli maaşı muhtaçlık sınırı 2023, muhtaçlık sınırı 2023, muhtaçlık sınırı hesaplama, engelli muhtaçlık sınırı 2023, 2023 muhtaçlık sınırı ne kadar oldu, Engelli maaşı muhtaçlık sınırı 2023, 2023 muhtaçlık sınırı hesaplama gibi merak edilen tüm bilgiler yazımızda yer alıyor.

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar?

Geçimini sağlamakta güçlük çeken vatandaşların gıda, odun kömürü, barınma gibi temel ihtiyaçlarının yanı sıra nakit olarak da maddi destek sağlandığı söylenebilir. Dar gelirli ve zor durumdaki kişilere verilecek yardımın ayni ve nakdi olmasının yanı sıra en önemli şart, tüm yardımların karşılanması için gerekli ihtiyaç eşiği olarak belirlenen gelir düzeyi ile ifade edilmektedir. Aynı zamanda yetkili kurumlar tarafından sağlanan bu parasal destek toplumda “fakirlik maaşı” olarak anılmaktadır. 2023 yılı muhtaçlık sınırı ne kadar? yazımızın devamında..

Muhtaçlık Sınırı Hesaplama 2023

Muhtaçlık  sınırı hesaplama, asgari ücret tutarının 1 / 3’ü bulunmaktadır. Asgari ücretin 1 / 3’ü muhtaçlık sınırı ihtiyaç sahibi yetim çocuklara ve engelli vatandaşlara ödenir. Buna göre 2023 muhtaçlık sınırı hesaplanması: 

Muhtaçlık aylığı verilecek senenin net asgari ücret tutarının 3’te 1’i muhtaçlık sınırı olmaktadır. Böylece 2023 yılı muhtaçlık sınırı  1.417 TL’dir. Aylık geliri,  1.417 TL altında olanlar muhtaçlık sınırı altında değerlendirilmektedir.

2023 yılı için muhtaç aylığı, yetim çocuklara ve engelli vatandaşlara aylık olarak 1.125,97 TL ödeme yapılır.

Muhtaçlık Sınırı Altında Kişilere Verilen Yardımlar Nelerdir?

Muhtaçlık sınırının altında geliri olan kişilere SYDV aracılığıyla yardım parası verilir. SYDV yardımları 2023:

Muhtaçlık Aylığından Kimler Yararlanır?

Yoksulluk aylığı olarak da bilinen fakirlik aylığından yararlanacak kişiler;

 • Devletten sosyal yardım almayanlar,
 • Geliri olmayanlar,
 • Aylık geliri ihtiyaç sınırının altında olan kişiler,
 • %40 ve üzeri engelli kişiler,
 • Mahkeme kararı bulunmayan, koruma altına alınmayanlar,
 • Sigortalı bir işte çalışmayanlar,
 • Annesi ve babası vefat eden 18 yaşından küçükler,
 • Başvuru sahibinin üzerinde kayıtlı herhangi bir varlığı olmaması gerekir.

Muhtaçlık Yardımı Ne Kadar? 2023 Muhtaçlık Aylığı Nasıl Alınır?

E-devlet muhtaçlık aylığı başvurusu için buraya tıklayınız.

Fakirlik Maaşı Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Muhtaçlık aylığı / fakirlik maaşı alacak olanlar için başvururken yanlarında olması gereken belgeler;

 • Vakıflar Genel Müdürlüğünden alınan muhtaç aylığı yetim formu ya da muhtaç aylığı engelli formu,
 • T.C kimlik kartı,
 • Talepte engel varsa sağlık kuruluşlarının sağlık kurulu raporu,

Başvururken kişinin yanında olması ve aynı zamanda bilgilerin eksiksiz ve doğru olması gerekmektedir.

Başvuru Formuna Nereden Ulaşılır?

Muhtaçlık aylığı / fakirlik maaşı başvurusu yukarıda belirtilen gerekli belgelerle yapılır. Başvuru formları muhtarlardan temin edilebilir. Ayrıca başvuru formu Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden de alınabilir. Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine girilmesi gerekmektedir.

Ana sayfanın faaliyetler bölümüne giriş sağlanır. Muhtaçlık aylığı hayır hizmetleri bölümünden tercih edilmektedir. Seçim sonrası açılan sayfada muhtaçlık aylığı bilgileri ve başvuru formları bulunmaktadır. İki tane muhtaçlık aylığı başvuru formu bulunmaktadır. Bunlar; yetim ve engelli muhtaçlık aylığı formu olarak ikiye ayrılmaktadır.

 • Muhtaç Aylığı (ENGELLİ) Başvuru Formları için tıklayınız.
 • Muhtaç Aylığı (YETİM) Başvuru Formları için tıklayınız.

Başvuruların ardından değerlendirme süreci olumlu geçtikten sonra Ziraat Bankası veya PTT nezdinde kişiler adına hesap açılır. Her ayın belirli günlerinde bu hesaplara fakirlik maaşı yatırılmaktadır


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. Hafize negince dedi ki:

  Eşim işten çıkarıldı çocuk larımı okuyamıyoruz yardım istiyoruz evim kira 5 çocuğum var kiramızı veremiyoruz fatura mızıödemiyoruz yardım istiyoruz

 2. güler dedi ki:

  evim kira ve biz 2 kişiyiz oğlum ve ben oğlum işsizlik maaşı alıyo ve her yere borcumuz birikti benim hiçbir gelirim yok yaşım 64 üzerime kayıtlı hiçbir taşınmazımda yok ne arsam ne evim nede arabam nede sigortam daha önceki çalışmış olduğum işyerinden 7 senelik ödenmiş sigortam var ama gerisi yok bunu isteğe bağlı bile ödeyemiyorum emekli olabilmek için ama maalesef türkiye standartları bizi bu hale soktu yaşam savaşı veriyoruz, oğlumada doğru düzgün sigortalı iş arıyoruz ne sigorta yapan yer var nede doğru düzgün maaş ödeyen anlıycanız hükümet bizi çoktan gözden çıkarmış sürünüyoruz, bu hale geldik