CepteHaber

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021

Çeşitli kamu ve özel kuruluşların ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi yardımlar sağladığı bilinmektedir. Bebek maması ve çocuk bezi yardımı için sosyal desteklerden biridir. Yeni doğanlar için bebek bezi yardımı, yenidoğanlara gıda yardımı vb. Ailelere destek verilmektedir. Bu medya ile ilgili sorgulamalar internet üzerinden yapılabilir. Kumaş ve gıda yardımı devlet tarafından bilinmektedir. Kumaş para denilen araç, muhtaçların hesaplarına dayanmaktadır. Yeni doğan ikizlere çocuk bezi ve gıda yardımı yapıldığı da bilinmektedir. Bu yardımların nerelerde talep edilebileceğini ve miktarlarını sizin için araştırdık. Mama ve bez yardımı başvurusu yap, Bebek bez parası yardımı sorgulama, mama ve bez yardımı başvuru formu e-devlet, Mama bez yardımı numarası, Bez yardımı başvuru formu, Bez ve mama yardımı nasıl başvurulur gibi konular tüm bilgilere içeriğimizden bulabilirsiniz.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu 2021

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, belediyeler, vakıflar, sosyal yardım dernekleri ve sivil toplum kuruluşları ihtiyaç sahiplerine çeşitli yardımlar sağlamaktadır. Bu yardımların bir kısmı ayni, bir kısmı da ihtiyacı olanlara nakit olarak verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların haklarını korumak için sosyal bir devlet olmakla birlikte, yeni doğanların aynı yaşam standardına sahip olması için çeşitli emirleri de desteklemektedir.

Refah devletinin gereği olarak, bireylerin hayatın her alanında yardım ve destek alması ve olumsuz durumların ortadan kaldırılması için devlet kurumları tarafından sağlanan pek çok destek vardır. Bu desteklerin yaygınlaşması bekleniyor. Bu yardım diğer yardım türleriyle karıştırılmamalıdır. Bu yardımın verilebilmesi için ailelerin muhtaç olması ve kişi başına düşen gelirlerinin düşük olması gerekiyor. Bu anlamda talepler bağlı belediyelere ve sosyal yardım vakıflarına yöneltilebilir. Eşi vefat etmiş yardımı adı altında kadınlar için aylık 325 TL’ye çıkarıldı ve 2 ayda 650 TL destek verilecektir.

Yeni Doğan Bebek Bez Parası Nasıl Alınır?

Yeni doğum yapan ve maddi sıkıntılar nedeniyle sıkıntı çeken ailelere çok fazla devlet desteği vardır. Bunlar çocuk bezi ve mama yardımları olarak görünür. Doğum yardımlarının yanı sıra yeni doğanların beslenme ve bebek bezi ihtiyaçlarının karşılanması için destek sağlanmaktadır. Bu destekler sayesinde her iki ailenin de zor durumda hayatta kalması ve doğan tüm çocukların eşit koşullarda doğması garanti edilmektedir. Bu destekler sadece tek gebelikler için değil çoğul gebelikler için de kullanılabilir.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2021

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2021

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan destek kapsamında sosyal güvenlik kurumlarına talepte bulunulabilir. Bu amaçla aileler, belirlenen aylık miktarlar dahilinde çocuk bezi ve bebekler için gıda yardımı alabilirler. Aileler bu desteklerden her ay iki yıl yararlanabilmektedir. Yani desteğin toplam süresi 24 aydır. Belirlenen yardım miktarı 150 TL’dir. Bu desteklerden yararlanmak için ailelerin mali durumunun çok zayıf olması gerekir. Desteklenecek aile, gelirlerinin düşüklüğü izlenerek belirlenir. Uygulamaya aşağıdaki yöntemler kullanılarak başvuru yapılır;

 • Sosyal güvenlik kurumuna yazılacak bir dilekçe ile
 • Bakanlığa bağlı sosyal yardım ve dayanışma dernekleri
 • Muhtarlara yapılan talepler değerlendirilecektir.
 • Ancak bu destek yaşlı, engelli veya yatalak hastalara verilen bez yardımı ile karıştırılmamalıdır.
İlgilinizi Çekebilir-  Doğum Yapan Annelere Yapılan Devlet Destekleri 2021 GÜNCEL

Başvuru Evrakları Nelerdir?

Yukarıdaki başvurulara aşağıdaki belgeler ile başvuracakların başvuruları, başvuruları değerlendirildikten sonra kabul edilebilir.

 • Başvuru formu 
 • T.C kimlik kartı
 • Gelir durumunu gösteren belge gereklidir.

Bu başvuru belgeleri ile kuruma başvuranların başvuru sonuçları 30 gün içinde ilan edilir. Uygulamanın olumlu veya olumsuz sonucunun bildirimi ailenin cep telefonuna gönderilen SMS ile yapılır. Giyim ve yiyecek parası PTT şubeleri aracılığıyla alınmaktadır. Yardım alacak ailenin Türk vatandaşı olması, 2015 yılından sonra doğum yapmış olması ve doğan bebeğin hayatta kalmaya devam etmesi gerekmektedir. Doğum yapan annelere devlet yardımı yapılır. Bunları görüntülemek için Doğum Yapan Annelere Yapılan Devlet Destekleri 2021 GÜNCEL tıklayınız.

Doğum ve Süt Yardımı Ödeme Tutarları 2021

Yeni doğanlar için verilen bu yardımları sadece mama ve bezle sınırlı değildir. Ailelere doğum ve süt konusunda yardım da sağlanmaktadır. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan ailelere ödenecek tutarlar aşağıdaki gibidir:

 • Bekar yeni doğan ve ilk çocuk için doğum yardımı 300 TL
 • İkinci çocuk için 400 TL
 • Üç veya daha fazla çocuk için 600 TL ödenir.

Fakat bu miktarlar ikiz çocuklar için değişiklik göstermektedir.

 • İkiz çocuk için ilk doğum 700 TL
 • Üçüz doğumlar için 1300 TL
 • Dört yaş ve üstü çocuklara her çocuk için 600 TL ek olarak yardım sağlanmaktadır.

Bu yardımlardan yararlanabilmek için yukarıda belirtilen tarih dikkate alınmalıdır. İlgili kuruma dilekçe ile başvuranlar, ilk çocuklarında ve çocuklarının tek olması durumunda 400 TL alacaktır.

Ocak 2021’de yapılan artışla süt parasının 202 TL olmasına karar verildi. Ancak artan miktar verilirken doğum yılına dikkat gösterilmektedir. Yurtdışında doğan Türk çocuklarına yardım konsolosluklara veya yabancı misyonlara sağlanacaktır. Memur olan annelerin çalıştıkları kurumlara başvurmaları gerekmektedir. Ancak doğrudan sosyal güvenlik kurumuna talepte bulunulması halinde talepler de dikkate alınır. Ödemeler annelerin T.C. kimlik numaraları ile PTT şubelerine yapılmaktadır. Ayrıca gerekli bilgileri almak için 144 ve 183 numaraları da aranabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır.