E-Devlet Mama ve Bez Yardımı Başvurusu 2023

E-Devlet Mama ve Bez Yardımı Başvurusu 2023
A+
A-

Mama ve bez yardımı başvurusu nasıl yapılır, e-devlet mama ve bez yardımı başvurusu, Mama ve bez yardımı başvurusu yap, E-devletten mama ve bez yardımı başvurusu, Mama bez yardımı Başvurusu 2023, Bebek bez parası yardımı sorgulama, bez ve mama yardımı başvurusu 2023 e-devlet, Ankara Büyükşehir Belediyesi bez ve mama, mama ve bez yardımı başvuru formu e-devlet gibi konular ile ilgili tüm bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu 2023

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, belediyeler, vakıflar, sosyal yardım dernekleri ve sivil toplum kuruluşları ihtiyaç sahiplerine çeşitli yardımlar sağlamaktadır. Bu yardımların bir kısmı ayni, bir kısmı da ihtiyacı olanlara nakit olarak verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların haklarını korumak için sosyal bir devlet olmakla birlikte, yeni doğanların aynı yaşam standardına sahip olması için çeşitli emirleri de desteklemektedir.

Refah devletinin gereği olarak, bireylerin hayatın her alanında yardım ve destek alması ve olumsuz durumların ortadan kaldırılması için devlet kurumları tarafından sağlanan pek çok destek vardır. Bu desteklerin yaygınlaşması bekleniyor. Bu yardım diğer yardım türleriyle karıştırılmamalıdır.

Bu yardımın verilebilmesi için ailelerin muhtaç olması ve kişi başına düşen gelirlerinin düşük olması gerekiyor. Bu anlamda talepler bağlı belediyelere ve sosyal yardım vakıflarına yöneltilebilir. Eşi vefat etmiş yardımı adı altında kadınlar için aylık 325 TL’ye çıkarıldı ve 2 ayda 650 TL destek verilecektir.

Yeni Doğan Bebek Bez Parası Nasıl Alınır?

Yeni doğum yapan ve maddi sıkıntılar nedeniyle sıkıntı çeken ailelere çok fazla devlet desteği vardır. Bunlar çocuk bezi ve mama yardımları olarak görünür. Doğum yardımlarının yanı sıra yeni doğanların beslenme ve bebek bezi ihtiyaçlarının karşılanması için destek sağlanmaktadır.

Bu destekler sayesinde her iki ailenin de zor durumda hayatta kalması ve doğan tüm çocukların eşit koşullarda doğması garanti edilmektedir. Bu destekler sadece tek gebelikler için değil çoğul gebelikler için de kullanılabilir.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2023

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan destek kapsamında sosyal güvenlik kurumlarına talepte bulunulabilir. Bu amaçla aileler, belirlenen aylık miktarlar dahilinde çocuk bezi ve bebekler için gıda yardımı alabilirler. Aileler bu desteklerden her ay iki yıl yararlanabilmektedir. Yani desteğin toplam süresi 24 aydır. Belirlenen yardım miktarı 150 TL’dir.

Bu desteklerden yararlanmak için ailelerin mali durumunun çok zayıf olması gerekir. Desteklenecek aile, gelirlerinin düşüklüğü izlenerek belirlenir. Uygulamaya aşağıdaki yöntemler kullanılarak başvuru yapılır;

 • Sosyal güvenlik kurumuna yazılacak bir dilekçe ile
 • Bakanlığa bağlı sosyal yardım ve dayanışma dernekleri
 • Muhtarlara yapılan talepler değerlendirilecektir.
 • Ancak bu destek yaşlı, engelli veya yatalak hastalara verilen bez yardımı ile karıştırılmamalıdır.

Mama Bez Yardımı Başvuru Evraklar 2023

Yukarıdaki başvurulara aşağıdaki belgeler ile başvuracakların başvuruları, başvuruları değerlendirildikten sonra kabul edilebilir.

 • Başvuru formu 
 • T.C kimlik kartı
 • Gelir durumunu gösteren belge gereklidir.

Bu başvuru belgeleri ile kuruma başvuranların başvuru sonuçları 30 gün içinde ilan edilir. Uygulamanın olumlu veya olumsuz sonucunun bildirimi ailenin cep telefonuna gönderilen SMS ile yapılır. Giyim ve yiyecek parası PTT şubeleri aracılığıyla alınmaktadır.

Yardım alacak ailenin Türk vatandaşı olması, 2015 yılından sonra doğum yapmış olması ve doğan bebeğin hayatta kalmaya devam etmesi gerekmektedir. Doğum yapan annelere devlet yardımı yapılır. Bunları görüntülemek için Doğum Yapan Annelere Yapılan Devlet Destekleri 2023 GÜNCEL tıklayınız.

Doğum ve Süt Yardımı Ödeme Tutarları 2023

Yeni doğanlar için verilen bu yardımları sadece mama ve bezle sınırlı değildir. Ailelere doğum ve süt konusunda yardım da sağlanmaktadır. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan ailelere ödenecek tutarlar aşağıdaki gibidir:

 • Bekar yeni doğan ve ilk çocuk için doğum yardımı 300 TL
 • İkinci çocuk için 400 TL
 • Üç veya daha fazla çocuk için 600 TL ödenir.

Fakat bu miktarlar ikiz çocuklar için değişiklik göstermektedir.

 • İkiz çocuk için ilk doğum 700 TL
 • Üçüz doğumlar için 1300 TL
 • Dört yaş ve üstü çocuklara her çocuk için 600 TL ek olarak yardım sağlanmaktadır.

Bu yardımlardan yararlanabilmek için yukarıda belirtilen tarih dikkate alınmalıdır. İlgili kuruma dilekçe ile başvuranlar, ilk çocuklarında ve çocuklarının tek olması durumunda 400 TL alacaktır.

Bez ve Mama Yardımı Başvurusu 2023 E-Devlet

İhtiyaç sahibi çocuklu ailelere mama bez yardımı verilirken bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar sağlandıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu yardımı çocuklu ailelere vermektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan Vakıflarda, Sosyal Güvenlik Kurumlarında, Muhtarlıklarda ve Kaymakamlıklara, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerinde başvurular sağlanmaktadır. Bakanlık tarafından çocuklu, ihtiyaç sahibi ailelere yapılan mama ve bez yardımı belirtmiş olduğumuz kurumlarda başvurular gerçekleşirken, başvuruda bulunan ailenin hazırlaması gereken evraklar vardır. Mama ve bez yardımı başvuru evrakları:

 1. Kişinin T.C kimlik kartı
 2. Kurum tarafından verilen başvuru formu
 3. Gelir belgesi

Başvuru işlemleri tamamlanmasının ardından kişilere 1 ay süre içinde değerlendirme sonucu hakkında dönüş yapılacaktır. Başvuruları olumlu değerlendirilen ihtiyaç sahibi ailelere mama ve bez yardımı PTT aracılığı ile verilecektir.

Mama ve Bez Yardım Ödeneği Şartları

Mama ve bez yardımı şartları aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 1. Anne ve babanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
 2. Çocuğun doğum tarihi 2015 yılından sonra olması,
 3. Doğumdan sonra bebeğin sağ olarak hayatına devam etmesi,
 4. Anne / babanın sağ olması,
 5. Anne ve babanın mavi kartlı olması,
 6. Toplam hane geliri kişi başına düşen gelirden alt seviyelerde olması,
 7. Ailenin farklı kaynaklardan gelirinin olmaması gerekir.

Bu şartları sağlayan aileler yazımızda bahsettiğimiz belgelerle mama ve bez yardımı başvurularını tamamlayabilirler.

Mama ve Bez Yardımı Sorgulama 2023

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımların sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden takip edilebilmektedir. Mama ve bez yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılabildiği gibi sorgulama işlemleri e-devlet kapısından da yapılabiliyor. Mama yardımı ve bez yardımı sorgulaması, başvuruda bulunan kişinin e-devleti üzerinden gerçekleşir.

 • T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş sağlanır.
 • Ardından arama butonuna “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” girilir.
 • Açılan sayfa üzerinden bez ve mama yardımı sorgulama ekranı seçilir.
 • E-devlet üzerinden yapılacak olan sosyal yardım bilgileri sorgulama işlemiyle haneye yapılan diğer yardımlarda çıkmaktadır.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.