CepteHaber

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? (ANINDA ONAY)

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? (ANINDA ONAY)

 Kredi çekmek için gerekli şartlar, kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir, kredi çekmek için gerekli evraklar, Garanti Bankası kredi çekme şartları, kredi hesaplama, kredi çekebilirmiyim sorgula, kredi şartları, Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi gibi konular hakkında araştırma yapan kişiler için hazırlamış olduğumuz Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? (ANINDA ONAY) başlıklı yazıdan tüm bilgilere erişebilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? (ANINDA ONAY)

Kredi çekmenin şartları nelerdir? Pek çok insan, ya yatırım yapmak ya da bazı ihtiyaçlarını karşılamak için bankalardan kredi almaktadır. Özellikle ihtiyaç ve daha iyi bir yaşam için, çoğu zaman bunun övgüsünü almak gerekir. Ancak bankalar, müşterilerine kredi vermek için bir dizi koşul sunar. Kredi çekme koşulları genel olarak aynı olmakla birlikte her bankanın kendine özgü koşulları vardır. Özellikle kişiler arasında aranan koşullar kredi türüne göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple öncelikle hangi krediyi almak istediğinizi belirlemelisiniz. Sonrasında bankaların kredi alma şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir.

Bankaların kredi vermek için bireylerde aradıkları ilk şey kredi notudur. Çünkü bankalar, halihazırda sorunları olan müşterileriyle başka bir sorun yaşamak istemiyor. Bu nedenle öncelikle insanların sicillerine bakmak ve kredilerini zamanında ödeyip ödeyemeyeceklerini öğrenmek istiyorlar. Kredi alma ve çekme koşulları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Kredi Almak için Kaç Yaşında Olmak Gerekiyor?

Tüm bankalar için ortak olan ilk şart, kredi vermeden önce bir yaş sınırı bulmaktır. Çünkü kanunen kredi çekenler 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Küçükler kredi başvurusunda bulunamaz. Yani diğer tüm şartları yerine getirebilseler bile yaş sınırı nedeniyle kredi almaları imkansızdır. Yasal bir gereklilik olan yaş sınırı, çoğu bankanın kredi vermesi için yeterli görülmemektedir. Çünkü birçok özel banka, genellikle kredi vermek için 20 yaş sınırı koyabilir.

Bu nedenle 18 yaşın üzerinde olmak birçok banka için yeterli olmayacaktır. Ancak gelir düzeyi yeterli görülen ve kefili olanlar çeşitli tüketici kredileri, taşıt kredileri ve KOBİ kredilerinden yararlanabilmektedir. Bunun için kredi sözleşmesi yapmak istediğiniz banka ile ön görüşme yapmanız tavsiye edilir. Bankaların 18 yaş sınırı koymaları gerekmektedir. Ancak bazı bankalar bir üst yaş sınırı da belirleyebilir. Genellikle 70 yaş sınırı olabilir. Tabii bu üst yaş sınırı tüm bankalar için geçerli değil.

Bankadan Kredi Çekmek İçin Kaç Puan Gerekli?

Kredi notu çok önemlidir. Bankalar ödemelerinin kesintiye uğramasını istemezler, bu yüzden kredi vermek için önce kredi notuna bakarlar. Dolayısıyla kredi notu düşük olanların kredi alması neredeyse imkansız hale geliyor. Aksine, kredi notu düşük olan kişiler, bir bankadan kredi almak için önce kredi puanlarını yükseltmelidir.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartları Nelerdir? (ANINDA ONAY)

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartları Nelerdir? (ANINDA ONAY)

Kredi kartı borçlarının zamanında ödenip ödenmediği, çekilen kredi ödemelerinin zamanında yapılıp yapılmadığı dikkate alınarak kredi notu belirlenir. Düşük kredi notuna sahip kişilerin kendileri için kredi alması zordur. Üstelik düşük puan alan kişiler için kredi miktarı düşüyor. Yani kredi notu yükseldikçe kredi almaları kolaylaşır ve büyük miktarda kredi çekebilirler. Kredi puanlarına bakarsak;

 • 699 riskli bir kredi notu, bu gruptaki kişilerin kredi alması neredeyse imkansız görülüyor.
 • 700 – 1099 orta risk grubu olarak kabul edilir. Bu gruptaki kişiler, riskli kredi notlarına sahip kişiler gibi kredi alamayabilir veya kredi alma olasılıkları çok düşük olabilir.
 • 1100 – 1499, daha az riskli olarak derecelendirilen bir kredi notudur. İnsanların geliri, aldıkları kredilerin makul ödemeleriyle eşleşirse, kredi çekebilirler.
 • 1500-1699 iyi bir kredi notu. Kredi almaları muhtemeldir.
 • En yüksek kredi notu olarak kabul edilen 1700-1900 kredi notuna sahip olanlar için, bankaların kredi açma olasılığı çok yüksektir. Ancak bu kredi notu, kredi alabilmek için aranan tek özellik değildir. Başka bir deyişle, 1700 ile 1900 arasında bir puana sahip herhangi birinin kesinlikle kredi çekebileceğini söylemek doğru olmaz. Bu nedenle bankaların diğer şartlarını yerine getirmeniz gerekiyor.
İlgilinizi Çekebilir-  Teminat Blokeli Kredi Kartı Nedir? 2021 Hangi Bankalar Veriyor?

Bankalardan Kredi Kartı Alamıyorum Diyenlere 2021 Kesin Çözüm konu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Kredi Almak İçin Gelir Belgesi

Bankalar ödemelerini müşterileri ile anlaştıkları gün almak istiyorlar. Birçok banka, müşterilerinin kredilerindeki aylık ödemeler için gelirlerini ikiye katlamalarını ister. Örneğin bir bankadan aylık 2000 TL tutarında kredi aldığınızda, gerekli aylık 4000 TL gelir için banka sizi arayabilir. Ayrıca bankalar, müşterilerinin başka kredi geri ödemeleri olup olmadığını da inceler. Yani ödünç almak istediğiniz banka, gelirinize göre bir değerlendirme yapar.

Borç verdiğiniz banka, ödemelerinizi başka bir bankaya yapabileceğinizi görürse ve kendi kredilerinin ödenmesine engel olmazsa, kredi verecektir. Ancak giderleriniz gelir tablosundaki gelirinizden fazlaysa, krediyi reddedebilirler. Tabii ki, bir kredi sözleşmesi yapabilmek için bir maaş bordrosuna ihtiyacınız var. Başka bir deyişle, maaş bordrosuna bakmadan kredi fırsatı sunmuyorlar.

İpotekli Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

İpotek gerektiren bir kredi almanız gerekiyorsa, onayınız gereklidir. Yani kanunlarda belirtildiği gibi bankalar eş rızası olmadan kredi vermemektedir. Tüm bu koşullar, genel olarak tüm bankaların aradığı ortak özelliklerdir. Ancak kredinin miktarına veya türüne bağlı olarak bu şartlara ilaveler yapılabilir. Tüm bu koşulları karşılıyor ve kredi çekmek istiyorsanız öncelikle bankanıza gitmeli ve yararlanmak istediğiniz kredi fırsatlarını belirtmelisiniz. Farklı koşullar arıyorlarsa, kesinlikle size bilgi vereceklerdir.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Bankalar sadece aylık gelirinizi değil, aynı zamanda kaç ay çalıştığınızı da görmek ister. Öyleyse bir kredi almak için kaç ay sigortalı olmanız gerekiyor? Soru, bu konuyla ilgili en sık sorulan sorulardan biridir. Ancak bu sorun birçok banka için farklı olabilir. Ancak genel olarak bazı detaylar verilirse;

 • Sigortalı bir çalışan bir kredi sözleşmesi yapmak isterse, son işyerinde en az 3 ay çok çalışmış olmalıdır. Bankadan bankaya değişir. Yani 6 ay – 12 ay sigortalı çalışma gibi bazı detaylar araştırılabilir.
 • Vergi levhası olan kişiler için aylık gelir çok fazla dikkate alınmaz. Ancak, vergi sicil belgesinin en az bir yılı doldurmuş olması gerekir.
 • Memurlar için çalışma süresi dikkate alınmamaktadır. Devlet memurlarının temel sorunu kredi notudur. Kamu sektöründe çalıştığı süre yerine kredi notu düşük mü? Yoksa yüksek mi? bu dikkate alınır.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Evraklar

Bankadan kredi çekmek istediğiniz, hazırlamanız gereken evrak ve belgeler, kredi başvuru sürecini hızlandırır ve kredi onay sürecini hızlandırır. Kredi almak için gereken belgeler şunlardır;

 • Başvuru Formu,
 • Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport fotokopisi,
 • Kişinin mesleki durumuna göre gelir belgesi,
 • Ek gelir varsa kanıtı,
 • Şube tarafından istenebilecek diğer belgeler.

Kredi Çekebilir Miyim? Sorgula

Bankalardan kredi çekmek isteyenlerin öncelikle buna karar vermesi gerekiyor. Bu şekilde, kredi başvuruları gibi zaman alıcı prosedürlerle uğraşmak zorunda kalmazlar. Ancak hangi bankadan ne kadar kredi alabileceğini bilmek isteyenler, kredi çekebilir miyim? sorgula, hangi kredi veya kredi miktarlarını çekebileceklerini öğrenebilirler. Bankaların internet sitelerinde bulunan hesap kısmına çekmek istediğiniz kredi miktarını ve ödeyeceğiniz taksit sayısını yazmanız yeterli olacaktır. Böylelikle krediniz otomatik olarak hesaplanacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır.