Koyun Kredisi Veren Bankalar 2023 Şartları

Koyun Kredisi Veren Bankalar 2023 Şartları

Koyun kredisi veren bankalar ile 2023 yılında da küçükbaş hayvancılık için kredi çekebilirsiniz. Koyun kredisi veren bankalar arasında en çok Ziraat Bankası tercih ediliyor. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi beraberliğinde sunulan faizsiz koyun kredisi 2023 yılında da devam ediyor. Devletin koyun desteği şartları için yazımızı incelemeye devam ediniz. Koyun kredisi nasıl alınır? Ziraat Bankası koyun kredisi nasıl alınır? Örnek Ziraat Bankası koyun kredisi hesaplamalarını görebilirsiniz.

Koyun Kredisi Veren Bankalar 2023 Şartları

Koyun Kredisi Veren Bankalar 2023 Şartları başlıklı yazımızda, devlet desteği isteyen, bu destek ve hibelerle hayvan satın almak isteyen, kuzulara bakmak isteyen yetiştiricilere verilen destek ve teşvikleri değerlendireceğiz. Bu arada belirtecek olursak, Türkiye’de koyun kredisi çekmek isteyenlere destek veren tek kurum Tarım ve Orman Bakanlığı olmaktadır.

Koyun, keçi, kuzu, koç, devlet destekli koyun ve keçi çiftlikleri satın almak istiyorsanız, bu işin iyi bir para ettiğini söyleyerek başlamak istiyoruz. Hayvancılıkta, özel sektör çalışanına göre çok daha kısa sürede kar edebilir ve para kazanabilirsiniz.

Hayvan kredisi kullanmak isteyenlerin uğrak yerlerinden biri de özel banka şubeleri. Bunun dışında KOSGEB gibi kurumlardan hayvan satın almak için para alamazsınız. Ziraat Bankası, kuzu veya koç satın almak isteyenlere en düşük faiz oranıyla kredi veren bankadır ki genellikle çiftçilerin en çok başvurduğu banka da Ziraat Bankasıdır.

Koyun Kredisi Veren Bankalar 2023

 1. Ziraat Bankası
 2. Şekerbank
 3. Denizbank
 4. Halkbank
 5. Akbank
 6. Vakıflar Bankası
 7. İş Bankası
 8. Yapı Kredi
 9. Qnb Finansbank

Yukarıda belirtilen bu bankalardan bazıları koyun kredisi veren bankalar arasındayken bazıları da bireysel ihtiyaç kredileri ile sizlere koyun kredisinde yardımcı oluyorlar.

Devletin Koyun Desteği Şartları Nelerdir?

Devletten koyun alma şartları, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan yetiştiricilerimiz tarafından araştırılıyor. Tarım müdürlükleri proje karşılığında otuz bin liralık hayvan veriyor. Bunun için son başvuru tarihleri artık sonlanmıştır. Tigem adlı müdürlükler tarafından projesi onaylananlar otuz bin liralık koyun veya keçi sahibi olacak. Ayrıca bu destek karşılıksız olarak verilmektedir. Böylelikle çiftçilerin koyun kredisini geri ödemesi gerekmeyecek.

Çok fazla araştırılan diğer konu hakkında kısaca belirtmek gerekirse de KOSGEB koyunculuk adı altında kredi vermiyor. Köye dönüş programı kapsamında geçtiğimiz yıllarda 300 koyun projesi başlatılmıştı. Ne yazık ki bu durum 2023 yılında geçerli değildir.

Devlet tarafından sağlanan çoban desteği hakkında bilgi almak için “Çoban Desteği Nasıl Alınır? 2023 Sürü Yöneticisi Desteği Şartları” başlıklı yazımıza tıklayınız.
Koyun Kredisi Veren Bankalar 2023 Şartları

Koyun Kredisi Veren Bankalar 2023 Şartları

Koyun Kredisi Hesaplama 2023

Şu anda faizsiz koyun kredisi bulunmamaktadır. Bu nedenle yılda % 9 faiz ödemeniz gerekiyor. Hemen bu faizi hesaplayalım. 50.000 liralık koyun kredisi olan bir müşterinin ödeyeceği aylık tutarlar aşağıdaki gibidir.

 • Kredi türü: Koyun Keçi Kredisi
 • Kredi tutarı: 50.000 TL
 • Faiz oranı: %0.5
 • Taksit sayısı: 60
 • Taksit tutarı: 994,78 TL
 • Toplam geri ödenecek: 59.687,08 TL
 1. Kredi tutarı: 50.000 TL
 2. Faiz oranı: %0.5
 3. Taksit sayısı: 36
 4. Taksit tutarı: 1.548,43 TL
 5. Toplam geri ödenecek: 55.743,52 TL
 • Kredi tutarı: 50.000 TL
 • Faiz oranı: %0.5
 • Taksit sayısı: 24
 • Taksit tutarı: 2.243,17 TL
 • Toplam geri ödenecek: 53.835,96 TL

Bu hesaba göre yıllık % 9 olan faiz aylık % 0,5 olarak hesaplanıyor. Gördüğünüz gibi çiftçilerin banka şubelerinden yüksek faiz oranlarıyla kullanılan tüketici kredisi almayı düşünüyorsanız koyun ve keçi alımına en uygun bankanın Ziraat Bankası olduğunu söylenebiliriz. Bu nedenle Ziraat, üreticiye ve çiftçiye en çok destek veren banka olmaya devam ediyor.

Tarım Kredi Kooperatifi Koyun Kredisi 2023

Ziraat Bankası ve Tarımsal Kredi Kooperatifleri tarımsal kredi vermeye devam ediyor. Süt sığırcılığı kombine süt ürünleri sektörleri, Damızlık düve, sığır, koyun, arıcılık, kümes hayvanları, damızlık kümes hayvanları ve diğer sektörler için yatırım ve işletme dönemlerinde faiz oranları ve kredi limitleri su ürünleri yetiştiriciliği aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Koyun Kredisi Veren Bankalar 2023 Şartları

Koyun Kredisi Veren Bankalar 2023 Şartları

Krediden gerçek veya tüzel kişiler ile tarımsal kooperatifler yararlanabilecektir. Basın bülteninde belirtilen sayıda hayvan başı ve parça ile firmalara destek sağlanacaktır. Kredi başvuruları şahsen Ziraat Bankası tarafından kabul edilmektedir. Bu destekten yararlanmanın ilk şartı ÇKS kaydı yaptırmaktır.

Kredi karşılığında ibraz edilecek kimlik kartı, 3 yıllık bilanço ve gelir belgesi, teminat ve teşvik belgeleri ile başvuru yapabilirsiniz. Ziraat Bankası’ndan TKK kredisi almaya hak kazanmak için kredi puanınızın uygun ve dosyanızın temiz olması gerekmektedir.  Detaylı bilgi için tıklayınız.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası tarımsal kredi kooperatifi üyelerine 2023 yılında 15 milyon TL tutarında destek sağlar. Bu yatırım dönemi ve bu işletme dönemi için faiz destek oranı % 75’tir. Ziraat Bankası koyun kredilerinin cari faiz oranlarını hesaplamak için;

 • 1 Yıllık Kredisinin Faizi: %9
 • Kredinin Aylık Faiz Oranı: %0,5

Koyun kredisi almak isteyen çiftçimiz İşletme ve Yatırım dönemlerinde % 75 faiz oranına sahip olacaktır. Bir yıllık işletme dönemi boyunca koyun ve keçi satın almak için bankadan kredi çekerseniz;

 • Kredi Türü: Koyun Kredisi
 • Çekilen Miktar: 50.000,00 TL
 • Aylık Faiz Oranı: %0,5
 • Vade Sayısı: 12 ay
 • Aylık Geri Ödeme: 4.330,95 TL
 • Toplam Geri Ödenecek Tutar: 51.971,38 TL

100.000 TL 4 Yıl Vadeli Koyun Kredisi Hesaplama

 • Alınan Para: 100.000,00 TL
 • Aylık Faiz: 0,5
 • Vade Sayısı: 48 ay
 • Aylık Ödeme Miktarı: 2.403,91 TL
 • Toplam Geri Ödenecek Tutar: 115.387,89 TL

Devlet Koyun Desteği 2023

 1. Keçiler: Kilis keçisi, Maltız keçisi, Hemşin, Ankara (tiftik) keçisi, Türk saanen keçisi, Şam keçisi, Honamlı keçisi, Kıl keçisi.
 2. Koyunlar: Akkaraman, Dağlıç, Eşme, Güney karaman, İvesi, Kangal akkaraman, Karacabey merinosu, Karakaş koyun, Karayaka, Karya, Kıvırcık, Koçeri, Morkaraman, Orta anadolu merinosu, Pırıt , Pırlak, Ramlıç, Sakız, Şavak akkaraman, Tahirova, Zom koyunu.

Şekerbank Koyun Kredisi Şartları Nelerdir?

Hayvanlarını en az 2 yıl, 50 keçi veya 25 koyunu (hayvanların kulak küpesi olacak) besleyenler, krediyi 60 ay içinde geri ödeyebilecek. Yılda bir kez ödeme yükümlülüğünü karşılayabilen çiftçi ve üreticilere kredi sağlanmaktadır. Şekerbank sadece bu krediyi sağlamakla kalmıyor, Hasat Card, Hasat Pos adı altında gerçekleştirdiği projelerle çiftçilere hasat zamanı ve süt ödeme imkânı sağladı ve aile çiftliği ile geri dönmek isteyenlere fırsat verdi. Şekerbank koyun kredisine buradan göz atabilirsiniz.

Çiftçilerin inek veya koyun satın almak için ziyaret ettikleri, faiz oranları ve faydaları olduğunu söyledikleri kurum, Tarım Kredi Kooperatifleridir. Bu kooperatifler, çiftçinin tüm ihtiyaçları için bizzat 50 bin TL vermektedir. Kooperatifler tarafından verilen küçükbaş hayvan kredisine başvurabilirsiniz.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.