CepteHaber

KOSGEB Arıcılık Kredisi Hibe Desteği 2021

KOSGEB Arıcılık Kredisi Hibe Desteği 2021

Ziraat Bankası arıcılık kredisi, KOSGEB arıcılık kursu, Halkbank arıcılık kredisi, Denizbank arıcılık kredisi, Arıcılık hibe desteği 2021,50 kovanlık arıcılık projesi, 2021 arı desteklemeleri gibi konular hakkında araştırma yapan, yerleşik ya da gezici arıcılık yapmak isteyen kişilere devlet arıcılık kredisi ve şartlarını “KOSGEB Arıcılık Kredisi Hibe Desteği 2021” başlıklı yazımızda bir araya getiriyoruz.

Arıcılık Kredisi Devlet Destekleri 2021

Arıcılık kredisi, Kosgeb ve Ziraat banka kredileri ile müşteriye iki şekilde sunulmaktadır. Tüketicilerin uygun koşulları sağlaması koşuluyla, devlet destekli iki kurumdan arıcılık kredisi için yararlanabilirler. Arı kovanı kredisi, bankaların ve özel şirketlerin arıcılara verdiği destektir. Devlet hayvancılık kredileri çerçevesinde arıcılara çeşitli krediler de vermektedir. Arıcılık teşvik kredisi hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen kişiler yazımızdaki başlıklardan bilgi alabilirler.

Kosgeb Arıcılık Kredisi Veriyor mu?

Kosgeb, arıcılıkla üretim yapmak isteyenlere İMALAT / Gıda İmalatı adı altında faizsiz kredi ve kredi seçeneği sunuyor. Tüm Kosgeb uygulamalarında olduğu gibi; Kosgeb Arıcılık Teşvik Kredisi almak isteyenlerin uygulamalı girişimcilik eğitimi almaları gerekmektedir. Bu eğitim 32 saatlik kurs içeriğini içerir. Bu eğitime katılanlar bir iş planı hazırlamayı öğrenirler. Girişimcilik eğitimi alan girişimcilerin Kosgeb’e başvurması durumunda; Girişimcilik Destek Programı hibe alabilir, ilk yılı bittiyse faizsiz kredi çekerek ihtiyaçlarını 1 yıl ödemesiz karşılayabilir. Ayrıca belirtmeliyiz ki Kosgeb, engellilere, kadın girişimcilere, gazilere ve şehit yakınlarına %80 geri ödeme yapıyor. Bu miktarlar ülkemizin bölgelerine göre değişiklik göstermektedir.

Kosgeb Arıcılık Kredisi 2021 Bal Üretimine Kredi

Uygulamalı girişimcilik eğitiminin ardından yapılan başvurularda girişimcilik destek programı kapsamında bal, kovan, filtre makinası, polen kurutma ve polen temizleme makinası gibi ihtiyaçlarınızı hibe kredisi ile sağlayabilirsiniz. Ancak Kosgeb, doğrudan canlı hayvan alımı için kredi sağlamaz. Bu nedenle Kosgeb’e arı yetiştirme iş planı ile başvurursanız hibe kredisi alamazsınız. Fakat bahsettiğimiz gibi bal üretme, bal satma, bal paketleme gibi hizmetler için kredi alabilirsiniz. Konu ile ilgili detaylı bilgi için Kosgeb birimleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi

Arıcılık yapmak isteyen girişimcilerin uygun koşulları sağlaması durumunda T.C. Ziraat Bankası’ndan uygun koşullarda düşük faizli bal üretimi yardımı başvurusunda bulunabilirler.

KOSGEB Arıcılık Kredisi Hibe Desteği 2021

KOSGEB Arıcılık Kredisi Hibe Desteği 2021

Ziraat Bankası; Arıcılık siciline kayıtlı, en az 50 kovan ile üretim yapan veya kovan sayısını 50 ve üzerine çıkarmak isteyen üreticilere kredi ürünleri sunmaktadır. Ziraat Bankası arıcılık kredisinin özellikleri; 200 ve üzeri arı ile mobil arıcılıkla uğraşan üreticiler için jeneratör, arıcı barınağı, güneş enerjisi sistemi veya arıcı barakası, arı kovanı, bal süzme makinesi, polen kurutma ve temizleme ve kek hazırlama makineleri, arı kovanı ile kraliçe üretmek isteyen 100 veya daha fazla arıcı satın alınması ; Ana arı üretimi için güneş enerjisi sistemi, jeneratör, en az 1000 çiftleşme kovanı ve arıcı barınak / arıcı karavanı alımı, bombus arısı üreten firmalar için inşaat ve yenileme, raf sistemleri, arıcılık malzemesi, temel petek ile ilgili ‘ekipman ve araçların satın alınması, şeker, kek, ruhsatlı ilaç alımı, arı taşıma maliyetleri, gezici arıcılar için işgücü dahil, polen, şeker, paketleme, bombus arısı üretimi için plastik kap gibi işletme maliyetleri, Temel petek, şeker, kek alımını finanse edebilirsiniz.

İlgilinizi Çekebilir-  Çoban Desteği Nasıl Alınır? 2021 Sürü Yöneticisi Desteği Şartları

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Başvurusu

Arıcılık kredisinden yararlanmak için size en yakın Ziraat Bankası şubesi ile iletişime geçebilirsiniz. Başvuru bölümünde istenen belgeler aşağıdaki gibidir;

  • ÇKS ve ziraat belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Tarımsal işletmeyi teşvik eden belgeler (kira sözleşmesi, tapu tescili gibi)
  • Krediye göre ibraz edilecek teminatlara ilişkin belgeler
  • Bilanço bazında faaliyet gösteren firmaların son 3 yıllık bilanço ve gelir tablosu

Arıcılık kredisinden yararlanmak isterseniz Ziraat banka şubeleri ile iletişime geçebilirsiniz. Ya da diğer özel bankalardan arıcılık kredilerini de değerlendirebilirsiniz.

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? 2021 Talep Edilen Belgeler Nelerdir? detaylı bilgi için tıklayınız.

Arıcılık Sigortası 2021

Bu sigorta ile 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunun 12’nci maddesine göre aktif kovanlar (arı içi), Bakanlar Kurulu Kararı ile kapsama altına alınan aktif (içinde arı olan), plakalı, modern kovan niteliğindeki kovanlarda A.2. maddesinde belirtilen haller nedeniyle meydana gelen zararlar, aşağıda yazılı esas ve şartlara göre sağlanmaktadır.

A.2. Teminat Kapsamındaki Haller ve Kayıplar

Bu sigorta arı kovanlarını içerir; Fırtına, kasırga, yangın, heyelan, deprem, araç kazası, sel ve su baskını, arı kovanlarını taşırken vahşi hayvanların saldırısı; Çarpma, çarpışma, devrilme ve yangının neden olduğu doğrudan hasarı sağlar. Arı kolonisi, kovan sigortası maliyetine dahildir. Kapsanan riskler poliçede belirtilmiştir. TURKVET ve arıcılık kayıt sistemine (AKS) kayıtlı plakalı, modern ve aktif arı kovanları (içinde arı bulunan) sigortalanabilir.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı da arıcılığa destek veriyor. Arı kovanı desteği için başvuru tarihleri ​​henüz belirlenmemiştir. Bakanlık açıklama yaptığında size haber vermeye devam edeceğiz. Başvuru tarihlerinin duyurulmasının ardından yetiştiriciler, belirtilen tarihlerde başvuru belgeleri ile birlikte İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmalıdır.

Ziraat Bankası’ndan 2021 yılında tarım kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca bankanın çiftçilere verdiği kredilerin faiz oranları yılda yüzde 5 ile 6 arasındadır. Son olarak da 2021 yılında IPARD programları kapsamında TKDK tarafından arıcılığa destek verilmeye devam edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır.