E-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

E-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023
A+
A-

T.c. ile kömür yardımı başvurusu, e-devlet üzerinden kömür yardımı başvurusu, TC ile kömür yardımı sorgulama, 2023 kömür yardımı başvurusu, E-devlet kömür yardımı sorgulama, nakdi yardım başvurusu, 2023 kömür yardımı başvurusu ne zaman gibi tüm konular yazımızda yer almaktadır.

T.C ile Kömür Yardımı Başvurusu

Kömür yardımına nasıl başvurulacağını açıklamadan önce, kömür yardımının ne olduğuna bir göz atalım. Bu yardım, ihtiyaç sahibi ailelerin kış aylarında olası mağduriyetleri önlemelerine ve soğuk kış aylarında onları sıcak tutmalarına yardımcı olmak amacıyla yakacak yardımı olarak verilen ayni yardımdır. Vatandaşlara bu yardım yapılırken vakıfların imkanlarında farklılıklar olabilir.

Bazı vakıflar bu yardımı vatandaşın kapısında sağlarken, bazı vakıflar da coğrafi ve iklim koşullarına bağlı olarak vatandaşların belli bir noktadan almalarını şart koşuyor. Birçok vakıfta ise bu işlemler artık ihaleye çıkılarak yapılıyor ve vatandaşın kapısına kadar getiriliyor.

Kömür Yardımı Başvurusu Nereden Yapılır?

Kömür yardımı başvurusu valiliklere veya kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yönlendirilir. Kömürle ilgili yardım dilekçesini nereden alabilirim diyenlere hemen söyleyelim. Vakıf için bir yardım dosyanız varsa ve dosyanız yardım almaya uygunsa, kömür dağıtılmadan önce kömür yardımınız otomatik olarak eklenir. Ayrıca kömür yardımı başvuru formunu doldurmanıza gerek yoktur. Vakıftan bir yardım dosyanız yoksa önce yeşil kart, ardından kömür yardımı için başvurmalısınız.

E-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu 2023

Kömür yardımına e-devletten başvurmanın mümkün olup olmadığı sıkça sorulan sorular arasında. Kömür yardımı başvurusu için e-devletin kullanılamayacağına dikkat edilmelidir. Ancak kömür yardımı başvuru sorgulama işlemini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Kömür yardımı başvurularının ne zaman yapılacağı veya kömür yardımının ne zaman dağıtılacağını merak ediyorsanız, coğrafyanızda kışın başlaması ile yakından ilgilidir.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

Kömür dağıtımının başladığını duyduktan sonra, vakıflardan aldığınız kömür yardımınızın eklenip eklenmediğini kontrol etmeniz gerekiyor. Çünkü kömür dağıtımının ne zaman yapılacağı veya odun kömürü yardımının ne zaman dağıtılacağı sorusunun kesin bir cevabı yok. Türk kömür şirketleri her il ile belirli aylarda kömür gönderse de bu durum hava, iklim ve kuruluşa göre değişiklik gösteriyor. Bu nedenle kömür yardımının ne zaman yapılacağı sorusuna net bir cevap veremiyoruz.

2023 Kömür Yardımı Başvurusu ve Şartları

Isınma ihtiyacı olan ailelere yakacak yardımı yapılırken, devlet kömür yardımı yapacağı ailelerden bazı şartlar talep ediyor. Kömür yardımı yaparken gerekli şartları sağlamayan ailelere kömür yardımı yapılmamaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerden tazminatsız kömür yardımı talep edebilmeniz için bağlı olduğunuz vakıfta aktif bir yardım dosyanızın olması gerekmektedir. Aksi takdirde nüfus cüzdanınız ile Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na başvurabilirsiniz. Kömür yardımı başvuru şartları:

  • Hane halkında Sosyal güvenlikten yararlanan kimse olmamalıdır. Yani SSK-Bağkur kaydınız olmamalıdır. Kısacası sigortalıya yakıt yardımı yapılmamaktadır.
  • Diğer bir koşul ise hanede aktif vergi kaydının olmamasıdır.
  • Nüfus Müdürlüğüne kayıtlı adresiniz ile ikamet adresiniz eşleşmelidir. Aksi halde kömürünüz yanlış adrese giderse sıra size gelmeyebilir.
  • Bunların dışında her vakıf yönetim kurulu tarafından şartlar koyabilir ve bu şartlar çerçevesinde kömür yardımı yapabilir.

BENZER YAZI: 1684 TL Devletten Para Yardımı Başvurusu 2023

T.C İle Kömür Yardımı Sorgulama

T.C ile Kömür yardımı sorgulama 2020’de olduğu gibi bu yılda araştırılıyor. T.c ile kömür yardımı sorgulama için e-devlet sistemi üzerinden sosyal yardım sorgulama bölümünden yapılabilir. Kömür yardım sorgulama telefon numarası ile de gerçekleşmektedir.. Bunun için Alo 144 sosyal yardım hattını arayabilirsiniz.

Belediyeden Kömür Yardımı 2023

Belediyelerin kömür yardımı yapıp yapamayacağı kesin değildir. Birçok vatandaş, kaymakamlıkların kömür yardımı veya belediyelerin kömür yardımı dağıttığını düşünür ancak kesin bir şey söyleyemiyoruz. İhtiyacı olan kişilere kömür yardımı yapan kurumlar ise sosyal yardımlaşma vakıflarıdır. Belediyelerin kömür yardımı yapmadığını bilsek de bazı belediyelerin kömür yardımı olarak nakdi yardım yaptığı bilinmektedir. Özellikle büyükşehir belediyesi bu tür nakdi yardımları kömür yardımı yerine yapmayı tercih etmektedir.

Sigortalılara Kömür Yardımı Verilir mi?

Her ilçe belirli bir kota dahilinde kömür almaktadır. Ancak bazen kömür dağıtımından sonra elde fazla kömür kalabilir. Bu durumda bazı SSK ailelerine kömür yardımı yapılabilir.

Yakacak Yardımı Ne Kadar Yapılır?

Kömür yardımı ne kadar? Kaç torba kömür yardımı oluyor? iki merak edilen soru. Her ailenin 30 torba kömür ya da yaklaşık 750 kilo yakacak yardımı yapılabilmektedir.

Kömür Yardımı Başvuru Dilekçesi

Kömür yardımı başvuruları muhtaç kişiler için gerekli değildir, yardım dosyanızın bulunduğu vakıflara kimlik belgeniz ile başvurmanız yeterli olmaktadır.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.