CepteHaber

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021

T.c. ile kömür yardımı sorgulama, 2021 kömür yardımı Başvurusu, Sigortalılara kömür yardımı, Belediyelerin kömür yardımı, E devletten kömür yardımı başvurusu, Maddi yardım başvurusu, 2021 kömür yardımı ne zaman dağıtılacak gibi konular hakkında tüm bilgilere ulaşmak için yazımızı mutlaka incelemelisiniz.

Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır ?

Kömür yardımına nasıl başvurulacağını açıklamadan önce, kömür yardımının ne olduğuna bir göz atalım. İhtiyaç sahibi ailelere kışın olası mağduriyetlerini önlemek ve soğuk kış aylarında onları sıcak tutmak için bir nevi yakıt yardımıdır. Vatandaşlara bu yardımı sağlama konusunda vakıfların imkânlarında farklılıklar olabilir. Bazı vakıflar bu yardımı vatandaşın kapısında sağlarken, bazı vakıflar da coğrafi ve iklim koşullarına bağlı olarak belirli bir noktadan ücretlerini almaya davet edilmektedir. Pek çok vakıfta bu işlemler artık ihaleye davet edilerek yapılmakta ve vatandaşın kapısına kadar getirilmektedir. Bu bilgilerden sonra kömür yardımından kimler yararlanabilir? 2021’de kömür yardımı nasıl alınır? Gelin birlikte bir göz atalım.

Kömür yardımı talepleri, valiliklere veya kaymakamlıklara bağlı sosyal yardım ve dayanışma vakıflarına yöneltilir. Kömür yardımı için nereden talep alabileceğimi söyleyenlere hemen söyleyelim. Bir vakıf yardım dosyanız varsa ve dosyanız uygunsa, kömür dağıtılmadan önce kömür yardımınız otomatik olarak eklenir. Ayrıca bir kömür yardım başvuru formu doldurmanıza gerek yoktur. Vakıf yardım dosyanız yoksa, önce yeşil kart ve ardından kömür yardımına başvurmanız gerekir. E-devlet kömür yardımı talebinde bulunulabilir mi sorusu sık sık gündeme geliyor. E-devletin kömür yardımı uygulamaları için kullanılamayacağı unutulmamalıdır. Ancak, kömür yardımı başvurunuzun sonucunu öğrenmek için e-devleti kullanabilirsiniz.

Kömür yardımı başvurusunun ne zaman geleceğini veya yakacak yardımının ne zaman dağıtılacağını merak ediyorsanız, kendinizi bulduğunuz coğrafyanın kışın ne zaman gireceği yakından ilgilidir. Kömür dağıtımının başladığı haberini aldıktan sonra, sosyal yardım vakıfları tarafından kömür yardımınızın eklenip eklenmediğini kontrol etmelisiniz. Çünkü kömür dağıtımının ne zaman yapılacağı veya kömürün ne zaman dağıtılacağı sorusuna kesin bir cevap yoktur. Her ne kadar hava koşulları iklim koşullarına ve temellere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Kömür Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir ?

Devlet, ısınmaya muhtaç ailelere yakacak yardımı sağlarken, yardımın sağlayacağı ailelerden belli şartlar arıyor. İhtiyaç sahiplerine yakacak yardımı yapılırken, gerekli şartları sağlamayan ailelere kömür yardımı yapılmamaktadır. Şimdi bakalım, kömür yardımının şartları nelerdir? Kimler kömür yardımı alabilir? Birlikte görelim.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021

Kömür Yardımı Başvurusu

İhtiyaç sahibi ailelere ücretsiz yakacak yardımı başvurusunda bulunabilmeniz için bağlı olduğunuz vakıfta aktif yardım dosyanızın olması gerekmektedir. Aksi takdirde kimlik kartınız ile Sosyal Yardım Vakfı’na başvurabilirsiniz. Hanede sosyal güvencesi olan bireyler olmamalıdır. Başka bir deyişle SSK-Bağkur kaydına sahip olmamanız gerekmektedir. Kısacası sigortalıya yakacak yardımı yapılmaz.

İlgilinizi Çekebilir-  Öğrencilere SED Yardımı Başvurusu 2021 Şartları

Diğer bir koşul ise hanede aktif bir vergi kaydı olmamasıdır. Nüfus Dairesinde kayıtlı olan adresiniz ile ikamet ettiğiniz adresinizin aynı olması gerekiyor. Aksi takdirde kömürünüz yanlış adrese giderse artık size ulaşamayabilir.
Bunların dışında her vakıf, vakıf kurulu tarafından kurallar koyabilir ve bu kurallara göre yakacak yardımı sağlayabilir. Örneğin, hanede araç bulundurmama, hanede 30’dan fazla hayvan tesciline sahip olmama veya 30 dekardan fazla tapu kaydına sahip olmama durumu. Başvurduğunuzda, bu yardımdan yararlanıp yararlanamayacağınız size söylenecektir.

Kömüre yardım için şartlar nelerdir sorusuna cevap verdikten sonra hatırlamamız gereken nokta şudur. Tüm şartları yerine getirseniz bile, son kararın vakfın yönetim kurulu olduğunu unutmamalısınız. Kömür yardımı ne kadar? Kaç torba odun kömürü yardımı yapılacak? Merak edilen sorular arasındadır. Her aile 30 torba veya yaklaşık 750 kilo yakacak yardımı alıyor.

Kömür Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yakacak yardımı talepleri için e-devlet web sitesi veya uygulamanın sosyal yardım talepleri bölümü yapılabilir. İlgili sayfaya erişmek için buraya tıklayabilirsiniz. Kömür yardımı sorgulama, telefon numarasıyla da yapılabilmektedir. Bunun için Alo 144 sosyal yardım hattını arayabilirsiniz.

Belediyeden Kömür Yardımı Nasıl Alınır ?

Belediyelerin kömür yardımı yapıp yapamayacağını bilmiyoruz ve belediyenin kömür dağıttığını gördük desek sanırım yalan olur. Birçok vatandaş, kaymakamlıkların kömür yardımı veya odun kömürü sosyal yardımı dağıttığına inanıyor, ancak bu doğru değil.

İhtiyaç sahiplerine kömür yardımı sağlayan kurum sosyal yardım vakıflarıdır. Belediyelerin kömür yardımı sağlamadığını bilsek de, bazı belediyelerin yakacak yardımı olarak nakit yardım sağladığı bilinmektedir. Özellikle büyükşehir belediyesi, kömür yardımı yerine nakdi yardımı sağlamayı tercih etmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır.