Kayısı Yetiştiriciliği Karlı Mıdır? 2023 Kayısı Nasıl Yetiştirilir?

Kayısı Yetiştiriciliği Karlı Mıdır? 2023 Kayısı Nasıl Yetiştirilir?

Kayısı yetiştiriciliği, ağaçların hızlı büyümesi için ne yapmalı, suyu az isteyen ağaçlar, tarlaya ne ekmeli hangi üründe para var, ekonomik getirisi yüksek tarım ürünleri, Kayısı yetiştiriciliği karlı mıdır gibi sorularınız cevaplarını siz değerli okurlarımıza anlatacağız.

Kayısı Yetiştiriciliği 2023

Anadolu, dünyanın en önemli kayısı üretim merkezlerinden biridir. Türkiye, 2013 yılında 811.609 tonluk üretim hacmiyle kayısı üretiminde dünyada ilk sırada yer almaktadır. Ancak gelişmiş tarıma sahip ülkelerde ağaç başına verim 100 kilogramı geçerken ülkemizde bu değer 50-60 kg civarındadır.

Ülkemizde kayısı yetiştiriciliği;

 • Malatya
 • Elazığ
 • Erzincan
 • Sivas
 • Mersin
 • Antalya
 • Hatay
 • Kars
 • Iğdır

illerinde yapılmaktadır. Isparta ilinde kayısı üretimi Eğirdir Gölü’nün kuzeyinde yapılmaktadır.

Kayısı Yetiştiriciliği Toprak ve İklim Gereksinimleri

Kayısı yetiştiriciliğinde, kayısı ağacı yarı yağlı ve kurak bölgelerde, dağların derin ve suya dayanıksız güney yamaçlarında hafif eğimli ve hafif kalkerli çok iyi yetişir. Burada yetiştirilen kayısılar genellikle hastalıktan etkilenmez, parlak, lezzetli, tatlı, aromatik ve kuru madde bakımından yüksektir. Kayısılar ilkbahar geç donlarından etkilendiği için bahçede düz ve çukur alanlara göre eğimler ve sırtlar tercih edilmelidir.

Kayısı ağacının gövdesi ve dalları kış aylarında -35 °ye, nemli çiçeklerle -1 °ye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilir. İlkbaharda havanın sıcak olduğu bazı yıllarda tomurcuklar patlamak üzeredir veya çiçeklenme sırasında oluşan dondan zarar görürler. Yamaçlara dikilen kayısı ağaçları, alt kısımlara soğuk hava düştüğü için dondan daha fazla zarar görür. Ancak merdivenleri çıktığınızda ağaçlar dondan kısmen zarar görmez.

Kayısı Yetiştiriciliği Karlı Mıdır? 2023 Kayısı Nasıl Yetiştirilir?

Kayısı Yetiştiriciliği Karlı Mıdır? 2023 Kayısı Nasıl Yetiştirilir?

Yaz aylarında meyvelerin yüksek kalitede olgunlaşması için kuru bir atmosfer olması gerekir. Çil hastalığı yağışlı havalarda ve sisli baharlarda yaygındır. Yerde ve nemli topraklarda yetişen kayısı ağaçlarının meyveleri etli, iri ve kuru maddede az olduğu için bu topraklarda yetiştirilen çeşitler kantinlerde kullanıma uygundur. Öte yandan çorak topraklarda yetişen kayısı ağaçları küçük boyutlu, kuru madde oranı yüksek ve su oranı düşük olduğu için çoğunlukla kurutma amaçlı kullanılır.

Kayısı Yetiştiriciliği Karlı Mıdır?

Kayısı yetiştiriciliği karlı mıdır? Ülkemizin gururu kayısı ağaçları Malatya’da bolca yetişse de yurt dışına en çok sattığımız kayısıya daha fazla yatırım yaparak satışları artırmak güzel olur. İş hayatında en çok kayısı gördüğümüz için bu alandaki yatırımların boş kalmayacağını ve kazanacağınızı bilin. Çünkü kayısı size her anlamda kazanç sağlayacak ağaçlardan biridir. Yurt içi veya yurt dışında kolaylıkla alıcı bulabilirsin.

Toprak Seçimi Hususları

Kayısı tınlı, kumlu tınlı ve tınlı-kireçli toprakları sever. Yeraltı suyunun derinliği, kökleri derin olduğu için en az 2-4 m olmalıdır. Aksi takdirde havasızlık ve hastalık nedeniyle ağaçların kökleri zarar görür. Yeraltı suyu seviyesi yüksek olan arazilerde drenaj hendekleri açılmalıdır.

Kayısı Bahçesi Kurma

Kayısı bahçesi oluştururken dikkat edilmesi gereken sorular;

 • Yön ve Yöney: Kayısı yumuşacık bir kök yapısına sahip olduğu için% 20 ye varan yamaçlarda rahatlıkla büyüyebilir.
 • Toprak derinliği ve kalitesi: Kayısı soğuk ve derin ağır topraklarda iyi sonuç vermez, kökleri batırarak sakız çıkarır.
 • Yeraltı Suyu: Kayısı ağacı en çok yeraltı suyunun toprak yüzeyine yakın olmasından etkilenir.
 • Bir kayısı bahçesi oluşturulacak: yolun durumu, pazara yakınlığı veya mesafesi dikkate alınmalıdır.
 • Pazar durumu: İç ve dış pazarın ihtiyaçları dikkate alınarak çeşit seçimi yapılmalıdır.

Dikim İçin Alanların Hazırlanması

İlkbaharda kayısı bahçelerinin en iyi şekilde yetiştirilmesi için ekim alanlarını budamalı ve toprağı sonbahara kadar yalnız bırakmalısınız. Yer birkaç kez traktörle derinlemesine sürülmeli, sonbahara kadar yabancı otlardan temizlenmeli, toprağı havalandırmalı ve dinlenmeye bırakılmalıdır.

Kayısı Anaçları Nelerdir?

 • Zerdali: Verimli, yüksek meyve kalitesine sahip olmasının yanı sıra kültür çeşitleri ile uyuşması, nematod, kireç ve kurağa dayanım bakımından tatminkâr sonuçlar vermektedir. Aşı uyuşmazlığı nadiren görülür. Kök ur nematoduna karşı tamamen bağışık olduğundan nematodla bulaşık yerlerde kayısı tohum anaçlarının kullanılması gerekir.
 • Myrobolan 29 C: Erik anacı’dır. İlk yıllarda kökleri yüzeysel gelişir, sonraki yıllarda derinlere gider. Çeliklerle çoğaltılır ve kuvvetli ağaçlar oluşturur. Kök boğazı çürüklüğü ve bakteriyel kansere orta derecede duyarlıdır. Kök urnematoduna karşı bağışıklığı güçlüdür. Yoğun dikim ve yüksek verimlilik için iyi bir anaçtır. Çeşitli yapılardaki topraklara uyumu iyidir. Kireçli topraklara dayanıklıdır. Kuraklığa orta derece dayanımı vardır. Dikim mesafesi 5 x 4 metredir. Kayısı, badem, erik için ortak anaçtır. Bazı kayısı çeşitleri ile aşı uyuşmazlığı göstermektedir.
 • Pixy: Kayısı ve şeftaliler için de anaç olarak kullanılabilir. Bazı kayısı çeşitleri işe uyuşma problemi vardır. Sık dikim için uygun olan zayıf bir anaçtır. Dekara 100 den fazla ağaç dikilebilir. Bodurlaştırıcı özelliğinin yanında, üzerine aşılı kayısı çeşitleri daha erken meyveye yatarlar, meyve iriliği ve şeker miktarları artar. Olgunlaşmada erkencilik sağlamaktadır. Kaliteli ve yeterli ürün oluşturmasına karşın fazla dip sürgünü verdiği belirlenmiştir


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.