Katarakt Ameliyatı Fiyatı 2023 Ne Kadar?

Katarakt Ameliyatı Fiyatı 2023 Ne Kadar?
A+
A-

Katarakt ameliyatı fiyatı 2023, Dünya Göz Hastanesi katarakt ameliyatı fiyatı 2023, Katarakt ameliyat fiyatları, Devlet Hastanesi katarakt ameliyatı fiyatı 2023, Dünyagöz katarakt ameliyatı fiyatları 2023 ne kadar, SGK katarakt ameliyatı fiyatı 2023, Medical Park katarakt ameliyatı fiyatı için tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

Katarakt Ameliyat Fiyatları Ne Kadar? 2023

Katarakt ameliyat fiyatları 2023 için 600 – 2.000 TL aralığındadır. İlaç, gözlük veya damla tedavisi uygulanamayan kataraktın ancak tıbbi müdahaleyle giderilmesi mümkündür. Kataraktı ilerlediği için gözünü kaybetme riski taşıyanlar, ameliyat olmak istedikleri sağlık kurumuna göre değişen ücretler öder. Katarakt ameliyatı ücretleri devlet hastanelerinde 600 TL’den başlarken, özel sağlık kurumlarında veya göz polikliniklerinde yaklaşık 1.000 TL’den başlar.

Devlet hastanelerinin göz hastalıkları polikliniğine başvurarak ya da güvenilir özel hastaneler aracılığıyla kataraktınızı tedavi ettirebilirsiniz. Aktif SGK güvencesine sahip olanlar ve bir yakınının SGK haklarından faydalananlar devlet hastanelerine ücret ödemez. Sigortalı çalışan olmasına rağmen katarakt ameliyatı kapsamında ücret ödemesi gereken vatandaşlar şöyledir:

  • Hastalık seviyesine göre ameliyatında ekstra ilaç kullanılması gerekenler
  • Devlet hastanesinde yapılan ameliyat sonra özel bir ilaç bakımına ihtiyaç duyacak olanlar

SGK tarafından karşılanan ameliyat ekipman giderleri ve ilaç ücretleri kısıtlıdır. Doktorunuz, ameliyat için temin etmeniz gereken farklı ilaçlar istediyse bunları SGK’nın karşılamaması muhtemeldir. Ücretinde kolaylık sağlanmayan ilaçlar, devlet hastanesine ameliyat ücreti ödemeyen vatandaşlara 200 – 400 TL masraf çıkarabilir. Fakat göz sağlığını iyileştirebilecek tıbbi ürünlerin pek çoğu SGK güvencesindedir.

Özelde Katarakt Ameliyatı Fiyatı 2023

Özel hastanede veya özel poliklinikte ameliyat olmak isteyenler ilden ile, ilçeden ilçeye, bölgeden bölgeye değişebilecek fiyatlandırmalara tabidir. Her özel hastanenin tıbbı personel yeterliliği, büyüklüğü ve bütçe ihtiyaçları farklıdır. Katarakt ameliyatı özel hastane fiyatları oldukça değişkendir. Kataraktın seviyesi ve hastane olanakları ücreti belirleyen detaylardır.

Özel sağlık kuruluşlarının fiyatlandırmaları Ankara’da 800 – 2.500 TL, İzmir’de 1.000 – 2.000 TL, İstanbul’da 2.000 – 3.000 aralığından başlar. “Katarakt ameliyatı kaç lira?” diyenler tercih ettikleri hizmetin kalitesiyle paralel olarak yüksek veya düşük ücretler ödeyebilir. 800 TL talep eden bir özel hastanenin, 5.000 TL talep eden başka bir hastane kadar kaliteli hizmet sunamama ihtimalini göz ardı etmemek gerekir.

Katarakt ameliyatı fiyatı 2023

Katarakt ameliyatı fiyatı 2023

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır? Katarakt Ameliyatı Fiyatı

Göz kaybı yaşanmaması için bazı durumlarda ameliyat kaçınılmaz hale gelir. Fakat hastanın endişeleri, ameliyatın yapılmasına engel olabilir. Katarakt problemi yaşayan ve muayeneler sonucunda ameliyat olması gerektiği bildirilen hastalar, günümüzün tıbbi imkanlarına güvenmelidir. Korkarak ameliyatı reddetmeniz yararlı olmaz. Vücuda hiçbir zararı bulunmayan ve yeni yöntemler sayesinde daha kolay gerçekleştirilen ameliyat adımları şöyledir:

  • Gözler, anestezik damla ile uyuşturulur. Hastanın ameliyatta acı hissetmesi mümkün olmaz.
  • Katarakt durumuna göre tercih edilmiş kısa, orta veya uzun görüş açısına sahip lensler takılır. Ameliyat için lazer uygulamaları kullanılabilir.

Pratik ve risksiz sayılabilecek ameliyatlarda hasta uyanıktır. Deneyimli doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi halinde ameliyat çok zaman almaz. “Katarakt ameliyatı kaç dakika sürer?” sorusunun cevabı 20 – 40 dakika arasında değişir.

İLGİLİ YAZI: Özel Hastane Anjiyo Ücretleri 2023 Stent Fiyatları

Katarakt Ameliyatı Konusunda Dikkat Edilecek Detaylar Nelerdir?

Özel hastanelerde yaptırılacak katarakt ameliyatı ücreti ile cebinizi yakabilir. Fakat yalnızca ücreti düşünerek devlet hastanelerinden hizmet almanın da dezavantajları bulunur. Özel veya devlet kurumlarının öne çıkan detayları şöyledir:

Devlet Hastanelerinin Sunduğu Avantajlar Özel Hastanelerin Sunduğu Avantajlar
Hastanın karşılaması gereken bir ameliyat masrafı yoktur. Özel sağlık kurumlarında deneyimli uzmanlar çalışır. Ameliyat fiyatları yüksek olsa da hizmet kalitelidir.
Ek ilaç gerekmesi durumunda, doktorlar SGK’nın karşıladığı ilaçlar önermeye gayret eder. Hastanın durumuyla özel olarak ilgilenilir. Ameliyat sonrasındaki rutin kontrollerde ücret kolaylığı sağlanması mümkündür.
Ameliyat sonucundan Sağlık Bakanlığı mesuldür. Yaşanabilecek mağduriyetler karşısında sıkı önlem alınır.  

Özel hastanelerin hijyen olanakları üst seviyededir.

Katarak Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Katarakt belirtileri uzak ve yakın mesafeli görüş bozukluğu, bulanık görme, güneş ışığına karşı hassasiyet, göz kaslarının çabuk yorulması ve göz çukurunda ağrı şeklinde ortaya çıkar. Belirtilerin 1 haftadan uzun sürmesi muayene olmayı gerektirir. Ayrıca kataraktınız olup olmadığını, göz bebeğinizdeki belirtilerden anlayabilirsiniz. Kataraktlı göz bebeklerinde grimsi bir renk ortaya çıkar.

Uzman hekimin teşhisinden katarakt tedavisi yaptırmamanız, görüntüyü retina tabakasına odaklayan merceğin işlev kaybetmesiyle sonuçlanır. Başlangıçta yakın mesafeyi görmek zor olur; ilerlemiş vakalar görme yetisini azaltarak hayat kalitesini düşürür. Katarakta dair gereken bir ameliyatı ertelemek, gözlerin enfekte olma riskini artırırak uzun vadede kalıcı görme kaybı meydana getirir.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.