Kadın Bekçi Alımı 2023 Şartları – Bayan Bekçi Alımı Olacak mı?

Kadın Bekçi Alımı 2023 Şartları – Bayan Bekçi Alımı Olacak mı?
A+
A-

Kadın bekçi alımı 2023 şartları, bayan bekçi olma şartları, e-devlet bekçilik başvurusu nasıl yapılır, bayan bekçi boy şartı, kadın bekçi alımı 2023 başvuru formu, bayan bekçi alımı başvuru formu 2023, bayan bekçi alımı olacak mı 2023, bayan bekçi maaşları, 2023 bayan bekçi alımı, bayan bekçi alımı ne zaman 2023 gibi merak edilen tüm bilgilere yazımızda ulaşabilirsiniz.

Kadın Bekçi Alımı 2023 Şartları

Kadın Bekçi Alımı 2023 Şartları: Bekçilik son zamanlarda oldukça popüler hale gelen bir meslektir. Hem erkekler hem de kadınlar bekçi olma şartını araştırıyorlar. Kadın bekçi nasıl olunur, bayan bekçi alımı olacak mı gibi sorulara yanıt arıyorlar. Öncelikle bakanlık, her ildeki polis akademilerine alınacak bekçi sayısı da dahil olmak üzere kontenjanlara ilişkin bilgileri iletiyor. Bu anlamda Polis Akademisi, bekçi alımı için duyuruları paylaşıyor.

Bekçi olmak isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden ilanlara başvuru talebinde bulunuyor. Adaylar önce sağlık kontrolünden geçiyor. Sağlık kontrolünden geçen adaylar ardından yazılı sınava giriyor. Sağlık kontrolünden ve yazılı sınavı geçen adaylar ise fiziki mülakat sınavına girmeye hak kazanırlar. Bu sınavı geçen adaylar bekçi olarak atanırlar.

Kadın Bekçi Alımı 2023 Şartları

Ülkemizde son yıllarda aktif olan bekçiler, 2017 yılından sonra büyükşehirlerde göreve geri dönmüştür. Bekçiler, emniyetin kolluk birimine bağlılardır. Gece geç saatlerde vatandaşların can ve mal güvenliğinden sorumludurlar. Polis ve jandarmanın iş yükünü hafifletmek için bekçiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla görevlerine yeniden başladı. Bunun ardından pek çok vatandaş, bekçi alımı ve bayan bekçi olma şartlarını araştırıyor.

Bayan Bekçi Nasıl Olunur?

Bayan bekçi nasıl olunur, bayan bekçi olma şartları nelerdir; sorusunu yanıtım ise açılan bekçi ilanlarına başvuru yapan bayanlarda sağlık kontrolleri, yazılı ve fiziki mülakatlara katılıp bekçi olabilir. Bayan bekçi olma şartları yazımızın devamında yer almaktadır.

Bayan Bekçi Olma Şartları 2023

Kadın bekçi boy ve kilo şartları nedir, ölçüleri nelerdir? bekçilikte yaş sınırı nedir gibi sorularınızı bu başlıkla açıklıyoruz. Ayrıca boy ve kilo indeksini bilmeyen kişiler internetteki hesaplama araçları kullanabilir. Bayan bekçi olma şartları:

 • T.C vatandaşı olmak,
 • En az lise ve dengi okullardan mezun olmak,
 • Beden kitle endeksi 18 ila 27 arasında olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış 31 yaşından gün almamış olmak
 • 1.67 boy ve üzerine sahip olmak,
 • Başvuru yapılan ilde en az 1 yıl ikamet ediyor olmak,
 • Yüz kızartıcı bir suç işlememiş olmak,
 • Memur olmaya engel olabilecek herhangi bir durumda olmamak,
 • Silah taşımaya, silahlı görev almaya engellerin olmaması.

Yukarıdaki bu şartlar bayan bekçi olma şartlarıdır. Bu şartları sağlayan kadınlar bekçi ilanlarına başvuru yapabilmektedir.

Bayan Bekçi Olma Şartları Bayan Bekçi Alımı Olacak mı?

Bayan Bekçi Olma Şartları 2023 Bayan Bekçi Alımı Olacak mı?

E-Devlet Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bekçi ilanları açıldıktan sonra belirtilen tarihler arasında e-devlet üzerinden online ön başvuru yapabilirsiniz. Belirtilen tarihler dışında yapılan başvurular geçersiz sayılır. Kayıt tarihlerini, bulunduğunuz şehirdeki polis akademisinden takip edebilirsiniz. E-devlet bekçilik başvurusu nasıl yapılır sorusu gibi bekçilik başvurusu için gerekli belgelerde araştırılıyor. İşte e-devlet bekçilik başvurusu:

 • T.C kimlik kartı
 • 4 adet biyometrik fotoğraf
 • Askerliğin bittiğini gösteren belge
 • Diploma aslı ve fotokopisi
 • Sınav dilekçesi
 • Sınav ücretinin yatırıldığını kanıtlayan dekont

Bekçilik başvurusu için detaylı bilgiye E-Devlet Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 başlıkla yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bayan Bekçi Maaşları 2023

Bayan bekçi maaşları 2023 yılında en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Bayan bekçi maaşlarında sabit tek bir maaş yoktur. Maaşlar eğitim düzeyine göre belirlenir. Bekçi kadınların eğitim seviyelerine göre 2023 bekçi maaşları:

 • İlkokul mezunu bekçi maaşları: 12.000 TL.
 • Lise mezunu bekçi maaşları: 12.500  TL.
 • Üniversite mezunu bekçi maaşları: 14.000 TL

Bayan Bekçi Çalışma Saatleri

Kadın erkek tüm bekçilerin çalışma tarzı ve saatleri polislerde olduğu gibidir. Polisin belirli bir çalışma süresi olmadığı için bekçilerinde yoktur. Bekçilerin çalışma saatleri ilden ile, ilçeden ilçeye değişiklik göstermektedir. Van’da görev yapan bekçi ile İstanbul’da görev yapan bekçinin çalışma saatleri ve çalışma koşulları farklılık göstermektedir. Bekçiler gece veya gündüz çalışabilirler. Bu, Vali ve Kaymakamın kararı ile belirlenir.

Bekçilerin Tayini Hakkı Var mı?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 1 Temmuz 2019 tarihinde tüm illere gönderilen resmi yazıda, 772 Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu kapsamında hizmet sırasında bekçi atama hakları bulunmamaktadır. Dolayısıyla, bekçi memurlar, görev süreleri boyunca bekçi oldukları ilde çalışmak zorundadırlar.

Erkek Bekçi Şartları Farklı mı?

Bayan bekçi olma şartları dışında erkek adaylarında bekçi olma şartları bulunmaktadır. Yazımızda daha öncede bahsettiğimiz bekçi olma şartlarına ek olarak erkek adaylardan askerlik görevinin yapılmış olmasıdır. Diğer şartlar ise hem erkek hem de kadın bekçi adayları için geçerli olmaktadır.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.