Kadın Astsubay Şartları 2023 Kadın Astsubay Maaşları

Kadın Astsubay Şartları 2023 Kadın Astsubay Maaşları
A+
A-

Astsubay nasıl olunur, 2023 astsubay maaşları, Kadın Astsubay şartları, kadın Astsubay maaşları, kadın Astsubay boy şartı, kadın jandarma olma şartları boy-kilo, Jandarma bayan astsubay alımı 2023, kadın jandarma nasıl olunur, kadın astsubay maaşları, bayan astsubay olma şartları boy kilo, kadın astsubay ne is yapar, kadın astsubay alımı hakkında tüm merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Kadın Astsubay Nasıl Olunur?

Asker olma, hemen hemen tüm Türk milletinin çocukluktan başlayan hayalidir. Ortaokul ve lise çağında nasıl astsubay olunacağını soran gençlerimiz askeri okullara giriyor ve mezun olduktan sonra astsubay oluyor. Astsubay, NATO üyesi ülkelerde geçerli bir unvana sahiptir. Türkiye 1945’ten beri NATO üyesidir ve rütbelerde askeri personel yetiştirmiştir.

Hizmet sonrası astsubay rütbesini elde etmek için çok aşamalı bir sınav gereklidir. Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Jandarma’da bir rütbe elde etmek için, astsubayları işe alan herhangi bir kurumla iletişime geçerek sınavı geçmelisiniz. Yedekte astsubay nedir, astsubay nasıl olunur, astsubay olabilmek için boy ve kilo koşulları nelerdir, erkek ve kadın, astsubay olamama şartları nelerdir? – astsubay-kadın, astsubayı işe almak için hangi sınavdan geçilir – kara kuvvetleri subayı? hadi Astsubay nasıl olunur yazımıza geçelim.

MSB Kara kuvvetleri Komutanlığı personel alımları, başvurular ve sınav sonuçları ile ilgili tüm bilgilere Personel Temini Başkanlığından ulaşabilirsiniz.

Kadın Astsubay Şartları 2023

Sınavlar ise yazılı sınav, sözlü sınav ve fiziksel yetenek sınavı olmak üzere 3 aşamada gerçekleşmekte ve 3 sınav sisteminden oluşmaktadır. Ustabaşı olmak isteyenler sınavı 3 aşamada geçmek zorundadır. İlk aşamayı – sözlü sınavı geçmeleri önemlidir. Sınavda toplam 50 soru sorulur. Türkçe, T.C. Türkiye’nin Anayasa Coğrafyası, devrim tarihi, Atatürkçülük uluslararası kurum ve anlaşmalardan oluşur. Yazılı sınavda 4 yanlış 1 doğru olanı götürür ve sınavdan en az 70 puan alınmalıdır. Astsubay adayı yazılı sınavı başarıyla geçen ve geçerli 70 ve üzeri puan alan adaylar mülakat sürecine girerler.

Bayan Bekçi Olma Şartları 2023 Bayan Bekçi Alımı hakkında detaylı bilgi için makaleyi incelemenizi tavsiye ediyoruz.

2023 Astsubay Net Maaşları

Göreve yeni başlayan astsubayın maaşı 8 bin 500 TL civarında belirlenirken, kıdemli astsubayların maaşları 2023 ise 15 bin TL’ye kadar yükselir. Jandarma astsubay maaşları çalışılan ve tehlike altında olan bölgeye göre de değişmektedir. Doğuda 14 bin TL ve üzeri civarındadır.

2023 Astsubay Nasıl Olunur?

Ordu Komutanlığı’na sözleşmeli olarak harici bir aktif görevli subay için başvurabilirsiniz. Kara Kuvvetleri komutanlığına astsubay / subay atayabilir ve bağlantımızı kullanarak başvurabilirsiniz. Uzman çavuş olmak isteyen kadın ve erkek için şartlar aynıdır. Bu unvan için sınavı hangi askeri güçler geçerse geçsin, belirtilen koşulları sağlamalıdır. Kara kuvvetleri tarafından astsubayları işe alma koşulları aşağıdaki gibidir:

 • Yaş gereksinimleri, genel koşullar, sağlık koşulları, sosyal statü ve ahlaki ve kişisel koşullar vardır.
 • Genel şartlar kategorisindeki astsubaylar için şartlar Ortaokul ve dengi okullar, en az iki yıllık meslek okulu veya dört yıllık fakülte / yüksekokul.
 • Yaş yeterliliği en önemli koşullardan biridir. Lisans ve yüksek öğrenim mezunları için yaş koşulu 28, daha kısa okullardan, kolejlerden ve dengi liselerden mezun olanlar için yaş koşulu 26 yaşın altındadır.
  Başvuranın sosyal statüsü, ahlaki ve ahlaki koşulları, memura sunulan manevi yükümlülüklerle aynıdır.
 • Astsubayların dış kaynaklardan kara kuvvetlerine sağlanmasına ilişkin Yönetmeliğin 6 ‘ncı maddesinde düzenlenen “Muvazzaf subay adaylarında aranan niteliklere” sahip olma şartının yerine getirilmesi gerekmektedir.
 • Bu şartlar altında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesi yer almaktadır.
 • En önemli sağlık koşulları adayın vücut yapısı ve iskelet yapısının düzgün olması, ağız, çene ve dişlerin yapısının doğru olması, yüzünde çok fazla çiçek, çıban ve yanık olmaması, dilin kekeleme yapmaması, üzerinde dövme olmamasıdır. vücutta yara ve gözlerde şaşılık olmaması gerekiyor.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen boy ve kilo sınırları içinde olmalıdır. Erkek adaylar için minimum 164 cm, kadın adaylar için 158 cm gereklidir. Boy ve vücut ağırlığı istenilen aralıkta olmalıdır.
 • Astsubay adaylarının gönderildikleri sınıfa göre gönderildikleri askeri hastaneden sağlık raporu almaları gerekmektedir.
 • Asılsız zabit sınavına gerekli koşulları sağlayan her aday başvurabilir. Astsubay olmak isteyenlerin bu şartları sağlamaları ve sözlü ve yazılı sınavları başarıyla geçmeleri gerekmektedir.
Kadın Astsubay Nasıl Olunur

Kadın Astsubay Nasıl Olunur

Yedek Astsubay Nasıl Olunur?

Yedek astsubay nedir? Nasıl olunacağını ve adaylardan neyin gerekli olduğunu araştıranlar için;

Bu yıl yedek astsubaylar tekrar askeri sisteme girdi. Yedek astsubay ise iki yıllık üniversitelerden mezun olan adaylar arasından alınacaktır. Öğrenimlerini 2 yıl içerisinde tamamlayıp başvuran adaylar 12 ay yedek astsubay olarak atanacak ve 10 aylık maaş alacaklardır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrenci aday başvurularının kabulü için gerekli koşullar:

 1. İlk şart, lise veya dengi okul ve bölümlerden iki veya dört yıllık bir eğitimle mezun olmaktır.
 2. 4 yıllık bir üniversitenin mezunları için yaş gereksinimleri; 28 yaşından büyük olmamalıdır.
 3. 2 yıllık üniversite mezunları için yaş gereksinimleri; 26 yaşından büyük olamayan.
 4. Dişlerin yapısının düzgün ve eksiksiz olması.
 5. Vücudun yapısının güçlü ve pürüzsüz olması ve vücutta herhangi bir fiziksel problem olmaması.
 6. Dövme, çizik, yanık izi, ameliyat izi vb. Tip kusurları olmaması.
 7. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen boy oranına sahip.
 8. Askerlik koşuluna uygun erkek adaylar için 1.64, kadın adaylar için 1.58’dir.

Astsubaylık Mülakatı Nasıl Yapılıyor?

Mülakat sürecinde öncelikle adaylar kontrol edilir. Bir sağlık muayenesinde yüz, vücut, gözler ve dişler gibi kriterleri karşılayanlar da bir sonraki adıma – bir kişilik değerlendirmesinden geçmelidir. Karakterinizi, ahlaki anlayışınızı ve sosyal durumunuzu anlamak için, bir testte bir görüş puanı almalı ve bir karakter testinden sonra fiziksel bir yetenek testine girmelidirler. Fiziki Yetenek Sınavında ne yapacağınızı söylerseniz, adaylara 1500m koşu yapılır ve sonuçlar kontrol edilir, ardından adaylar mekik ve şınav mülakatında değerlendirilir. Bu testte 40 puan almanız gerekiyor.

Gereksinimleri karşılayan adaylara nihayet sözlü bir görüşme yapılır. Sözlü mülakatta adayın kendini ifade etme yeteneği, görünüşü, genel kültürü, konuşma tarzı ve diksiyonu incelenir. Sözlü görüşme için 70 almanız gerekir.

Başarılı sayılabilmek için tüm bu sınavların notları aşağıdaki şekilde belirlenir. Bir sözlü mülakat% 15, yazılı bir sınav% 70 ve bir spor testi% 15 puan alır. Bu dersleri başarıyla geçen adayların listeleri belirlenir.

Astsubay olmak isteyenler, tüm bu yazılı sınavları, sözlü mülakatları ve fiziksel uygunluk testlerini geçmeleri halinde 2 yıllık astsubay meslek okullarında eğitimlerini tamamladıktan sonra yedek astsubay sonrasında astsubay çavuş rütbesiyle atanırlar.

Temel askerlik hizmeti eğitimi ve astsubaylar (ASTTASAK) gerektirir. Eğitimin başarıyla tamamlanması, çalıştıkları sınıfın sınıfına çavuş rütbesiyle gönderilir. Eğitim sonrası Kara Kuvvetlerinin birim ve kurumlarına dağıtım süreci başlar. Aday tüm bu eğitimleri tamamladıktan sonra astsubay olarak görevlerine başlayacaklardır.

Astsubay meslek okulları 5 bölüme ayrılıyor: Türk Silahlı Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Grup ve Sağlık. Her eğitim kurumundaki şartlar birbirinden farklılık gösterse de, genel olarak yazımızda ana hatlarıyla belirtilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Konu hakkında yorumlarınızı yazının altında paylaşabilirsiniz. (ceptehaber.net)


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.