CepteHaber

İYS Nedir? Nasıl Kullanılır? İYS Zorunlu mu? 2021 Son Tarih

İYS Nedir? Nasıl Kullanılır? İYS Zorunlu mu? 2021 Son Tarih

Ticari Elektronik Mesaj Yönetim Sistemi (İYS) Ticaret Bakanlığı tarafından kullanıma sunulmuştur. Vatandaşların istenmeyen metin mesajlarını ve e-postaları engellemesini sağlamak için hayata geçirilen İYS uygulaması ilgi odağı haline geldi. Peki İYS uygulaması nedir ve nasıl kullanılır? Ayrıntılarını sizler için İYS Nedir? Nasıl Kullanılır? İYS Zorunlu mu? 2021 Son Tarih başlıklı yazımızda bir araya getirdik.

İYS Nedir?

İleti Yönetim Sistemi (İYS), tüm hizmet sağlayıcıların güncel ticari elektronik mesaj onaylarını kaydettikleri ulusal veritabanı sistemidir. İYS aracılığıyla, alıcılar (vatandaşlar) onaylarını verebilir ve mevcut onayları için vazgeçme haklarını kullanabilir. Mesaj yönetim sistemi sayesinde vatandaşlar artık mesaj izinlerini tek noktadan kolaylıkla yönetebilecek, hizmet sağlayıcı ve markaya onaylarını verebilecek, isterlerse reddetme hakkını kullanabilecekler.

İYS Nasıl Kullanılır? 2021

Sesli arama, e-posta veya metin mesajları gibi ticari elektronik mesajlar göndermek isteyen gerçek ve tüzel kişilerin mesaj yönetim sistemine kayıt olmaları gerekmektedir. Mesaj yönetim sisteminin web sitesine girdiğinizde, ilk olarak karşınıza çıkan sayfada “Vatandaş Girişi” ne tıklamalısınız. Daha sonra açılan sayfada telefon numaranızı ekleyebileceğiniz bir alan bulunmaktadır. Buraya numaranızı ve gelen doğrulama kodunu girmeniz gerekir. Sonraki sayfada “Aydınlatma Metni” belirir. Bunu okuduktan sonra “Okudum, anladım” kutusunu işaretlemelisiniz. Size e-posta göndermeye yetkili firmaları tek tek inceleyebilirsiniz. Mesajı ve çağrı iznini güncelleyip kaydedebilirsiniz.

İYS sistemine giriş ekranı için buraya tıklayınız.

İYS (İleti Yönetim Sistemine) Kayıt Zorunlu mu?

Sesli arama, e-posta veya SMS gibi ticari elektronik mesajlar göndermek isteyen gerçek ve tüzel kişilerin İleti Yönetim Sistemine (İYS) kayıt yaptırması gerekmektedir. Ticari elektronik iletiler, yalnızca sistem üzerinden onayı alınan alıcılara gönderilecektir.

İYS Nedir? Nasıl Kullanılır? İYS Zorunlu mu? 2021 Son Tarih

İYS Nedir? Nasıl Kullanılır? İYS Zorunlu mu? 2021 Son Tarih

İleti yönetim sistemi üzerinden alınmayan onaylar için, onayın alındığına dair ispat yükü hizmet sağlayıcıya aittir. İYS’den alınmayan onayların servis sağlayıcı tarafından 3 gün (iş günü) içinde İYS’ye kaydedilmesi gerekmektedir. İleti yönetim sistemine kaydedilmeyen onaylar geçersiz sayılacaktır.

İlgilinizi Çekebilir-  Bebekler İçin İdeal Oda Sıcaklığı ve Nem Oranı Nasıl Olmalıdır?

Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur? 2021 Maaş ve Şartları bilgi için tıklayınız.

Sesli aramada; tüccarlar işletme adlarını, tüccarlarını, soyadlarını ve adlarını ekleyebilecekler. Hizmet sağlayıcının ayrıca şirket veya marka adı gibi bilgileri içerebilecek ret bildirimlerini İYS’ye 3 gün içinde bildirmesi gerekecektir. Alıcı, mesaj yönetim sistemi üzerinden de ret hakkını kullanabilecektir. Talep talepleri, İYS’de bir ön inceleme ile değerlendirilecektir.

150.000’den fazla ticari e-posta onayına sahip hizmet sağlayıcılar için, 31 Aralık 2020 onay yükleme son tarihine kadar verilerini İYS sistemine yüklemeleri gerekir; Bu onayların vatandaş tarafından doğrulanması için son tarih 15 Şubat 2021‘dir.

150.000 veya daha az ticari elektronik ileti onayına sahip hizmet sağlayıcılar için, 31 Mayıs 2021 onay yükleme son tarihine kadar verilerini İYS’ye yüklemeleri gerekir. Bu onayların vatandaş tarafından doğrulanması için son tarih ise 15 Temmuz 2021‘dir.

Yönetmelik gereği yukarıdaki tarihlere göre mesaj yönetim sistemine aktarılmayan onaylar geçersiz olacaktır. İleti yönetim sistemine yüklenen tüm geçmiş yetkileri kanıtlama yükümlülüğü servis sağlayıcıya aittir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır.