İstanbul Taksi Plakası Fiyatları 2023

İstanbul Taksi Plakası Fiyatları 2023
A+
A-

İstanbul taksi plakası fiyatları, 34 plaka ticari Taksi son durum 2023, Taksi borsa taksi Plaka Fiyatları, Taksi plaka Fiyatları 2023, Yıl yıl taksi plaka fiyatları, Ankara taksi plakası aylık getirisi, 34 plaka Ticari taksi son durum, Kale Ticaret Taksi Plaka Fiyatları, Satılık Taksi Plakası İstanbul hakkında tüm bilgiler içeriğimizde..

İstanbul Taksi Plakası Fiyatları 2023

Taksi plakası fiyatları İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Mersin’de çok pahalıdır. Özellikle İstanbul’daki fiyatlar, hizmet talebi yoğun olduğu için daima yüksektir. Eylül ayı itibariyle plaka değerleri 15.000 – 5.000.000 TL arasındadır. Sahibine veya sahiplerine düzenli gelir sağlayan ticari plakalar, taksilerle birlikte veya bunlardan ayrı satılabilir. Araç ile satılan taksi plakası, tek başına satılanlara göre maliyetlidir.

Taksi plaka fiyatları 2023: İstanbul ili için ortalama taksi fiyatları 1.000.000 TL ile 5.500.000 TL arasında değişiyor. En güncel fiyat bilgileri ilanlarda bulunabilir.

Taksi Plakaları Neden Pahalı?

Ticari plakalar yüksek maliyete sahip olur çünkü devamlı gelir sağlarlar. Yalnızca İstanbul’da değil, dünya genelinde taksi plakası fiyatları yüksektir. Gelir vergileri ve taşıt vergileri, plaka değerine paralel olarak artış gösterir. Tek başına, bir arabadan yüksek fiyata sahip olabilen taksi plakaları için büyük yatırımlar yapılır. Ticari plaka fiyatları yaklaşık 10 – 15 yıl önce bu kadar pahalı değildi. Fakat plaka alarak yatırım yapma fikri zamanla yaygınlaşarak piyasadaki hareketliliği yükseltmiştir.

Normalüstü kâr etmek isteyenler, fazla kazanç sağlayabilecek lüks arabaların taksiye dönüştürülmesinde başlıca faktördür. Eskiden taksi olarak kullanılmayan Mercedes, Audi, Volkswagen ve Opel markalı araçlar piyasaya dahil oldukça plakaların fiyatı yükselmiştir. Bu değer artışları, lüks olmayan taksilere ait plakaları da etkilemiştir. Piyasa genelindeki sıçrama, son 5 – 10 yıl içerisinde zirveye ulaşmıştır.

İstanbul Taksi Plakası Fiyatları 2023

İstanbul Taksi Plakası Fiyatları 2023

Taksi Plakası Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Plaka fiyatları piyasadan bağımsız olarak belirlenemez. Fiyatlar üzerinde belirleyici olan ilk faktör, plakayı taşıyan aracın hizmet alanıdır. Taksi hizmetine talebin yoğun olduğu şehirlerimizde başka, düşük olduğu şehirlerimizde başka fiyatlar geçerlidir. Bölgesel farklılıklarla beraber, taksi plakası fiyatları 2023 döneminde şu detaylardan etkilenir:

  • Durağa Bağlılık: Taksi durakları, hizmet talebi alma açısından avantajlıdır. Durak bünyesinde hizmet veren bir taksinin plakası pahalı olur çünkü sağlayacağı gelir fazladır. Durağa bağlı olmayan taksilerin plakaları nispeten düşük fiyatlıdır.
  • Araç Markası: Onlarca markanın benzin tüketimi, bakım ihtiyaçları, yedek parça maliyetleri değişkendir. Aynı markaya ait modeller arasında bile teknik farklılıklar bulunur. Satın alacağınız veya kiralayacağınız plakanın ait olduğu araç, tüm özellikleriyle fiyatı etkiler.
  • Hisse Durumu: Ticari plakalar hisseyle satılır. Bir plakanın diğerinden pahalı olduğunu görürseniz, muhtemelen hisse oranlarında değişkenlik mevcuttur. Hisselerinin yüzde 50’si satılan bir plaka, tüm hissesiyle satılan plakaya göre düşük maliyetlidir.

Taksi Plakası Nasıl Para Kazandırır?

Plaka alıp gelir elde etmek isteyenler, T plaka alıp bunu taksi duraklarına kiralar. “T plaka nedir?” sorusunun cevabı ticari plakadır. Ticari plaka ile para kazanabilmek için araç satın almanız gerekmez; plaka almak yeterli olur. Plakayı aldıktan sonra aracınızı taksiye çevirip veya araç kiralayıp bizzat çalışabilirsiniz. Fakat plakayı kiraya vermek daha sık uygulanan bir yöntemdir.

Arabayla kiraya verilmesi halinde plakanın sağlayacağı gelir daha çoktur. Fakat taksi taşıtı bulunmadan, sadece plakayı da kiraya vermeniz mümkündür. Durak adına veya kişi adına plakanız kiralanabilir. Size ait ticari plakayı kullanarak kâr elden durak veya kişi, belirlenen komisyonu almak şartıyla devamlı kira öder.

İLGİLİ YAZI: Özel Hastane Anjiyo Ücretleri 2023 Stent Fiyatları

Taksilerin Üstünde Neden Plaka Yazar?

Taksilerle alakalı en çok merak edilen konulardan biri, kaporta üzerinde neden plaka yazdığıdır. Taksilerin tavanında, sağında veya solunda plaka bilgisi mevcut olabilir çünkü bu, emniyet güçlerinin yapacağı kontrolleri kolaylaştırır. Suçlu veya kaçak göçmen taşıdığı tespit edilmiş araçların bulunabilmesinde kaporta plakaları büyük rol oynar. Polis helikopterleri, kaporta tavanındaki plakayı gözlemleyerek rahatça kontrol sağlayabilir. Kapı üzerlerindeki plakalar ise taksinin arkasında bulunmayan polis taşıtlarının tespit yapmasını kolaylaştırır.

Farklı meslek gruplarında da olduğu gibi, taksi şoförleri içinde kötü niyetli bazı kimseler bulunur. Ekstra ücret almak için, yasadışı faaliyetlerin yapıldığı yerlere yolcu taşıyan taksiciler kendilerini, altlarında bulunan aracı ve ticari plakayı riske atar. Yasal problemlerle karşılaşmamanız için, güvenebileceğiniz kişilere plaka kiralamalısınız.

Kiralık Taksi Ne Kadar Kazandırır?

Kiralık taksilerin sağladığı kazanç, hizmet bölgelerine bağlıdır. İstanbul taksi plakası alımının en fazla olduğu ilimizdir. Yaklaşık 15 milyon nüfusa sahip olduğu için şehirde taksi hizmeti iyi talep görür. Buna rağmen net kazançlardan söz edilemez. Günlük taşınan yolcu sayısı, vergilere uygulanan zamlar ve durağın talep ettiği komisyon net kazancınızı etkileyecektir.  İstanbul’un merkezî ilçelerinde kiralık taksi gelirleri aylık 10.000 – 20.000 TL arasındadır.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.