Halkbank Esnaf Kredisi Borç Yapılandırma 2023

Halkbank Esnaf Kredisi Borç Yapılandırma 2023
A+
A-

Esnaf Kefalet kredi erteleme 2023, Esnaf kredi yapılandırma 2023, Esnaf Kefalet kredi yapılandırma 2023, Halkbank esnaf kredisi erteleme 2023, Esnaf kefalet borç yapılandırma 2023, Esnaf Kefalet kredi borçları affı 2023, Vergi borcu olan esnafa kredi müjdesi, Esnaf kefalet kredi borçları affı 2023 gibi merak edilen ve sık sık araştırılan konula hakkında tüm bilgiler içeriğimizde..

Halkbank Esnaf Kredisi 2023 Borç Yapılandırma

Borçlarını yapılandırmaya taahhüt eden esnafların geçmiş dönemdeki ödenmeyen borçlarına yapılandırma olanağı sunuluyor. Yapılandırma peşin veya taksitler halinde anaparaya faiz oranı yansıtılarak hesaplanıyor. Esnaf kefalet kredisi yapılandırma başvuruları bağlı olunana esnaf odasına ya da bankalara yapılabilecektir.

Esnaf Kredisi Yapılandırma Başvurusu 2023

Esnaf kredisi yapılandırma: Cumhurbaşkanı Kararı olarak Resmi Gazete’de esnaf kredisi ile ilgili faiz indirimli kredi imkanı sunuluyor. Detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Halkbank Esnaf Kredisi Yapılandırma

Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara kredi kullandırılmasına ilişkin Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylece; Türkiye ve KKTC’de esnaf ve sanatkarların finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla faiz indirimli kredi imkanı sunuluyor. Geçmiş yıllarda alınan kararlar kapsamında Halkbank tarafından, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle veya doğrudan esnaf ve sanatkarlara kullandırılmış olup bakiyesi 2022, 2023 ve 2024 yıllarına devreden krediler ile 1 Ocak -31 Aralık 2024 döneminde Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan ESKKK’ler kefaletiyle veya kefaleti olmaksızın Bankaca doğrudan esnaf ve sanatkarlara kullandırılacak kredilere, 1 Ocak 2022-31 Aralık 2024 tarihlerinde geçerli yüzde 50 faiz indirimi uygulayacaktır.

Bu faiz indirimi, TESKOMB’a bağlı bölge birliklerine ortak olmayan ESKKK’ler kefaletiyle geçmiş yıllarda yayımlanmış Bakanlar Kurulu kararları doğrultusunda kullandırılan ve bakiyesi 2022, 2023 ve 2024 yıllarına devreden krediler için de geçerli olmaktadır.

ESKKK Halkbank Esnaf Kredisi 2023

Halkbank aracılığıyla esnaflara özel olarak oluşturulmuş olan esnaf kredileri ile işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanması için 225 bin TL’ye kadar finansman desteği sağlanmaktadır. İşyeri ve taşıt alımlarına yönelik olarak 500 bin TL yatırım kredisi de kullandırılmaktadır. Bu kredilerin başvuruları Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ya da Halk bankasına müracaat ederek başvuru yapılabilir ve kredi kullanılabilir.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri ve Halkbank tarafından esnaf kredilerinden faydalanabilmek için Halkbank esnaf ve sanatkarlara özel kredi imkanı sunmaktadır. Bunlar;

 1. ESKKK Kefaletiyle Krediler
 2. ESKKK Kefaleti Olmaksızın Krediler
 3. Sıfır Faizli Esnaf Kredileri
 4. Esnaf Yatırım Kredileri
Halkbank Esnaf Kredisi Borç Yapılandırma 2023

Halkbank Esnaf Kredisi Borç Yapılandırma 2023

ESKKK Kefaletiyle Krediler

Uygun ödeme koşulları ve uzun vadeli ESKKK kefaletiyle Halkbank tarafında kredi kullandırılabilmektedir. İşyerinin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için İşletme kredisi 60 ay vadeli olarak verilmektedir. Ödeme seçenekleri ise ayda bir, 3 ayda bir ya da 6 ayda bir olmak ve kredi limitleri bağlı bulunan ESKKK’nın risk grubuna göre azami 300.000 TL, 325.000 TL, 400.000 TL veya 500.000 TL limitli olmaktadır.

Halkbank tarafından ESKKK kefaletiyle kredilerden faydalanmak isteyen kişiler;

 • Esnaf odasına kayıtlı olması,
 • En az 3 yıldır işletme faaliyetlerinde aktif olması,
 • İşletmesinin adresine yakın Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine ortak olması

gerekmektedir. Böylelikle esnaflar Halkbank ESKKK kefaletiyle verilen kredilerden yararlanabilmektedir.

ESKKK Kefaleti Olmaksızın Krediler

Halkbank tarafından ESKKK kefaleti olmadan tamamen Hazine desteği ile kullandırılan krediler 60 aya kadar vadeli ve uygun ödeme seçenekleri ile esnafların kullanımına sunulmaktadır. İşletmenin ihtiyaçlarının giderilmesi için 300 bin TL ile 500 bin TL arasında kredi verilmektedir. Krediden yararlanmak için kişinin;

 • Esnaf ve Sanatkarlar Odasına ve Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğüne kayıtlı olması,
 • ESKKK ortağı olmaması,
 • Gerçek kişi olması,
 • En az üç aylık faaliyet süresini tamamlanmış olması

gerekmektedir. Başvurular Halkbank şubelerine; T.C kimlik belgesi, esnaf sicil tasdiknamesi, oda kayıt belgesi ve vergi levhası fotokopisi ile gerçekleşmektedir.

Sıfır Faizli (Faizsiz) Esnaf Kredileri

Esnaf ve sanatkarlara faizsiz kredi desteğiyle uygun ödeme koşulları ile esnaf kredisi veren Halkbank, toplam 3 kredi türüne faizsiz esnaf kredisi desteği sunmaktadır. Bunlar;

 • Usta Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi
 • Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi
 • Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Kollarında Faaliyet Gösteren Esnaf ve Sanatkarlara Kredi

Esnaf Yatırım Kredileri

İşyeri ve satış alımlarına yönelik 500 bin TL’ye kadar ESKKK kefaletli ya da kefaletsiz olarak yatırım kredisi imkanı tanınmaktadır. 500 bin TL’ye kadar kullanılan esnaf yatırım kredileri;

 • İşyeri Edindirme Kredisi: 120 ay vadeli olarak uygun ödeme seçenekleriyle 1.500 bin TL limitli kredi verilmektedir.
 • Taşıt Alma Kredisi: Sıfır km araç alımlarına yönelik kullandırılacak olan 1.500 bin TL’lik taşıt edindirme kredisi 84 ay kadar vadeli olmaktadır.

BENZER YAZI: Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu 2023

Halkbank Esnaf Kredisi Gecikirse Ne Olur?

Kooperatiften çekilmiş kefalet kredisinin bankalardan çekilmiş kredilerden herhangi bir farklı bulunmamaktadır. Bu nedenle esnaf kredileri diğer krediler gibi son ödeme tarihinden 1 hafta sonrasında ödenmemiş borç bulunduğunda gecikme yaşandığı kişiye hatırlatılır. 2 haftalık bir süre gecikme olan borçlarda ise kişinin borcuna vade farkı uygulanacağı bildirilmektedir.

İlk ödenmeyen taksitte ikinci taksitin gelmesiyle birlikte halen daha ödeme yapılmamış ise bu defa krediye aracı olan banka, gerekli şartların sağlanması durumunda yapılandırma imkanın var olduğu belirtir. Fakat kredi yapılandırmasında uygun şartları barındırmayan esnaflardan borç kefillerden alınmaktadır. Bu gibi durumlarda kefalet kredine kefil olan kişi esnaf ise banka bu defa ipotek olan mal ve mülke haciz işlemleri başlatır.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.