CepteHaber

Gazi Maaşları Ne Kadar? 2021 Gazi Maaşı Hesaplama

Gazi Maaşları Ne Kadar? 2021 Gazi Maaşı Hesaplama

Kıbrıs gazi maaşı ne kadar 2021, Asker gazi maaşları ne kadar, Gazi maaşı ne kadar, SGK gazi maaşı, Terör gazisi maaşları, Gazi maaşı sorgulama gibi konular hakkında araştırma yapan vatandaşlarımız gazi maaşlarının neye göre hesaplandığını ve gazilerimize sağlanan imkanlar hakkında tüm bilgilere içeriğimizden erişebilirler. Gaziler için maaşlar her yıl güncel enflasyon verilerine ve kanunla belirlenen diğer unsurlara göre belirlenmektedir. Gazi maaşı alabilmek için gerekli şartları taşıyan her Türk vatandaşı bu haktan yararlanabilir. Askerlik sırasında yaralanan veya zarar gören kişilere verilen gazilerin maaşı, her sosyal olayda yaşanan yaralanmalar için geçerli değildir. Türkiye’de gazi maaşından yararlanılması için yürürlükteki kanunlarda yer alan şartlarda maaş temin etmesi gerekmektedir. Gazi maaşı alan vatandaşların ölümü halinde bu maaş % 75 oranında gazi eşlerine atfedilir. Yeni zamlardan sonra gazi eşlerinin aldıkları maaşlar da zamlı olarak ödenmesi durumundadır.

Gazi Maaşı Kimlere Ödenir?

Gazi aylığı alabilmek için, 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanmasına İlişkin Kanun kapsamında sayılan kişilerden biri olmak gerekir. İlgili yasa uyarınca gazi emekli maaşı almak için:

  • Milli mücadelede yer alan ve İstiklal Madalyası bulunanlar,
  • 1950-1953 Kore Savaşı gazileri,
  • 1974 Kıbrıs barış harekatına katılan gaziler.

Bu haktan yararlanabilir.. Bunun dışında askerlik sırasında yaralanan subaylar, terör mağdurları, savaş mağdurları vb. Birçok farklı kişinin benzer maaşlar alması mümkündür. Ancak, gazilerin maaşı sadece kanunda sayılanlara verilir. Diğer ödemelerin farklı şartları ve oranları olacaktır.

Gazinin maaşını alan vatandaşların ölmesi halinde maaşın yüzde 75’i ölen gazinin eşine veriliyor. Gaziler maaşları da memur maaş artışları için her yıl belirlenen yöntemlere göre hesaplanmaktadır. Şehit yakınlarının veya gazilerin benzer ödemelerden yararlanabilmeleri için sosyal güvenlik kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir. Gerekli şartları sağlayanlara gazi maaşı ödenecektir.

Gazi Maaşları Ne Kadar 2021 Gazi Maaşı Hesaplama

Gazi Maaşları Ne Kadar 2021 Gazi Maaşı Hesaplama

Muhtaçlık Yardımı Ne Kadar? 2021 Muhtaçlık Aylığı Nasıl Alınır? detaylı bilgi için yazımızı inceleyiniz.

İlgilinizi Çekebilir-  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Maddi Yardım Başvurusu 2021

Gazi Maaşı Neye Göre Hesaplanır? 2021

Gazilerin maaşlarının belirlenmesinde her yıl enflasyon farkı verileri dikkate alınmaktadır. Ayrıca gazilerin maaşları bütçe kanunu ve memur maaş katsayısı ile çarpılarak gazilerin mevcut maaşları hesaplanmaktadır. 2021 yılı için belirlenen güncel zam oranlarına göre belirlenen gazi ödeme oranı da yeni yılda değişmiştir. İlgili kanunlarda belirlenen unsurlara bağlı olarak gaziler için de birçok farklı sosyal hak tanınmaktadır.

Sosyal güvencesi olmayan gaziler için asgari ücret miktarında, sosyal güvencesi olan gaziler içişe 5750 gösterge rakamının her yıl memur maaşları için bütçe kanunu ile belirlenen katsayı ile çarpılmasıyla elde edilen oran, gazi maaşlarını ortaya koymaktadır. Buna ek olarak, gazilerin elektrikte %40, suda %50 indirimden yararlanacağı öngörülmüştür. Bu ve benzeri pek çok sosyal haklar, gazilerimiz için tanınmıştır. 2021 yılında tüm gazilere zamlı oranlar ile gazi maaşı ödenmeye başlanacak.

Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları İstihdam Başvuru Sorgulama sayfasına buradan giriş yaparak e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır.