Gazi Maaşı Ne Kadar? 2023 Gazi Maaşı Hesaplama

Gazi Maaşı Ne Kadar? 2023 Gazi Maaşı Hesaplama
A+
A-

Gazi maaşı ne kadar 2023, Kıbrıs gazi maaşı ne kadar, SGK gazi maaşı ve Gazi maaşı sorgulama gibi konular hakkında araştırma yapan vatandaşlarımız gazi maaşlarının neye göre hesaplandığını ve gazilerimize sağlanan imkanlar hakkında tüm bilgilere içeriğimizden erişebilirler.

Gazi maaşları her yıl güncel enflasyon verilerine ve kanunla belirlenen diğer unsurlara göre belirlenmektedir. Gazi maaşı alabilmek için gerekli şartları taşıyan her Türk vatandaşı bu haktan yararlanabilir. Askerlik sırasında yaralanan veya zarar gören kişilere verilen gazi maaşı, her sosyal olayda yaşanan yaralanmalar için geçerli değildir. Türkiye’de gazi maaşından yararlanılması için yürürlükteki kanunlarda yer alan şartlarda maaş temin etmesi gerekmektedir.

Gazi Maaşı Ne Kadar? 2023 Gazi Maaşı Hesaplama

Gazi maaşı 2023, belirli savaşlardan sağ çıkan askerlere yapılan bir onur ödemesidir. Şeref aylığı olarak da bilinen gazilik aylığı, kişinin ölümüne kadar ödenmeye devam eder. Kişinin katıldığı savaşa göre alacağı maaş değişiklik gösterebilmektedir. Fakat, gazi maaşı her yıl asgari ücret oranında artırılır. Gazi maaşı, insanların başka fayda ve haklara sahip olmasını sağlamaktadır. Gazi maaşı ne kadar 2023:

 • Asker Gazi Maaşı: 3.500 TL
 • 15 Temmuz Gazileri: 3.900 TL
 • Kıbrıs Gazi Maaşları 2023: 1.227 TL
 • Kore Gazi Maaşı 2023: 1.227 TL
 • 6. Derece Doğu Gazi Maaşı: 3.250 TL

En yüksek gazi maaşı ne kadar sorusuna yanıt olarak şunu diyebiliriz; 3.900 TL ile en çok 15 Temmuz Gazileri yüksek maaş alabilmektedir.

Bakanlık tarafından gelen açıklamaya göre en düşük emekli aylığına gelen zam sonrası, gazi maaşlarına da zam gelecek. 2023 gazi maaşı açıklandığında sizlere bilgi vereceğiz. 

Gazi Maaşı Kimlere Ödenir?

Gazi aylığı alabilmek için, 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanmasına İlişkin Kanun kapsamında sayılan kişilerden biri olmak gerekir. İlgili yasa uyarınca gazi emekli maaşı almak için:

 • Milli mücadelede yer alan ve İstiklal Madalyası bulunanlar,
 • 1950-1953 Kore Savaşı gazileri,
 • 1974 Kıbrıs barış harekatına katılan gaziler.

Bu haktan yararlanabilir.. Bunun dışında askerlik sırasında yaralanan subaylar, terör mağdurları, savaş mağdurları vb. Birçok farklı kişinin benzer maaşlar alması mümkündür. Ancak, gazilerin maaşı sadece kanunda sayılanlara verilir. Diğer ödemelerin farklı şartları ve oranları olacaktır.

Gazinin maaşını alan vatandaşların ölmesi halinde maaşın yüzde 75’i ölen gazinin eşine veriliyor. Gaziler maaşları da memur maaş artışları için her yıl belirlenen yöntemlere göre hesaplanmaktadır. Şehit yakınlarının veya gazilerin benzer ödemelerden yararlanabilmeleri için sosyal güvenlik kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir. Gerekli şartları sağlayanlara gazi maaşı ödenecektir.

Gazi Maaşları Ne Kadar 2023 Gazi Maaşı Hesaplama

Gazi Maaşı Ne Kadar 2023 Gazi Maaşı Hesaplama

Gazi Ölünce Maaşı Kime Kalır?

Gazi maaşı alan vatandaşların ölümü halinde bu maaş % 75 oranında gazi eşlerine atfedilir. Yeni zamlardan sonra gazi eşlerinin aldıkları maaşlar da zamlı olarak ödenmesi durumundadır.

Gazi Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gazi maaşı başvurusu yapacak olan kişilerin Sosyal Sigortalar Kurumu Emeklilik İşlemleri Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekir. Burada gazilerin maaşları, savaşa katıldıkları belgelerle yapacakları talep ile kullanılabilir. Şehit Yakınları ve Gazi Yakınları istihdam başvuru sorgulama ekranına giriş yaparak sonuçları alabilirsiniz. E-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Gazi Maaşı Hesaplama 2023 Yılı Gazi Maaşı Ne Kadar?

2023 gazi maaşı hesaplama yapılırken enflasyon farkı dikkate alınır. Memur maaşları katsayısı dikkate alınarak yapılacak hesaplamada maliye kanununda öngörülen miktar memur maaşları katsayısı ile çarpılır. Buradan elde edilen sonuçla gazilerin maaşının miktarı belirlenmektedir.

Gazi Maaşı Ne Kadar? 2023

Gazi Rütbesi Maaş (TL)
2023 Gazi Maaşı 3.500 TL
15 Temmuz Gazileri 3.900 TL
6. Derece Doğu Gazi Maaşı 3.250 TL
Kıbrıs Gazi Maaşları 2023 1.227 TL
Kore Gazi Maaşı 2023 1.227 TL
Gazi maaşları, rütbelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Gazi Maaşı Neye Göre Hesaplanır? 2023

Gazilerin maaşlarının belirlenmesinde her yıl enflasyon farkı verileri dikkate alınmaktadır. Ayrıca gazilerin maaşları bütçe kanunu ve memur maaş katsayısı ile çarpılarak gazilerin mevcut maaşları hesaplanmaktadır. 2023 yılı için belirlenen güncel zam oranlarına göre belirlenen gazi maaşı oranı da yeni yılda değişmiştir. İlgili kanunlarda belirlenen unsurlara bağlı olarak gaziler için de birçok farklı sosyal hak tanınmaktadır.

Sosyal güvencesi olmayan gaziler için asgari ücret miktarında, sosyal güvencesi olan gaziler içişe 5750 gösterge rakamının her yıl memur maaşları için bütçe kanunu ile belirlenen katsayı ile çarpılmasıyla elde edilen oran, gazi maaşlarını ortaya koymaktadır. Buna ek olarak, gazilerin elektrikte %40, suda %50 indirimden yararlanacağı öngörülmüştür. Bu ve benzeri pek çok sosyal haklar, gazilerimiz için tanınmıştır. 2023 yılında tüm gazilere zamlı oranlar ile gazi maaşı ödenmeye başlanacak.

Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları İstihdam Başvuru Sorgulama sayfasına buradan giriş yaparak e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
 1. SEDAT ÖZKAN dedi ki:

  MERHABA,
  15 TEMMUZ GAZİLERİ 5487 TL ALIRKEN
  KIBRIS GAZİLERİ 750 TL ALIYOR
  BİR TARAFTA NE OLDUĞU BELİRSİZ BİR DARBE GİRİŞİMİ.
  DİĞER TARAFTA KIBRIS SAVAŞINA KATILAN KATILAN 498 ŞEHİT VERDİĞİMİZ KIBRIS BARIŞ HAREKATI.
  BURADA BİLE AYIRIM YAPILIYOR.
  SONRA DA BUNLARDAN ADALET BEKLE..