CepteHaber

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2021 Başvuruları

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2021 Başvuruları

Fakirlik maaşı e-devlet, E-Devlet fakirlik Maaşı Başvurusu, Vakıflar Genel Müdürlüğü fakirlik maaşı başvurusu, Sosyal güvencesi olmayan kadınlara maaş, Fakirlik maaşı sorgulama, Ziraat Bankası fakirlik maaşı sorgulama, Fakirlik maaşı 500 TL, muhtaç aylığı başvurusu e-devlet gibi konular hakkında araştırma yapan vatandaşlarımız için tüm gerekli bilgileri “Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2021 Başvuruları” başlıklı yazımızda bir araya getiriyoruz.

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi kişilere verilen destekler geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da devam ediyor. Bir çoğumuzun fakirlik maaşı olarak bildiği muhtaçlık aylığı, ihtiyaç sahibi aileler ödenmeye devam ediyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelere temel ihtiyaçlarını karşılamak ve belirli bir düzeyin üzerinde yaşamaya devam etmek için yoksulluk aylığı ödenmektedir. Vatandaşın maddi durumu kötüyse, sosyal durumu anlamanın bir ürünü olarak kömür, barınma ve yemek gibi sosyal yardımlar sağlanmaktadır. Sosyal yardıma ek olarak, devletten maddi destek de sağlanmaktadır. İhtiyaç sahipleri ilgili kurum veya kuruluşlarca tespit edildikten sonra başvuruda bulunanlara fakirlik maaşı verilmektedir.

Yoksulluk maaşının ödenme koşulları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirlendi. İhtiyaç sahibi insanlar, ihtiyaçlarının belirlenmesini gerektiren yoksulluk ücretinden esas olarak yararlanmaktadır. Maddi açıdan güvencesiz ailelere verilen fakirlik maaşı, yalnızca ebeveynlerini kaybeden 18 yaşın altındaki yetimlere ve en az yüzde 40 engelli vatandaşlara sunulmaktadır. Peki fakirlik maaşı nedir? Fakirlik maaşı nasıl alınır? Yoksulluk aylığını  kimler alabilir? Şartları nelerdir? İşte tüm detaylar..

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2021 Başvuru Şartları

Dar gelirli veya gelirsiz vatandaşlara Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden fakirlik maaşı adı altında nakdi yardım sağlanmaktadır. Bireylerin fakirlik maaşı hakkından yararlanabilmeleri için belirtilen koşullara uymaları gerekir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
  • Yoksulluk maaşına hak kazanmak için insanların başvurması gerekiyor.
  • Başvuruyu gönderen kişilerin herhangi bir sosyal güvenlikten yararlanmasına gerek yoktur. Bireylerin SGK kapsamında aktif sigorta kayıtları olmamalıdır.
  • Yoksulluk aylığı başvurusu için ailenin gelir durumu belirlenir. Geliri olmayan veya toplam aylık geliri belirlenen yoksulluk sınırının altında olan kişiler maaş almaktadır. Kişi başına düşen aylık hane geliri asgari ücretin üçte ikisini geçmemelidir.
  • İnsanların sigortalı oldukları bir işten gelir elde etmemeleri önemlidir. Aynı zamanda SGK’lı dul, yetim veya emeklilerin olmaması da gerekiyor.
Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2021 Başvuruları

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2021 Başvuruları

  • Ebeveynleri vefat eden 18 yaşın altındaki çocuklara muhtaçlık aylığı ödenir.
  • Gelir durumunun belirlenmesinin yanı sıra, başvuru sahiplerinin taşınır veya taşınmaz malları olmamalıdır.
  • Doğumda veya çalışma hayatında hastalık veya kaza nedeniyle işgücünün en az yüzde 60’ını kaybedenler de yoksulluk aylığı alıyorlar.
  • Eşinden boşanan ve nafaka hakkı bulunan vatandaşlar, fakirlik maaşı başvurusunda bulunamazlar.
  • Fakirlik maaşı başvurusu onaylandıktan sonra PTT ve Ziraat Bankası şubelerinden aylık olarak alınabilir.
İlgilinizi Çekebilir-  Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır? 2021 Öğrencilere Para Yardımı

Muhtaçlık Yardımı Ne Kadar? 2021 bilgi için tıklayınız.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021

Vatandaşlar, fakirlik maaşı başvurularını evlerine en yakın Vakıflar Bölge Müdürlüğüne müracaat ederek veya internet üzerinden şahsen yapabilirler. Online başvurular için, e-Devlet kapısına entegre olan Vakıflar Bölge Müdürlüğü resmi web sitesine gitmeniz yeterlidir. Aynı zamanda ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ulaşamayan kişiler de gerekli belgeleri posta yoluyla göndererek başvuru yapabilirler.

Fakirlik maaşı başvurusunda bulunurken; TC’de Kimlik numaralı kimlik kartının fotokopisi, hane halkının kimliğinin fotokopisi, güncel ikametgah belgesi, muhtarlık onayı ile alınmış bir ikamet belgesi, en az % 40 engelli olduğunu gösteren onaylı sağlık hizmetleri yönetim kurulundan alınan belge, aylık net gelir belgesi, SGK hizmet kaydı ve başvuru formu gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır.