E-Devlet Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2023 Başvuru Formu

E-Devlet Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2023 Başvuru Formu
A+
A-

Fakirlik maaşı nasıl alınır, fakirlik belgesi örneği 2023, fakirlik belgesi e-devlet, Fakirlik belgesi Örneği, Fakirlik belgesi başvuru formu, Muhtar fakirlik belgesi vermiyor, Muhtaçlık belgesi başvuru formu, Fakirlik belgesi 2023 pdf, muhtaç aylığı başvurusu e-devlet gibi vatandaşlarımız tarafından araştırılan tüm konular yazımızda yer almaktadır.

Yoksulluk maaşının ödenme koşulları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirlendi. İhtiyaç sahibi insanlar, ihtiyaçlarının belirlenmesini gerektiren yoksulluk ücretinden esas olarak yararlanmaktadır. Maddi açıdan güvencesiz ailelere verilen fakirlik maaşı, yalnızca ebeveynlerini kaybeden 18 yaşın altındaki yetimlere ve en az yüzde 40 engelli vatandaşlara sunulmaktadır. Peki fakirlik maaşı nedir? Fakirlik maaşı nasıl alınır? Yoksulluk aylığını  kimler alabilir? Şartları nelerdir? İşte tüm detaylar..

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi kişilere verilen destekler geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da devam ediyor. Bir çoğumuzun fakirlik maaşı olarak bildiği muhtaçlık aylığı, ihtiyaç sahibi aileler ödenmeye devam ediyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelere temel ihtiyaçlarını karşılamak ve belirli bir düzeyin üzerinde yaşamaya devam etmek için yoksulluk aylığı ödenmektedir.

Vatandaşın maddi durumu kötüyse, sosyal durumu anlamanın bir ürünü olarak kömür, barınma ve yemek gibi sosyal yardımlar sağlanmaktadır. Sosyal yardıma ek olarak, devletten maddi destek de sağlanmaktadır. İhtiyaç sahipleri ilgili kurum veya kuruluşlarca tespit edildikten sonra başvuruda bulunanlara fakirlik maaşı verilmektedir.

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2023 Başvuru Şartları

Dar gelirli veya gelirsiz vatandaşlara Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden fakirlik maaşı adı altında nakdi yardım sağlanmaktadır. Bireylerin fakirlik maaşı hakkından yararlanabilmeleri için belirtilen koşullara uymaları gerekir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
 • Yoksulluk maaşına hak kazanmak için insanların başvurması gerekiyor.
 • Başvuruyu gönderen kişilerin herhangi bir sosyal güvenlikten yararlanmasına gerek yoktur. Bireylerin SGK kapsamında aktif sigorta kayıtları olmamalıdır.
 • Yoksulluk aylığı başvurusu için ailenin gelir durumu belirlenir. Geliri olmayan veya toplam aylık geliri belirlenen yoksulluk sınırının altında olan kişiler maaş almaktadır. Kişi başına düşen aylık hane geliri asgari ücretin üçte ikisini geçmemelidir.
 • İnsanların sigortalı oldukları bir işten gelir elde etmemeleri önemlidir. Aynı zamanda SGK’lı dul, yetim veya emeklilerin olmaması da gerekiyor.
 • Ebeveynleri vefat eden 18 yaşın altındaki çocuklara muhtaçlık aylığı ödenir.
 • Gelir durumunun belirlenmesinin yanı sıra, başvuru sahiplerinin taşınır veya taşınmaz malları olmamalıdır.
 • Doğumda veya çalışma hayatında hastalık veya kaza nedeniyle işgücünün en az yüzde 60’ını kaybedenler de yoksulluk aylığı alıyorlar.
 • Eşinden boşanan ve nafaka hakkı bulunan vatandaşlar, fakirlik maaşı başvurusunda bulunamazlar.
 • Fakirlik maaşı başvurusu onaylandıktan sonra PTT ve Ziraat Bankası şubelerinden aylık olarak alınabilir.

Muhtaçlık Yardımı Ne Kadar? 2023 bilgi için tıklayınız.

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

Vatandaşlar, fakirlik maaşı başvurularını evlerine en yakın Vakıflar Bölge Müdürlüğüne müracaat ederek veya internet üzerinden şahsen yapabilirler. Online başvurular için, e-Devlet kapısına entegre olan Vakıflar Bölge Müdürlüğü resmi web sitesine gitmeniz yeterlidir. Aynı zamanda ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ulaşamayan kişiler de gerekli belgeleri posta yoluyla göndererek başvuru yapabilirler.

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2023 Başvuruları

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? 2023 Başvuruları

Fakirlik maaşı başvurusunda bulunurken; T.C Kimlik numaralı kimlik kartının fotokopisi, hane halkının kimliğinin fotokopisi, güncel ikametgah belgesi, muhtarlık onayı ile alınmış bir ikamet belgesi, en az % 40 engelli olduğunu gösteren onaylı sağlık hizmetleri yönetim kurulundan alınan belge, aylık net gelir belgesi, SGK hizmet kaydı ve başvuru formu gerekmektedir.

Fakirlik Belgesi Başvurusu 2023

Yoksulluk aylığı almak isteyenler fakirlik belgesi almak zorundadır. İhtiyaç sahibi kişiler, ikamet ettikleri yerdeki muhtarlığa giderek yoksulluk belgesi başvurusunda bulunabilirler. Yoksulluk belgesi e-devlet üzerinden indirilip doldurulabilmesine rağmen, bu belgenin okul müdürü tarafından onaylanması ve imzalanması gerekmektedir.

Fakirlik belgesine sahip vatandaşlar; İhtiyaç sahibi muhtaçlık aylığının yanı sıra belediyeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kaymakamlar ve ülkemizde sosyal yardım sağlayan diğer tüm kurumlardan belgeleriyle yardım isteyebilirler.

Fakirlik Belgesi Nerelere Verilir?

Vatandaşlara verilen yoksulluk belgeleri nerelere verilir, onların yardımına; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, şartlı eğitim, şartlı sağlık, hamilelik, doğum vb. yardımlarına; Türkiye Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kuru gıda yardımı, burs yardımı, eğitim yardımı gibi yardımlara başvurabilirler.

Kişiler aynı zamanda fakirlik maaşı alabilirler. Vakıflar Genel Müdürlüğü Fakirlik maaşı geçtiğimiz yıl aylık olarak 1.125,67 TL verilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğünce desteklenen yardımlara buradan ulaşabilirsiniz.

Yoksulluk Belgesi Ne İşe Yarar?

Fakirlik belgesi alan vatandaşlar, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından muhtaç kişilere dağıtılan fakirlik maaşına da başvurabilirler. Fakirlik belgesi ile ihtiyaç sahiplerinin alabilecekleri yardımlar:

 • Fakirlik maaşı
 • Gıda ve erzak yardımları
 • Giysi yardımı
 • Sosyal destek kartı yardımı
 • Eşya yardımı
 • Gebelik yardımı
 • Doğum yardımı
 • Yeni doğan bebek yardımı
 • Kömür ve odun yardımı
 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları
 • Öğrencilere burs bağlanması
 • Kırtasiye yardımı
 • Eğitim yardımları
 • Evde yaşlı bakım hizmeti yardımları
 • Engelli yardımları
 • Medikal malzeme ve tıbbi cihaz yardımları
 • Diğer yardımlar

Fakirlik belgesi alan kişiler bu yardım türlerinden öncelikli olarak yararlanabilirler.

Fakirlik Belgesi Başvuru Formu Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi başvuru formu nereden alınır: Muhtarlıklar ve e-Devlet sistemi üzerinden başvuru formları temin edilebilir. Forma ulaşabilmek için e-devlet sistemine girilmesi gerekmektedir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra alt kısımdaki “Hizmetler” menüsüne tıklanır. Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne bu menü üzerinden girilmelidir. Ardından başvuru ve formlar bölümünde yoksulluk belgesi başvuru formu seçilir. Bu formun çıktısı alınarak doldurulmalı ve muhtarlığa bu şekilde verilmelidir.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. Ahmet küçük dedi ki:

  Pandemi nedeniyle işten çıkarıldım 8 aydır iş bulamıyorum mesleğim Lokantacı evim kira kiramı ödeyemiyorum hiç bir gelirim yoktur çok Zor durumdayım kimse yardım etmiyor lütfen yardım edin.

 2. Filiz dedi ki:

  Eşim işten çıkarıldı kaç aydır çalışmıyor 2 küçük çocuğum var kiramı odeyemiyorum kayinvalidemede bakıyorum çalışacak zamanım bile olmuyor lütfen lütfen yardım edin