Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları 2023 Nasıl Başvurulur?

Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları 2023 Nasıl Başvurulur?
A+
A-

Esnaf kredi sicil affı başvuru, sicil affı Başvurusu dilekçe örneği, Vakıfbank sicil affı Başvurusu 2023, sicili bozuk esnafa kredi Halkbank, kredi sicil affı başvurusu e-devlet, Ziraat Bankası sicil affı, BDDK sicil affı, Vakıfbank sicil affı kredi başvurusu, sicil affı mecliste gibi konular hakkında tüm bilgiler yazımızda..

Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları 2023

Hükümet tarafından sicilleri kırılan kişilerden af çıkarıldı. Bireyler, tüzel kişiler ve özel kişiler zaman kaybetmeden bankalar ile en kısa sürede iletişime geçmelidir.

Tamamen yasal olduğunda resmi gazetede yayınlanacaktır. Önceki dönemlerin borcunu bankalara taksitli veya nakit ödeyerek, kişi hem kara listeden çıkacak hem de kredi sicilini temizleyecektir. Kişi ödemeyi yaptıktan sonra kredi notu yükseltilecek ve kredi çekebilecektir.

Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Nelerdir?

Daha öncede belirttiğimiz gibi esnafların kredi sicil affından faydalanabilmesi için affın yürürlüğe girdiği tarihten sonraki ilk altı ay içinde borçların yapılandırılması veya tamamının ödenmesi gerekmektedir. Bu iki seçeneği uygulamayan vatandaşlar kredi sicil affından yararlanamayacak ve kara listede kalmaya devam edecektir. Sicil affından yararlanıp sicilin temizlenmesi için gereken şartlar:

  • Kara listeye girmeye ya da sicilin bozulmasına neden olan borçların tamamının ilk 6 ay içinde ödenmesi,
  • Tamamı ödenemiyor ise bile yine ilk 6 ay içerisinde borçlar için yapılandırma talebinde bulunulması gerekmektedir.

Kredi sicil affı başvurusuna gelecek olursak vatandaşlar ilgili bankalara başvuruda bulunarak borç yapılandırması yapabilecekler. Af uygulanmaya konulduğundan itibaren kredi sicili bozuk olan kişilere yapılandırma imkanı tanıyan ve tekrardan kredi veren bankalara cezai yaptırımlar uygulanmayacaktır.

Sicil Affı Kredisi Veren Bankalar 2023

  1. Vakıfbank sicil affı başvurusu ile bu krediden yararlanabilirsiniz.
  2. Sicili bozuk esnafa kredi Halkbank tarafından verilmektedir.
  3. Ziraat Bankası sicil affı kredisi ile vatandaşlar sicillerini temizleyebilirler.

Sicil Affı Mecliste

Korona virüs salgın sürecinin başında ülke ekonomisinin zarar uğramaması için devlet tarafından birden çok kredi ve destek paketleri faaliyete geçirildi. Paket halinde açıklanan kredilerde vatandaşların beklediği sicil affı yasasının TBMM’den torba yasayla beraber geçeceği açıklandı. Önümüzdeki tarihlerde resmi gazetede yayınlanarak uygulamaya konulacak olan torba yasanın içerisine kredi sicil affı da eklenecektir. Ayrıca bu yasanın içine karşılıksız çek affı da dahil olacak ve meclisten geçecektir.

Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Nelerdir? Nasıl Başvurulur?

Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Nelerdir? Nasıl Başvurulur?

Kimler Sicil Affından Yararlanabilir?

Kredi sicil affından yararlanacak olan kişiler ise;

  • Kredi borcu olanlar,
  • Kredi kartı borcu olanlar,
  • Kara listeye alınan kişiler,
  • Karşılıksız çek ve senet kullanan kişiler,
  • Kredilerin ödemelerini aksatan kişiler

aftan yararlanabilecektir. Sicil affı yasası ile yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte ilk 6 ay içerisinde borçlarının yeniden yapılandırmaları ve tamamını ödemeleri halinde kişiler kara listeden çıkarılacaktır.

Böylelikle borcunu yapılandıran veya ödeyen esnafların bozuk kredi sicilleri temizlenecektir. Fakat aksine ilk 6 ay içinde borçlarını ödemeyen ya da yapılandırmayan kişilerin sicilleri silinmeyecek ve kredi kullanım hakları da olmayacaktır. Bu yasa ile birlikte vergi borçlarında da yapılandırma imkanı tanınacaktır.

Kredi Sicil Affı Hangi Borçları Kapsıyor?

Vatandaşlar tarafından büyük ilgiyle takip edilen kredi sicil affı yasası Türkiye Büyük Millet Meclisinden torba yasayla beraber geçeceği bekleniyor. TBMM’den torba yasa ile geçeceği planlanan sicil affı esnaflar, borçlular, kredi kartı ve kredi sahiplerine uygulanacak. Esnaflar tarafından sıfır faizli krediler dışında en fazla sicil affı gündemde.

Fakat yazımızın başında da belirtecek olursak, kredi sicil affı şuan için yalnızca yasa tasarısı halindedir. Yakın tarihte meclisten geçeceği planlanan sicil affı, resmi gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecektir. Konu hakkında resmi gazetede karar yayınlanmasından sonra 6 ay içinde borcuna yapılandırma yapan ya da borcunu ödeyen vatandaşların tüm borçları silinecek böylelikle aftan yararlanmış olacaklardır.

Torba Yasa Sicil Affı 2023

Vatandaşlar tarafından uzun zamandır beklenen sicil affı, yürürlüğe girmesinin ardından esnafların ve birçok borçlu vatandaşların kredi sicilleri temizlenecek. Kredi sicil affı sayesinde kara listeye girip beş yıl bekleme durumu da ortadan kalkacak. Kişi kredi için bekleme süresi olmadan ihtiyaç, konut ve araç kredisi kullanabilecek. Bankalar da bu duruma olumlu olarak bakmaktadır.

Bankalar Ne Zaman Sicil Affı Uygulayacak? 2023

Esnafların merakla beklediği sicil affı yasası meclisin gündeminde fakat ne zaman yürürlüğe gireceği ise merak konusu. Borcu olan vatandaşlar bankaların ne zaman sicil affı uygulayacağını araştırıyor. Kara listede olan kişilerin yüzünü güldürecek olan kredi sicil affı yasasının meclisten önümüzdeki günlerde geçeceği söylentiler arasında yer alıyor.

Yazımızda daha öncede açıkladığımız gibi karşılıksız çek affı da torba yasaya dahil edilmiş durumda. Torba yasa meclisten geçerse karşılıksız çek affı da geçecektir. Kredi kartı borcunu ödeyemeyen, kredi yüzünden kara listeye giren, sicili bozuk olan kişiler resmi gazetede yayınlanacak kararın ardından kredi sicil affından yararlanabilecek.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.