Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma 2023 Başvurusu

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma 2023 Başvurusu
A+
A-

Esnaf Kefalet kredi yapılandırma 2023, esnaf kefalet borç yapılandırma 2023, esnaf kredi yapılandırma 2023, esnaf kefalet kredi borçları affı 2023, esnaf kefalet kredi erteleme 2023, Halkbank esnaf kredisi yapılandırma, 2023-esnaf kefalet kredisi şartları, Esnaf Kefalet kredi limiti 2023, Halkbank kredi yapilandirma son dakika, Halkbank esnaf Kredisi erteleme 2023, Halkbank kredi yapilandirma 2023, Esnaf Kefalet kredi faiz oranları 2023 gibi merak edilenler yazımızda..

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma 2023 Başvurusu

Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara kredi kullandırılmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Türkiye ve KKTC’de esnaf ve sanatkarların finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla faiz indirimli kredi imkanı sunuluyor.

Geçmiş yıllarda alınan kararlar kapsamında Halkbank tarafından, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle veya doğrudan esnaf ve sanatkarlara kullandırılmış olup bakiyesi 2022, 2023 ve 2024 yıllarına devreden krediler ile 1 Ocak 2022-31 Aralık 2024 döneminde Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan ESKKK’ler kefaletiyle veya kefaleti olmaksızın Bankaca doğrudan esnaf ve sanatkarlara kullandırılacak kredilere, 1 Ocak 2022-31 Aralık 2024 tarihlerinde geçerli yüzde 50 faiz indirimi uygulayacaktır.

Halkbank Esnaf Kredisi Yapılandırma 2023

Cumhurbaşkanı tarafından esnaflara yeni bir müjde geldi. Halkbank aracılığıyla kredi kullanıp daha sonrasında takibe düşün esnaflar 6 aya kadar geri ödemesiz olacak şekilde toplam 36 aya kadar vadeli %4 faizli kredi ile borç kapatma imkanı sağlanacak. Detaylı bilgi önümüzdeki günlerde banka tarafından da açıklanacaktır.

Esnaf Kefalet Borç Yapılandırma Hesaplama

ESKKK destekli kredilere konu olan yapılandırma imkanı için kişiye refinansmanda uygulanacak olan faiz oranı bakıldığından değişiklik gösterebilmektedir. Kredi limitlerinin kooperatife göre değişiklik göstermesi gibi uygulanacak olan faiz oranlarında esnafa bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Esnaf kefalet kredisi için belirlenen taksit sayısı 5 yıl vadeli olmak üzere 60 ay olarak uygulanmaktadır. 60 vadeli olarak olarak sunulan esnaf kefalet kredisi için ayda bir, 3 ayda bir ve 6 ayda bir olmak üzere esnek ödeme seçenekleri ile esnaf kefalet borç yapılandırma uygulanabilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma Başvurusu

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma 2023 Başvurusu

Borç yapılandırma ile uygulanacak olan faiz oranı vade sayısına göre değişiklik göstermektedir. 12 ay vadeli yapılandırma için yıllık %7 aylık ise %0,58 olmakta, 24 ay vadeli yapılandırma için ise yıllık %8 aylık ise %0,66 oranında faiz uygulanacaktır. Bahsetmiş olduğumuz vade sayısı ve faiz oranlarını aşağıdaki tablo üzerinden net bir şekilde görebilirsiniz.

Toplam Ödenecek Tutar Yıllık Faiz Oranı Aylık Faiz Oranı Aylık Ödenecek Tutar Toplam Ödenecek Tutar Vade
20.000 TL %7 %0,58 1.743,03 TL 20.916,30 TL 12 AY
50.000 TL %7 %0,58 4.357,56 TL 52.290,76 TL 12 AY
20.000 TL %8 %0,66 918,33 TL 22.039,84 TL 24 AY
50.000 TL %8 %0,66 2.295,82 TL 55.099,60 TL 24 AY

Esnaf Kefalet Yapılandırma Şartları

Esnaf kefalet kredisi almak isteyen vatandaşların bilmesi gereken en büyük husus vatandaşın mesleki kolda faaliyette bulunması ve faaliyette bulunduğu iş gerekçesi ile esnaf ve sanatkar olması gerekmektedir. Bir örnek verecek olursak esnaf olmak isteyen bir kişinin eskkk kredisi alması mümkün olmamakla birlikte kişinin esnaf olarak 3 ay faaliyette bulunması ve işletmesine en yakın esnaf ve sanatkarlar odasına kaydının olması gerekmektedir. Bu sayede esnaf kefalet kredisi alabilir.

ESKKK destekli kredi için Halkbank‘ta esnaflara özel kredi ürünleri sunmaktadır. Dilerseniz bu sayfadan Halkbank esnaf kredisi kullanımlarını görüntüleyebilirsiniz. Halkbank tarafından almak istediğiniz ESKKK kefaletiyle krediler esnaf ve sanatkar odası adınıza kefil olmaktadır.

BENZER YAZI: 6 Aylık Vergi Levhasına Esnaf Kredisi Nasıl Alınır? (Yeni Vergi Levhası)

Esnaf Kefalet Kredisi Gereken Evraklar Neler?

  • 4 Adet Vesikalık Fotoğraf ( son 6 ayda çekilmiş olacak)
  • Kişinin Bağlı Bulunduğu Esnaf Odasındaki Faaliyet Belgesi
  • Esnaf Sicil Belgesi Fotokopi ve Aslı
  • Esnaf Kredisi Kullanacak Kişiye Ait Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
  • Esnaf Kefalet Kooperatifinden Temin Edilecek Olan Ortaklık Beyannamesi
  • Vergi Levhası Aslı ve Fotokopisi
  • Başvuru Sahibine Ait İkametgah Belgesi

Esnaf Kefalet Kredi Borçları Affı 2023

Esnaf ve kefalet borcu bulunan esnaflar için yapılandırma işlemlerinin hangi tarihte başlayacağı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Yapılandırmadan faydalanmak isteyen esnaflar kredi kefalet kooperatiflerine yazılı bir başvuru yapmaları gerekmektedir.

Başvuru işlemlerini tamamlayan esnaf ve sanatkarlar yapılandırma başvurularını yapmaları halinde yeniden yapılandırma imkanından faydalanacaktır. Borçlarını yapılandırmak isteyen esnaflar aşağıda bahsedilen işlemlerden faydalanabilecektir. Aynı zamanda esnaf ve kooperatif kredilerine kefilliği bulunan vatandaşlar da yapılandırma işlemlerinden faydalanabilmektedir. Bu nedenle belirtilen tarihlerde borç yapılandırması başvuruları yapılması gerekir.

  • Borçlarını 12 ay vade ile ödeyecek esnaflar %7 faiz uygulamasından faydalanırken,
  • Borçlarını 24 ay vade ile ödemek isteyen esnaflar ise %8 faiz uygulamasından faydalanacaktır.

Ayrıca borçlarının anaparasının tamamını ödeyecek olan esnafların faizleri de silinecektir. 15 Temmuz şehit ve gazilerin 1. ve 2. derece yakınları 48 ay vadeli borçlarını ödeyebileceklerdir. Borç yapılandırma başvuru işlemleri  ilgili meslek odalarına ve ilgili bankalara yapılacaktır. Geçmiş yıllarda borçlarını yapılandırma yapan fakat yine de ödeme zorluk çeken esnaflar, ikinci yapılandırma paketinden de faydalanabilmektedir.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.