Esnaf Kefalet Kefillik İptali ve Şartları Neler? 2023

Esnaf Kefalet Kefillik İptali ve Şartları Neler? 2023
A+
A-

Esnaf kefalet kefillik iptali, esnaf kefalet kredisine kefil olmak, esnaf kefalet kredi kefil eş rızası, esnaf kefalet kefilden istenen belgeler, Halkbank esnaf kredisi kefil istiyor mu, esnaf kefalete kefil olan kredi çekebilir mi, noterden kefillik iptali, esnaf kefalet kredi kefil şartları, kefillik iptali dilekçesi, kefillikten nasıl kurtulunur 2023, kefillik nasıl sona erer, kira kontratı kefillik iptali, senette kefillik iptali, kefillik kaç yılda düşer, esnaf kefalet kefillik sorgulama gibi konular kefil olan kişilerce yoğun bir şekilde araştırılıyor.

Esnaflara özel olarak verilen bu kredilerden yararlanmak isteyen kişilerden öncelikle kefil isteniyor. Kefiller tarafından merak edilen esnaf kefalet kefillik iptali şartları hakkında tüm bilgileri içeriğimizden erişebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kefillik İptali 2023

Esnaf kefalet kooperatiflerinden esnaf kredisi çekebilmek için esnafın kefil göstermesi şartı aranır. Kooperatife kefil göstermeyen esnaflar, kefaletten kredi çekemezler. Kooperatife gösterilecek olan kefillerin sayısı kredi tutarına ve vade sayısına göre değişiklik göstereceğini belirtelim. Fakat 2023 yılında TESKOMB’dan kredi kullanacak olan esnaflara en az 2 kefil şartı aranıyor. Kefil olacak kişiler esnaf, sigortalı çalışan ya da memur olabilirler.

Esnaf Kefalet Kefillik İptali ve Şartları 2023

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla Halkbank’tan kredi kullanan ya da bu krediye kefil olan kişinin kefillik iptali için tek seçeneği bulunuyor. Bu da çekilen esnaf kredisinin borcunun kapatılması oluyor. Kredi borcu kapatılmazsa kefilliğin iptali gerçekleşememektedir.

Bunun dışında diğer bir imkan ise kredi borçlusu olan esnaf başka bir banka aracılığıyla borcuna yapılandırma yapabilmesi veya borç kapatma kredisi kullanmasıdır. Böylelikle Halkbank’tan kullanılan esnaf kefalet kredisinin borcu ödenmekte ve kefillik sona ermektedir. Kefilliğin iptali için olan tek seçenek ve olabilecek diğer bir imkan haricinde kefilliğin iptali söz konusu olmamaktadır. Ancak kefillik iptali için bazı durumlar istisna olabilir. Bunları yazımızda diğer başlıklar altında ele alıyoruz.

Esnaf Kefalet Kefillik İptali Şartları Nelerdir

Esnaf Kefalet Kefillik İptali Şartları Nelerdir

Kefillik Nasıl Sona Erer?

Esnaf kredisine kefil olan kişi için kefillik nasıl sona erer;

  • Kredi borcunun oluşturulduğu tarihin üzerinden 10 yıl geçmiş ise kefillik sona erer.
  • Kullanılan kredinin tutarı henüz hesaba aktarılmamış ya da bakiye olarak çekilmemişse sona erer.
  • Kefil olan kişinin eşi, kefilliğe itiraz ederse kefillik iptal olabilir.
  • Kefillik için geçerli sözleşme evrakı eksiz veya yanlış beyan edilmişse kefillik son bulabilir.
  • Borcun asıl mükellefi bilinçli olarak borcunu ödemiyorsa kefil borçluya dava açabilir ve kefillik iptali talep edebilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi için Kaç Kefil Gerekli?

Esnaf kefaletten kredi kullanmak için normal şartlarda 2 kefil yeterlidir. Kefiller borcu ödeyebilecek durumda olduğu belirtmek için bazı belgeleri beyan etmelilerdir. Örnek olarak; kefil, memur kefil ise maaş bordrosu talep edilir. Kefillerin hazırlamış oldukları belgeler eksik ve hatalı ise esnaf kefalet kredi için kefil başvurusuna olumlu yanıt vermemektedir.

Esnaf Kefalet Kredisinde Kefilin Sorumluluğu

Esnaf kredilerine kefil olacak kişilerin sorumlulukları Türk Borçlar Kanununda belirtilmiştir. Özetle kefilin sorumluluğuna değinecek olursak, kefil kredi borcunun tamamından sorumludur. Kredi borcu bitmeden kefillik son bulmamaktadır. Kefillerin sorumlulukları Türk Borçlar Kanununda aşağıdaki gibi açık bir şekilde belirtilmiştir;

Türk Borçlar Kanunu’nu görüntülemek için tıklayınız.

a. Sorumluluğun kapsamı
MADDE 589- Kefil, her durumda kefalet sözleşmesinde belirtilen azamî miktara kadar sorumludur.
Aksi sözleşmede kararlaştırılmamışsa kefil, belirtilen azamî miktarla sınırlı olmak üzere, aşağıdakilerden sorumludur:
1. Asıl borç ile borçlunun kusur veya temerrüdünün yasal sonuçları.
2. Alacaklının, kefile, onun borcu ödeyerek yapılmalarını önleyebileceği uygun bir zaman önce bildirmesi koşuluyla, borçluya karşı yönelttiği takip ve davaların masrafları ile gerektiğinde rehinlerin kefile tesliminin ve rehin haklarının devrinin sebep olduğu masraflar.
3. İşlemiş bir yıllık ve işlemekte olan yıla ait akdî faizler ile gerektiğinde tahvil karşılığında ödünç verilen anaparanın işlemiş bir yıllık ve işlemekte olan yıla ait faizleri. Sözleşmede açıkça kararlaştırılmamışsa kefil, borçlunun sadece kefalet sözleşmesinin kurulmasından sonraki borçlarından sorumludur. Kefilin, asıl borç ilişkisinin hükümsüz hâle gelmesinin sebep olduğu zarardan ve ceza koşulundan sorumlu olacağına ilişkin anlaşmalar kesin olarak hükümsüzdür.

Banka Kefilliği İptali Var mı?

Yukarıda Türk Borçlar Kanununda yer alan esaslar, bankalardan kullanılan krediler içinde geçerlidir. Kefilliğin iptali, kefillik olması gereken gibi yapılmamışsa itirazda bulunulabilir. Ancak itiraz edilmesine rağmen olumlu yanıt alınmıyorsa tek seçenek kredi borcunun kapatılması olacaktır. İçeriğimizde kefilliğin iptali için bazı olanakları sıralamıştık. Maddeler halinde belirttiğimiz kefillik iptali seçeneklerine göz gezdirebilirsiniz.

BENZER İÇERİK: Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu 2023

Kredi Borcu Olan Kefil Olabilir mi?

Kredi borcu olan kefil olabilir mi? sorusu kefillik konusunda en çok merak edilen konuların başında yer alıyor. Kefil olacak kişinin kredi borcu, geliri kredinin taksitlerini düzenli olarak ödeyecek seviyedeyse ve gelirini belgelendiriyorsa kefilliği kabul edilir.

Kefil Oldum Borcunu Ödemiyor Ne Yapmalıyım?

Kefil olduğum kişi borcunu ödemiyor ne yapmalıyım? diyorsanız tek seçeneğin kredi borcunun tamamının kapatılması olduğunu belirtelim. Borçlu, borcunu ödemediği takdirde Türk Borçlar Kanunu gereğince kefillere yaptırımlar uygulanabilir. Kefillere icra işte bu gibi durumlarda geliyor. Tekrardan belirtelim, kefilliğin iptali şahsi olarak gerçekleşmemektedir. Ayrıca Esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatifinden kredi kullanmış fakat ödemede zorlanan esnaflara kredi yapılandırması 2023 yılında yapılabiliyor.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.