Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yardım 2023 (650 TL Başvuru)

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yardım 2023 (650 TL Başvuru)
A+
A-

Eşi vefat Eden Kadına maaş 2023, eşi vefat eden kadınlara yardım, eşi vefat eden kadının Hakları, Eşi vefat Eden Kadınlara yapilan yardımlar, Eşi vefat Eden Kadınlara yapılan yardımlar, eşi vefat edene yardım, Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli Nakit yardım başvurusu, Eşi vefat etmiş yardımı 2023, Emekli eşi vefat eden kadına maaş 2023, Eşi vefat eden kadına maaş 2023 gibi konular hakkında araştırma yapan kişiler merak ettikleri ne varsa hepsini “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yardım 2023 (650 TL Başvuru)” başlıklı yazımızdan öğrenebilirler.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yardım 2023 (650 TL Başvuru)

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, eşi vefat etmiş kadınlara ayni ve nakdi yardım sağlamaya devam ediyor. Dul kadınların birçok hakkı mevcuttur. Koronavirüs kapsamında alınan kararlarda bu kez eşi vefat etmiş kadınlar için bir düzenleme vardı. Daha önce bakanlık tarafından eşi vefat etmiş kadınlara ayda 275 TL, iki ayda 550 TL yardım sağlanıyordu. Ancak bu düzenleme, corona virüs ile mücadele nedeniyle 2023 yılı için değiştirildi. Konu ile ilgili detayları, gerekli belge ve başvuru koşullarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Eşi Vefat Edene Yardım 2023

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, sosyal yardım alanların% 61’inin kadın olduğunu söylerken şu ifadelere yer verdi;

Korona virüsle mücadele ettiğimiz şu günlerde, sosyal yardımlarda kadınlara ödenen miktarlarda artışa gittik. Şartlı Doğum Yardımını 100 TL’ye, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Programı kapsamında ödenen miktarı da 325 TL’ye çıkardık. 2019 yılında sağlık programları kapsamında 1,3 milyon kişi için 433 milyon TL, EVEK programı kapsamında da 165 bin kadın için 377 milyon TL ödeme yaptık. Yeni düzenlemeyle birlikte, Şartlı Sağlık Yardımı, Şartlı Lohusalık Yardımı ve Şartlı Gebelik Yardımı miktarlarında da %29’luk artışa gidildi.”

Bu düzenleme neticesinde aylık 325 TL olmak üzere, 2 aylık bir 650 TL ödeme yapılabileceği tahmin ediliyor.

Eşi Vefat Eden Kadının Hakları

Dul olarak tanımlanan dul kadınlara sosyal yaşam standartlarını düşürmemek, iyi koşullarda yaşamaya devam etmek ve maddi sıkıntılardan uzak tutmak için birçok maaş verilebilmektedir. Maddi yardımın yanı sıra, kadınlarımız da ayni yardım alabiliyor. Dullar kadınlar, emekli eşlerinin maaşını alabilirler. Yetim aylıklarında ise kız çocukları için şartlar değişiyor. Erkek çocuklar 18 yaşını doldurduğunda yetim aylıkları kesiliyorken, kızlar için bu durum evlenene kadardır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Maddi Yardım Başvurusu 2023 hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Ayrıca bir kız, ölen babasının maaşını alabilir. Burada akla şu soru gelebilir; Dul aylığı alan bir kadın, ölen babasının maaşını alabilir mi? Cevabımız bir şartla evet. Eşinin ve babasının sosyal güvencesi farklı olmalıdır. Örneğin eşi SSK üyesi bir kadın, ölen eşi Bağ-Kur’dan veya Emekli Sandığı’ndan olmak şartıyla iki maaş alabilir.

Ölümünden sonra, dul bir kadın, sosyal güvenlik primi alan eşi için cenaze yardımı ve dul aylığı talep edebilir. Bu süre zarfında aylık alan kişi emekli olmadan ölmüş olabilir. 5510 sayılı Kanuna göre asgari 900 gün primi varsa, dul aylığı talep üzerine eşe ödenebilir. Yukarıda belirtildiği gibi 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren maaş, ikramiye borcuna bakılmaksızın ödenecektir. Ancak kişi bu tarihten önce ölürse, 5 yıl veya 900 gün ikramiye varsa maaşı ödenecektir. Ancak tarih koşulu yerine getirilmezse ve ikramiye yoksa dulun maaşını ödemek mümkün değildir.

Dul bir kadının maaşının devam edebilmesi için tek koşul, yeniden evlenmemektir. Resmi bir evlilik olması durumunda dul aylığı ve yetim aylığı kesilir. Anne sağ ise kızının babadan alacağı maaş oranı % 25 olacaktır. Yani anne yaşıyorsa 1000 TL maaşın sadece 250 TL’si ödenecek. Bu maaşlar talebe göre bağlanır. Yani devlet, ölen eşin maaşını otomatik olarak dul kadına atfetmez. Bu emekli maaşlarından yararlanmak için sosyal güvenlik kurumuna talebinizi ifade eden bir dilekçe göndermeniz gerekmektedir. Devlet maaşları da boşanmış kadınlara ödeniyor.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Yapılan Yardımlar 2023

Kısacası dul kadının haklarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz;

 • Dul maaşı
 • Ölüm aylığı
 • Yetim aylığı
 • Belediyelerden talep edilebilecek ayni ve nakdi yardımlar
 • Sivil Toplum Kuruluşları yardımları
 • SYDV tarafından verilen yardımlar
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaçlık yardımları alabilirler.

Dul Maaşı Başvuru Evrakları

Dul maaşı alabilmek için aşağıdaki evrakların hazırlanması gerekir. Bu başvuru evrakları ise;

 • Nüfus kayıt örneği
 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • Kimlik araştırma belgesi
 • İade edilecek olan belgeler
 • Mal beyan belgesi
 • Defin belgesi
 • Gelir durumunu gösterir belge
 • T.C. kimlik kartı fotokopisi gerekir.

Bu yardımlara ek olarak, dul kadınlara bakanlıktan yeni bir yönetmelik geliyor. “Eşi Vefat Etmiş Kadınlar İçin Nakit Sosyal Yardım Programı” adı altında düzenlenen programda, kadınların maddi desteğe daha çok ihtiyacı olduğu ve maddi yetersizlik nedeniyle hayatlarının daha zor olduğu kaydedildi. Erkekler için gerekli ortam ve istihdam desteği yüksekse çalışanlarımızın oranı kesindir. Ayrıca belirli bir yaştaki kadınlara sunulan istihdam olanakları neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu amaçla yapılan çalışmada eşi ölen ancak sonradan evlenmeyen kadınlarımıza 650 TL verilecektir

Eşi Vefat Edene Yardım 2023 (650 TL Başvuru)

Eşi Vefat Edene Yardım 2023 (650 TL Başvuru)

Eşi Vefat Edene Yardım Başvurusu Nereye Yapılacak?

Başvurular, valilik ve kaymakamlıklara bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gönderilir. Başvuru için gerekli olan tek belge T.C. kimlik belgesi. Bunun dışında başka bir belgeye gerek yoktur. 650 TL olarak ifade edilen ödeme 2 ayda bir yapılır. Yani aylık 325 TL’lik destek sağlanmaktadır. Bu nedenle yılda 6 kez ödeme yapılacağını söylemek mümkündür. Dul kadınların bir diğer başvuru kanalı ise Alo 144’tür.

Eşi Vefat Edene Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

650 TL’lik yardım başvurusu için şartlar aslında dul maaşı ile aynıdır. Ölen eşle resmi olarak evli olmalısınız. İmam nikahlı eşler, eşi vefat etmiş yardımı alamazlar. Maaş talebi sırasında veya sonrasında kimseyle evlenmemek gerekir.

Başkasıyla imam nikâhı bulunanların maaş alabilmek için tespiti halinde maaş kesilir. Ayrıca maaştan yararlanabilmek için kadının sigortalı olarak çalışmaması ve düzenli bir geliri olmaması gerekir. Elde edilen gelir varsa bu gelirin ihtiyaç sınırının altında olması gerekir. Dul aylığı veya 65 yaş aylığı almamak gerekiyor.  Adresin değiştirilmesi veya taşınması durumunda ise ödemeler kesilmektedir.

Adres değiştirirken ödemeyi kesintiye uğratmanın nedeni, SYDV’den yardım almasıdır. Artık bu alanda olmadığınız için kurum size destek vermeyecektir. Ek olarak, dul aylığı alıyorsanız, bu maaşı talep ederken dul aylığı hakkınızdan feragat etmelisiniz. Bu nedenle yalnızca bir tane yardım alabileceksiniz.

Ayrıca maaş alanların geliri 484 TL’yi aşarsa maaşları düşürülecek. SYDV, kendisine yapılan başvuruları oluşturacağı yönetim kurulu ile birlikte değerlendirecektir. Ayrıca başvuru sahiplerinin durumlarını belirlemek için ev ziyaretleri yapılacaktır. İncelemeden sonra dul eşinden yardım isteyen kadın çalışabilecek durumda ise İş Kurumu’na kayıt yaptırılacaktır. Heyet olumlu karar verirse bu yardım sağlanacaktır.

Ödemeler SYDV Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. İncelemeler her yıl devam edecek ve kişinin yardım almaya uygun olmadığı tespit edilirse program durdurulacaktır.

Eşi Vefat Edene Yardım Maaşı Nasıl Alınır?

Yukarıdaki şartları yerine getirerek ödeme almaya hak kazananların ödemeleri 2 ayda bir PTT şubelerinden yatırılacaktır. Başvuru sahibine bir sosyal yardım kartı verilecektir. Eşi vefat etmiş edene yardım hakkı olanlar, ödemelerini PTT veya PTTMatik şubelerinden kartlarıyla alabilirler.

Bakanlık tarafından başlatılan bu çalışma ile kadınların nakit ihtiyacının karşılanması ve sosyal statülerinin bozulmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Öneriye göre, geride kalan çocukların giyim, yakacak ve eğitim giderleri gibi ihtiyaçları için yardıma ihtiyaç olduğu belirtildi. Bu sorunları düzenli nakit yardımı ile çözmeyi hedefliyor. Kabul edilen genelge ile artık bağlı olduğunuz SYDV vakıflarına gidip 2023 yılı için yardım talep edebilir, tekrar evlenmediğiniz takdirde bu nakdi yardımdan yararlanabilirsiniz.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.