En Kolay İltica Kabul Eden Ülkeler 2023

En Kolay İltica Kabul Eden Ülkeler 2023
A+
A-

En kolay iltica kabul eden ülkeler 2023, siyasi iltica kabul eden ülkeler, En kolay iltica kabul eden Avrupa ülkeleri, en iyi iltica sebepleri, mülteci kabul eden ülkeler 2023, Türkleri kabul eden ülkeler gibi konular hakkında tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

En Kolay İltica Kabul Eden Ülkeler 2023

Ülkelerini farklı sebeplerden dolayı terk etmek isteyen kişiler, diğer ülkelerden sığınma talep edebilmektedir. Bu konu Avrupa’da en kolay iltica kabul eden ülkeler merak ediliyor. Sürecin daha kolay olması için sığınma talebini kolay kabul eden ülkelerden sığınma talep edilmektedir.

Az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülke vatandaşları, kendi ülkelerine kıyasla gelişmiş ülkelerden iltica talep edebilir. Fakat bu gelişmiş ülkeler, kişilerin demografik yapı, toplum huzurunu ve ekonomiyi olumsuz etkileyebilmesinden dolayı iltica başvurularına mesafeli olabilirler.

Bazı ülkelerde tam tersi olarak kendi ülke ihtiyaçlarına göre iltica taleplerine olumlu geri dönüş sağlayabilmektedir. En kolay iltica kabul eden ülkeler ve detaylı bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

İltica Etme Şartları

İltica etmek, vatandaşı olmadığınız bir ülkede sığınma talebinde bulunmak anlamına gelir. Bu talep karşılanınca bu ülke size oturma izni veriyor ve orada yaşamaya başlıyorsunuz. Orada yasal olarak çalışabilir, iş kurabilir ve bu ülkenin vatandaşlarının sahip olduğu hakların çoğundan faydalanabilirsiniz.

Bu açıdan bakıldığında iltica etmenin talebinde ne kadar avantajlı olduğunu görüyoruz. Örneğin; Ekonomik refah açısından dünya ortalamasının oldukça üzerinde olan Almanya’da çalışmak birçok kişinin hayalidir. Böyle bir durumda o kişinin hayatı değişecek ve yaşamı değişecektir.

En Çok Sığınmacı Kabul Eden Avrupa Ülkeleri 2023

İltica şartları: Herkes iltica talebinde bulunamaz. İltica etmek için bazı şartların karşılanması gerekir. Bu şartlar:

 • Ülkede savaş durumunun olması
 • Can güvenliğinin olmaması
 • İnsanlık dışı muamele ve aşağılanma olasılığı
 • Irk, din, dil, uyruk veya dahil olunan sosyal grup nedeniyle zarar görme riskinin olması

bu şartlar altında farklı bir ülkeden iltica talep edilebilir.

Ülkelerin İltica Kabul Etmeme Hakkı Var mı?

İltica talebinde bulunmak, BM Mülteci Sözleşmesi tarafından güvence altına alınan yasal bir haktır. Dolayısıyla ülkelerin bu talepleri kabul etmeme hakları yoktur. Fakat bu aşamada iltica koşulları devreye giriyor. Bir ülkeye yasa dışı yollardan girmiş olsanız bile, gerekli iltica koşullarını sağlıyorsanız başvurunuz kabul edilmelidir. Fakat şartlar sağlanmıyorsa ülkeye geri dönülmelidir.

En Kolay İltica Kabul Eden Avrupa Ülkeleri 2023

Dünyada hızla ağırlaşan bir mülteci krizinin olduğu bilinen bir gerçektir. Resmi olmayan rakamlara göre dünya çapındaki mülteci sayısı 100 milyonu aşmaktadır. Bu durum nedeniyle Avrupa ülkeleri sığınmacılar konusunda ciddi önlemler almakta ve onları geri döndürmenin yollarını aramaktadır.

Her ne kadar Avrupa ülkeleri sığınmacılara ve iltica taleplerine olumlu bakmasa da, bazı ülkeler bu noktada fazla sığınmacı kabul ederek ayrışmış durumdadır. En kolay iltica kabul eden Avrupa ülkeleri şu şekildedir:

Avrupa ülkeleri sığınmacılara ve iltica başvurularına olumlu bakmasa da bazı ülkeler çok fazla mülteci kabul ederek bu aşamada kendilerini farklılaştırıyor. En kolay iltica kabul eden Avrupa ülkeleri:

 • Almanya
 • İsveç
 • İtalya
 • Fransa
 • İspanya
 • Avusturya
 • Portekiz
 • Yunanistan

Buradaki ülkelerin iltica başvurularını kolayca kabul etmesinin farklı nedenleri var. Bunlardan ilki işgücüdür. Özellikle genç işgücü bulmakta güçlük çeken Avrupa ülkeleri, sığınmacılara daha olumlu yaklaşıyor.

Ancak ülkelerin iltica şartları ise birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Örneğin; Almanya’ya iltica etmek isteyenler başvurusunu şahsen yapması gerekmektedir.

Yurtdışı Telefon Kayıt Ücreti 2023 IMEI Sorgulama


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.