En Karlı Tarım Ürünleri 2023 En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

En Karlı Tarım Ürünleri 2023 En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

En karlı tarım ürünleri, en çok kazandıran tarım ürünleri, çiftçiye en çok para kazandıran tarım ürünleri, tarlaya ne ekmeli hangi üründe para var, sulama gerektirmeyen tarım ürünleri, en karlı tarım ürünleri 2023, susuz tarım ürünleri, en karlı meyve ağaçları, en karlı tıbbi aromatik bitkiler, en çok para kazandiran meyve ve sebzeler, serada en karlı ürün hangisi gibi merak ettiklerinizin tümü yazımızda..

En Karlı Tarım Ürünleri 2023

Ekonomik verimi yüksek tarım ürünlerini ekerek, en karlı tarım ürünlerini susuz, ekonomik ve zahmetsiz yetiştirme tarzıyla seçerek yüksek kar marjları elde edebilirsiniz. Kısacası 100 dönüm ekileceğine 1 dönüm ekip daha fazla kazanmaya başlayabilirsiniz. İşe nereden başlamalısınız?

 • Tarlaya ne ekmeli hangi üründe para var detaylı araştırmasını yapmalısınız.
 • En karlı tıbbi aromatik bitkiler neler bilgi sahibi olmalısınız.
 • Ekonomik getirisi yüksek tarım ürünlerinin tespit edilmeli.
 • En karlı çok para kazandıran ürünlerin araştırılması yapılmalı.
 • Susuz tarım ürünleri araştırılmalı.
 • Pazarda iyi para eden bitkiler incelenmeli.

Bu işe asla bitmeyecek tarım projeleriyle başlayabilirsiniz. Verimi ve karlılığı yüksek birçok tarım ürünü bulunmaktadır. Bitki, sebze, meyve gibi birçok şeyi üreterek ekonomik gelir elde edebilirsiniz. Tarımsal üretim, iyi yapıldığında çok yüksek karlar elde etmenizi sağlayan işlerden biri haline gelebilir.

En Karlı Tarım Ürünleri Nelerdir? 2023

Çiftçiye en çok kazandıran tarım ürünleri:

 • Şakayık Çiçeği
 • Kinoa
 • Stevia
 • Lavanta Çiçeği
 • Trüf Mantarı
 • Süs Bitkileri 
 • Kamkat Yetiştiriciliği
 • Safran Bitkisi
 • Şifalı Otlar
 • Odunsu Süs Bitkileri
 • Bonsai Bitkisi
 • Guava Meyvesi
 • Mor Patates
 • Altın Çilek
 • Söğüt
 • Sarımsak
 • Japon Akçaağacı
 • Bambu

Tarlaya Ne Ekmeli Hangi Üründe Para Var?

Süs bitkileri denilince akla gelenler evimizdeki küçük, gösterişli bitkilerdir. Ancak bu bitkileri bununla sınırlayamayız. Mekanı süslemek için aklınıza takılan her yerde bahçe dekorasyonunu da kullanabilirsiniz. Caddenin bir tarafı bile olabilir. Bu işe başlamak için önce işinizi ne kadar büyük yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Çünkü ne kadar iş yapmak istediğinize göre bir işyeri seçmeniz gerekiyor.

Çiftçiye En Çok Para Kazandıran Tarım Ürünleri Neler?

İş yerinizin bir ev, sera veya geniş bir arazi parçası olmasını ister misiniz? Tüm bunları aklınızda tutarak bir iş kurmanızı öneririm. Sanırım insanların çiçeklere ve bitkilere olan hevesi asla bitmeyecek. Bu nedenle kalıcı bir iş olacağını düşünüyorum. Görünürlük ve sağlık açısından önemli olan çiçek her alanda kullanılabilecek bir hediye olduğu için en küçük gül bile size çok para kazandırabilir. Normal şartlarda kişiye söylenebilecek sözler, alınan hediyeler bile klişe olurken, çok tercih edilmesine rağmen klişe olmayan tek hediyedir çiçek. Süs bitkileri yetiştirmek, eğlenirken para kazanmanın en iyi yollarından biridir.

Japon Akçaağacı

Güzel bir görünüme sahip olan bu ağaç, seyir açısından da insanları etkileyebilir. Küçük çaplı bir ağaç olduğu için küçük bir alanda küçük saksıda yetiştirilebilirler. Bu pahalı ve sınırlı bir ürün olduğu için kararlı ve sabırlı bir üreticiyseniz iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Bu ağacın olgunlaşma zamanı sonbahar mevsimi olmaktadır. Ayrıca her yıl tohum üretme kapasitesine sahiptirler. Akçaağaç tohumları hemen ekilmeyecekse 2-3 derecede saklanabilirler. Akçaağaç tohumları hemen ekilmezse 3 ay beklemeli ve ilkbaharda ekilmelidir. Aşılama veya kesme yöntemi ile de üretilebilir.

En Karlı Tarım Ürünleri 2023 En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

En Karlı Tarım Ürünleri 2023 En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Bambu

Bambu bitkisi, insanların evde veya işte görsel olarak rahatlıkla kullanabilecekleri hoş bitkilerdir. Bambunun iyi büyümesini istiyorsanız, onu güneşli yerlerde tutmalıyız. Karanlık ortamları sevmeyen bu bitkiler yapraklarını güneşe doğru bükme eğilimindedir. Hava koşullarından etkilenebileceği için iyi bir koruma gerektirir. Bambunuzu yetiştirmenin önemli koşullarından biri, suyunu haftada bir değiştirmek olabilir.

Bambu bitkisini çoğaltmak için eşit olarak küçük parçalara ayırıp kesilen kısmı suda bırakıp orada büyümesini bekleyebiliriz. Kalan kısım hava almamalıdır. Bu nedenle silikon yardımı ile dış hava koşullarının etkilerinden korumalıyız. Ayırdığımız ve köklenmeye bıraktığımız parçaları daha sonra uygun toprak ve saksıyı yerleştirerek tekrar dikebiliriz. İnternet üzerinden bambu tohumu satın almak için tıklayınız.

Şakayık Çiçeği

Şakayık çiçeği, oldukça yavaş büyüyen bir bitkidir. Hoş renkleri ve görselliği nedeniyle bahçelerde yaygın olarak kullanılan bir çiçek türüdür. Çiçekleri henüz açılmadığında soğuğu kabul edebilir, ancak çiçek açtıktan sonra soğuğu sevmez. Çok olmasa da az miktarda soğuğa dayanabilir. Çünkü şakayık sıcak mevsimlerin çiçeğidir. Bitkinin kökleri mümkün olduğunca kurumamalı ve nemli kalmalıdır. Bu nedenle 2-3 günde bir sulama yapılabilir.

Toprağı gübrelemek çiçeğe büyük fayda sağlayacaktır. Rüzgar, çiçeklerin çoğuna ve şakayık çiçeğine büyük zarar verir. Yan yana başka bir çiçekle beraber büyürse şakayık çiçeği büyüyemez. Bitkinin üretimini kolay ve hızlı bir şekilde sağlamak istiyorsanız bunu aşılama yöntemi ile yapabilirsiniz. Ekimleri ise Ağustos ayının sonunda başlayabilir. Bitkinizin ekim sürecini tamamladıktan sonra onu soğuk hava şartlarından korumanız gerekir.

Bonzai Bitkileri

Bonsai dünyası, güzel parmak büyüklüğündeki ağaçlardan olgun akçaağaçlara ve 18 inç çamlara kadar sürprizlerle dolu. Bir hobi olarak bonsai yetiştiriciliğinin yaygınlaşması ve popülerliği, hobilere ve koleksiyonculara yeni yetiştiricilerin bonsai satmaları için harika fırsatlar sunuyor. Bonsai yetiştirmek için küçük bir alana sahip olmalısınız (çünkü bitkiler çok yoğundur). Ayrıca tohum veya bitki ve malzeme satın almanız gerekecek.

Söğüt

Bu ağacı sorunsuz bir şekilde büyütmek ve sürdürmek çok kolaydır. Çiçekler ve söğüt saplarına olan talep son derece yüksektir. Çiçekçiler aranjmanlar ve çelenkler için sapları kullanırlar. Zanaatkarlar, bahçe çitleri ve rustik söğüt mobilyaları gibi diğer elyaf sanatlarında ve sepetçilikte söğüt dalları kullanırlar.

Lavanta Yetiştiriciliği

Ülkemizde ağırlıklı olarak Isparta’da üretilen bir yağ bitkisi olmaktadır. Boyu 50 cm‘ye ulaşabilen tek yıllık bir bitkidir. Gövdeler yaşlandıkça aşağı doğru gitmeye başlarlar. Lavanta soğuğa dayanamaz. Lavanta için toprak sorunu çok önemli değildir. Fakat toprak nemli olmalıdır. Bu uzun ömürlü bir bitki olduğundan 2 yıl sonra gerçek bir verim elde edilebilir.

Bu bitkiler arasındaki mesafe 3-5 metre, bitkilerin boyu 3-4 metre olmalıdır. Bölgedeki hava şartlarına bağlı olarak yılda 3 defa sulama yapılabilir. Kökler kontrol altında tutulmalıdır. Lavanta kullanımı yağ için ise sapların temizlenmesine gerek yoktur. Lavanta yağının 1.200 TL ücreti bulunmaktadır. Bu yağlardan yaklaşık 150 kilogram bitkiden elde edilmektedir.

BENZER YAZI: Kayısı Yetiştiriciliği Karlı Mıdır? 2023 Kayısı Nasıl Yetiştirilir?

Odunsu Süs Bitkileri

Odunsu bitkiler, ağaçlar ve dalları olan çalılardır. Hasattan sonra aranjman ve çelenk gibi el yapımı ürünlerin yapımında kullanılmak üzere çiçekçilere ve zanaat üreticilerine satılır. Odunsu sapların ve garip dalların çoğu renkli gövdelere sahiptir. Kışın hasat edilen çobanpüskülü, ilkbaharda hasat edilen keçi söğüdü, ilkbaharın sonlarında ve yaz aylarında hasat edilen altın çanağı ve ortanca bilinen en odunsu türlerden bazılarıdır. Sebzeler gibi yıllıkların aksine, odunsu süs bitkileri birden çok kez hasat edilebilir. Yıl boyunca üretim yapabilirsiniz ve dört mevsim boyunca hasat edebileceğiniz farklı türler vardır.

Peyzaj Ağaçları ve Çalıları

Peyzaj için kullanılan ağaçlar ve dallar küçük yetiştiriciler için çok kazançlıdır çünkü kar marjları çok yüksektir ve küçük bir alanda çok fazla bitki yetiştirebilirsiniz. Fideler, en popüler peyzaj ağaçları ve çalılarından biridir ve bunları toptancılardan çok ucuza satın alabilirsiniz. Aynı şekilde, plastik kaplar ve toprak da ucuzdur.

Trüf Mantarı

Lezzeti fazlasıyla yerinde olan bu bitki günümüzün meşhur yemeklerinden biri haline gelmiştir.  Ağaçların yaş kısımlarında yetişen bir bitkidir.  Çok tercih edilen bir yemek olduğu için sizde bunun üretimini yaparak çok güzel paralar kazanabilirsiniz.  Trüf mantarı yetiştiricisi olmak istiyorsanız,  önce mantarın özelliklerini araştırmanız gerekmektedir. Nasıl yetişir? Nerede yetişir? Ne kadar suyla beslenir? Bu gibi daha bir sürü sorunun cevabını öğrenip bu işe öyle başlamalısınız. Dilerseniz ben size biraz yardımcı olmaya çalışayım. Öncelikle işinizi yapacağınız mantar üretimine uygun yeri seçmelisiniz.

Üretimini yapacağınız mantarların sağlıklı ve kontrollü  bir şekilde büyümesini sağlamalısınız. Bulunduğunuz ilin hava koşullarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kontrollü bir şekilde büyütülmesi gereken bir bitkidir. Ne çok sıcak ne çok soğuk arası bulunmalıdır. Mantarların üretimini yapacağınız ağaç diplerinin nemli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Sulama işlemini aksatmamalı düzenli bir şekilde çalışmalısınız. Hasat zamanı olarak kışı tercih etmelisiniz. Çünkü bu mevsimde basitçe toplanabilecek bir üründür.

Bu son derece lezzetli bitki, günümüzün en meşhur yemeklerinden biri haline de geldi. Ağaçların nemli kısımlarında yetişen bir bitkidir. Popüler bir yemek olduğu için üreterek çok para kazanabilirsiniz. Trüf mantarı olmak istiyorsanız, öncelikle mantarın özelliklerini araştırmalısınız. Nasıl büyüyor? Nerede büyüyor? Ne kadar su ile beslenir? Bunun gibi daha birçok sorunun cevabını öğrenmeli ve bu işe böyle başlamalısınız.

En Karlı Tarım Ürünleri 2023 En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

En Karlı Tarım Ürünleri 2023 En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

Öncelikle işinizi yapacağınız mantar üretimi için uygun yeri seçmeniz gerekiyor. Üreteceğiniz mantarların sağlıklı ve kontrollü bir şekilde büyümesini sağlamalısınız. Şehrinizdeki hava koşullarına dikkat etmeniz de gerekiyor. Çünkü kontrollü yetiştirilmesi gereken bir bitkidir. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. Mantar üreteceğiniz ağaçların dibinin nemine dikkat etmelisiniz. Sulama sürecine karışmamalı ve düzenli çalışmalısınız. Hasat mevsimi olarak kışı tercih etmelisiniz. Çünkü kış sezonunda kolayca toplanabilecek bir üründür.

Safran

Tarım ürünleri arasında en pahalı ürün olduğu söylenebilir. Çünkü satış söz konusu olduğunda ağırlığı 30 bin TL‘ye kadar çıkabiliyor. Kulağa kolay gelse de, iyi bir sonuç gerektiren zahmetli bir üründür. Yemeklerde baharat olarak da kullanılabilen safran günümüzde giderek daha yaygın hale geliyor. Pahalı bir bitki olmasına rağmen alım gücü yüksek bir bitkidir. Bu nedenle, sermayenize çok fazla destek sağlayabilecek en yüksek verime sahip tarımsal üründür. Baharat olmasının yanı sıra artık boya sektöründe de yerini almaktadır. Gram olarak satıldığında bile kar edebilen bir bitkidir.

Safranla uyumlu toprakların olduğu Türkiye’nin neredeyse birçok yerine ulaşabilir. Ekimi içerisinde maliyeti olmayan ve sorunu olmayan bir ürün olduğu söylenebilir. Çünkü yaklaşık 3 yıldır diktiğiniz bir bölümden yararlanabilirsiniz. Bu da bitkinin her yıl verdiği çiçekleri hasat etmenin yeterli olacağını göstermektedir. Maliyeti ucuz ama işçilik açısından biraz zor, ancak yüksek verimle tercih edilebilecek en karlı tarım ürünlerinden biri olmaktadır.

Sarımsak

Sarımsak yetiştirmek istiyorsanız, sarımsak yetiştirmenin faydası özellikle yüksektir belirtmek isteriz. Üç çeşit gurme sarımsak vardır: Rocambole, Mor şeritli ve Porselen. Bu harika sarımsakları tattıktan sonra, normal sarımsak yemek istemeyeceksiniz. Bu nedenle müşteriler bu sarımsaklara yüksek fiyatlar ödemekten çekinmezler. Bir başka favori sarımsak türü fil sarımsağıdır. Sarımsak yetiştirememe şansınız çok düşük çünkü sarımsak, çeşitli toprak ve hava şartlarında rahatlıkla yetiştirilebilen bir üründür.

Kinoa

Birleşmiş Milletler Gıda Örgütü tarafından 2013 yılında “Kinoa Yılı” ilan edildiğinden bu yana dünya çapında popülaritesi artan kinoa, en karlı tarım ürünlerinden biri olmuştur. İçerdiği protein miktarı ve bu proteinin bitkilerde çok nadir bulunan bir protein olması, kinoayı değerli kılmaktadır.

Stevia (Şeker otu)

Stevia, Paraguay’ın yerli halkları tarafından yüzyıllar önce keşfedilen stevia rebaudiana bitkisinden üretilen doğal bir tatlandırıcıdır. 19. yüzyılın sonlarına doğru İsviçreli bir botanikçi tarafından “şeker otu” olarak belgelendikten sonra insanlar tarafından kullanılmaya başlandı. Taze yaprakları şekerden 40 kat daha tatlıdır ve ondan üretilen toz tatlandırıcı 250-300 kat daha tatlıdır. Çok tatlı olmasına rağmen 0 (sıfır) kaloriye sahip olmak onu eşsiz kılıyor.

Tüm bu özellikleri sayesinde yakın gelecekte diyet yiyecek ve içeceklerinde kullanılan aspartam ve sukraloz gibi yapay tatlandırıcıların tahtını sallayacağı söylenebilir. Tatlandırıcılar pazarının hacmi göz önüne alındığında, büyüyen stevia çok karlı ve stratejik olacaktır. Bunlara ek olarak yaprakların hasattan sonra 5 yıl raf ömrüne sahip olduğuna dikkat edilmelidir.

Mor Patates

Adı patates olmasına rağmen tadı ve oldukça farklı görünüyor. Amerika ve Avrupa’da önemli bir pazarı olan sebzeler, ülkemizde her geçen gün yaygınlaşmakta ve önemli bir ihracat ürünü oluşturmaktadır. Vitamin ve antioksidan özellikleri bakımından zengin olan sebze, sağlıklı yaşama odaklanan kişilerin vazgeçilmez adayıdır.

Şifalı Otlar

Son yirmi yılda daha fazla insan gıdalarda, bitkisel karışımlarda ve sabun gibi bitkisel ürünlerde taze otlar kullanmaya başladıkça bitkilerin kullanımı hızla artmıştır. Bunlar; mumlar, çaylar ve banyo yağlarıdır. Restoranlar ve marketler en taze pişirme otlarını talep eder. Bazı üreticiler ürünleri marketlerde satmaktadır. Diğer üreticiler paketler halinde kurutulmuş ot satmaktadır.

Kamkat Yetiştiriciliği

Ülkemizde yeni yeni bilinmeye başlayan narenciye ailesine ait bir meyve türüdür. Çin’de altın portakal olarak bilinir. Kilo başına ortalama 20 TL satılan meyvenin ihracat satış fiyatı ise 5 avro civarındadır.

Altın Çilek İle Çok Kazanın

Kadınların kilo problemini hem iyileştirmeye hem de çözmeye yardımcı olan çok fonksiyonlu bir besindir. Altın çileğin temeli Amerika ve Afrika‘dır. Sağlık açısından önemli bir yere sahip olan bu meyve şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Sıradan çileklerden yapılan birçok yiyeceğin yanı sıra tek başına da kullanılabilen bir besindir.

Altın çilek, birçok şeye fayda sağladığı için güçlü bir satış gücüne sahip bir meyvedir. Büyürken dikkate alınması gereken birkaç şey var. Örneğin; Bu meyve, gelişme sırasında normal meyve ve sebzelere göre daha fazla suya ihtiyaç duyar. Son derece hassas bir yapıya sahiptir. Soğuk hava şartlarına uygun değildir. Altın çilek birden fazla çeşit toprakta yetişebilir.

Organik olmayan gübreleri çok sevmeyen bir bitkidir. Toprağın işlenmesinin yanı sıra bahçede seracılık da yapılabilir. Serada yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız fide ekiminizi daha erken hazırlamanız gerekir. Daha sonra fidanlar gerçek yapraklara ulaştığında asıl dikim yapılmalıdır. Dikimden sonra mutlaka su verilmelidir. Fideler belli bir renge ulaştığında ip ile bağlanmalıdır.

Guava Meyvesi

Guava meyvesi günümüzde yaygın bir ürün haline geldi. Gıda olarak kullanılabilen guava, kişisel bakım ürünlerine (kozmetik) de katkı sağlamıştır. Birçok insan doğru koşulları yarattıklarında guava yetiştirmeye başlamak ister. Doğru koşullar derken, bakımı hakkında bilinmesi gereken bazı şeylerden bahsediyorum.

Bu meyvenin yetişeceği alanların toprağını dikkatlice seçmeniz ve kontrolü sağlamanız gerekir. Çünkü bulaşıcı hastalıklardan çok çabuk etkilenebilirler. Dikkatli olmazsanız, harcadığınız emeğe ve yatırdığınız sermayeye herhangi bir gelir elde etmeden bağlı kalabilirsiniz. Bu çalışmaya başlamadan önce guava meyvesinin yetiştirilmesi hakkında bazı fikir ve bilgiler edinmelisiniz.

Bu işi, nasıl yapılacağını ve nasıl pazarlanacağını araştırmalısınız. Doğru bir şekilde kar etmek istiyorsanız ilinizdeki iklim ve çevre şartlarını kontrol etmeniz gerekiyor. Bu işte başarılı olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken konu hakkında daha fazla bilgi edinmek ve onu araştırmak.

Guava’yı arka arkaya 3 yıl, 6 yıl ve 10 yıl yetiştirebilirsiniz. Dönemi ne kadar uzun tutarsanız, kazancınız ve başarınız o kadar yüksek olur. Sadece damak tadına değil, şifa amaçlı da olabilen bu meyve son zamanlarda oldukça popüler olmuştur. Dikkatli ve kontrollü hareket ederseniz, yapabileceğiniz ve kâr elde edebileceğiniz en mantıklı işlerden biri haline gelebilir.

Çiftçiye en çok kazandıran tarım ürünlerinden bir kaçını sizlerle yazımızda paylaştık. Vermiş olduğumuz bilgilerden yararlanarak tarım hayatındaki yerinizi alabilir, yüksek gelir elde edebilirsiniz.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
 1. zeynep dedi ki:

  bu yararlı bilgiler için teşekkür ederim emeğinize sağlık