E-Devlet Prefabrik Ev Başvurusu 2023 Prefabrik Ev Yardımı

E-Devlet Prefabrik Ev Başvurusu 2023 Prefabrik Ev Yardımı
A+
A-

E-devlet prefabrik ev başvurusu 2023, prefabrik ev yapana devlet desteği 2023, prefabrik ev yardımı, devletten prefabrik ev yardımı, prefabrik ev yardımı başvuru şartları neler? gibi konular hakkında merak edilenler yazımızda yer alıyor.

Prefabrik Ev Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?

E-Devlet Prefabrik Ev Başvurusu 2023 Prefabrik Ev Yardımı: Yoksul ve dar gelirli vatandaşlara yönelik prefabrik ev yardımı veriliyor. Devletten prefabrik ev yapımı hakkında detaylı bilgiler yazımızda mevcut. Devlet tarafından sağlanan diğer yardımlar gibi prefabrik ev yardımının da belirli şartları bulunmaktadır. Bu yardım hem prefabrik hem de betonarme ev yardımı şeklindedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre yardım kapsamında prefabrik ev yaptırmak isteyenlere 150 bin TL, betonarme ev yaptırmak isteyen dar gelirlilere de 200 bin TL yardım verilecek.

Prefabrik Ev Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dar gelirli, yoksul vatandaşlar mevcut ikamet yerlerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla başvurularını tamamlayabiliyor. Ön başvurular Sosyal destek hattı ALO 183 ya da ALO 144 üzerinden yapılabilmektedir.

E-Devlet Prefabrik Ev Başvurusu

E-Devlet Prefabrik Ev Başvurusu

E-Devlet Prefabrik Ev Başvurusu 2023

E-Devlet Prefabrik Ev Başvurusu: İhtiyaç sahibi kişiler, ön başvurularını 11 haneli T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaparak e-devlet sistemi üzerinden de yapabilirler.

Prefabrik veya betonarme ev yardımı ön başvurularınız için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini tıklayınız. Vermiş olduğumuz bu link üzerinden Bakanlığın gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı, elektrik tüketim desteği yardımı gibi diğer tüm yardımlarını da görüntüleyip başvuruda bulunabilirsiniz.

Prefabrik Ev Yardımı Başvuru Sorgulama

Prefabrik ev yardımı başvuru sorgulama işlemi için yine başvuru işlemlerinde olan sosyal destek hattında bilgi alınabiliyor. Betonarme veya prefabrik ev yardımı başvurularının sorgulanmasını isteyen kişiler, başvuru sonuçlarını ALO 183 ya da ALO 144 Sosyal Destek hatlarından öğrenebiliyorlar. Bunun dışında başvuru sonuçları, e-devlet sistemi üzerinden de görüntülenebilmektedir.

E-devlet prefabrik ya da betonarme ev yardımı başvuru sonuçlarını görmek isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayıp sonuçları görebilirler.

E-devlet ve sosyal destek hattı dışında da başvurulan vakfa giderek veya arayarak da prefabrik ev yardımı başvuru sonuçlarını da öğrenebilirler.

Prefabrik Ev Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Ev sahibi olmayı hayal eden dar gelirliler; Ön başvuru için ALO 183 ya da ALO 144 Sosyal Yardım hatlarına ek olarak ikamet ettikleri yerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayabilirler.

Prefabrik Ev Fiyatları 2023 Ruhsat Ücreti

Devletten Prefabrik Ev Yardımı Başvuru Gerekli Belgeler

Devletten prefabrik ev yardımı almak isteyen kişilerin öncelikle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kayıtlarının olması gerekmektedir. Kaydı olan bu kişiler başvurularını arsanın tam hisseli tapusuyla başvurularını yapabilirler. Başvuru için gerekli olan belgeler:

 • T.C kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Arsanın tam hisseli tapusu
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • Gelir belgesi
 • Ev kira kontratı

Başvuru için gerekli evrakların tam listesini öğrenmek için sosyal yardım hatta ALO 183 ya da ALO 144 çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Prefabrik Ev Yardımı Kimlere Verilir?

Prefabrik ve betonarme evler için yardım, yoksulluk sınırının altında yaşayanlara verilir. Kişi başı aylık geliri yürürlükteki asgari ücretin 1/3’ünden az olanlar bu yardımdan yararlanabilecektir. İşsiz ve geliri olmayanlar öncelikli olarak prefabrik veya betonarme konut yardımından yararlanabilmektedir. Prefabrik ev yardımı kimlere verilir:

 • Afetzede vatandaşlar
 • İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • Şehit, gazi, asker yakınları
 • 65 yaş üstü yaşlı ve gelirsiz vatandaşlar
 • Engelliler ya da kronik hastalar
 • Muhtaç ve gelirsiz dul kadınlar

Ayrıca SGK, Bağkur veya Emekli Sandığı kapsamında sigortalı bir işte çalışmalarına rağmen muhtaçlık sınırının altında olan kişilerde  prefabrik ev yardımına başvurabilirler.

E-Devlet Prefabrik Ev Başvurusu Şartları

Prefabrik ev yardımı başvuru şartları:

 • T.C vatandaşı olmak
 • Ev inşa edilecek yerin tam hisseli tapusuna haiz olmak
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak

Bu şartları taşıyan dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar prefabrik ev yardımı alabilirler.

Prefabrik Ev Yardımı Ne Kadar?

2023 yılı prefabrik ev yardımı başvurusu onaylanan kişilere 150 bin TL olarak yardım parası ödenmektedir.  Bu yardım parası, başvurusu onaylanan hak sahiplerinin PTT hesabına yatırılır. İhtiyaç sahipleri, 200 bin TL de betonarme ev yardımı alabilirler.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.