Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir mi?

Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir mi?
A+
A-

Dul kadın hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi, Ssk emeklisi dul kadın SSK emeklisi babasından maaş alabilir mi, hem kocadan hem babadan maaş 2023, eşinden ölüm aylığı alan babasından da alabilir mi, hem eşten hem babadan emekli maaşı Yargıtay kararı, hem dul maaşı hem yetim maaşı alınır mi, kocasından emekli maaşı alan babasından da alabilir mi, hem eşten hem babadan maaş alma dilekçesi gibi merak edilenleri yazımızda sizler için bir araya getiriyoruz.

Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir mi?

Ülkemizde sosyal güvenlik mevzuatı gereği birçok alanda ve konuda yönetmelikler kabul edilmiş ve bu düzenlemeler sonucunda sosyal güvenlik kurumlarında çalışan vatandaşlarımız hakkında olumlu açıklamalarda bulunulmuştur. Sosyal güvenlik kurumlarının düzenlemeleri arasında en merak edilen sorular arasında dul kadın hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi? sorusu soruluyor. Ölen sigortalı kişinin hak sahiplerine aylık bağlanabilmesi için belirlenen şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Hem Kocadan Hem Babadan Maaş 2023

Dul ve yetim kadınların birden fazla emekli maaşı veya geliri olabilecek iken bu durum sosyal güvenlik mevzuatına bakıldığında pek çok kafa karıştırıcı durum meydana geliyor. Ayrıca ölen sigortalının hayatta kalan eşi ve çocukları için düzenli bir maaş da bağlanmaktadır. Tüm bunlara ek olarak belirli koşullar nedeniyle eşini kaybeden kadın veya erkeklere dul aylığı ödenmektedir.

Eşi Vefat Edene Yardım hakkında bilgi almak için yazıyı inceleyiniz.

Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir mi

Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir mi

Eşinden Dul Aylığı Alan Babasının Maaşını Alabilir mi?

Eşten ve babadan sosyal güvenlik mevzuatı gereği maaş alınması mümkün değilken, dul kadın başka bir yerden maaş alsın ya da almasın dul aylığı almak mümkündür. Bu durumun bir sonucu olarak kanunda yapılan açıklamalar kafa karıştırıcıdır. Babası ölen erkek çocuklar 25 yaşına kadar babalarının yetim aylığı alırken, kızlar babalarının bıraktığı yetim aylığı ile hayatlarının sonuna kadar yaşamaya devam edebiliyorlar.

Tabi durum evlenince değişiyor. Kocası ölmüş bir kadının çifte maaş alma hakkı vardır. Bu durumda eşi vefat eden kadın veya erkek vatandaşlarımız emekli olursa hem emekli aylığı hem de dul aylığı alacaklardır. Ayrıca şartlara uygun vatandaşlarımız çifte maaşla emekliye ayrılabilecektir.

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu 2023

Ölüm Yardımı ve Dul / Yetim Aylığı Talebi için e-devletin sunmuş olduğu hizmetten yararlanabilir ve başvuru yapabilirsiniz. Buradan başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu konuların yanı sıra sigortalı olarak çalışıp vefat eden kişilerin çalıştığı prim gün sayısı da oldukça önemlidir.

Prim gün sayısı tamamlanmayan kişilerin ölümü halinde eşine veya çocuklarına maaş ödenmesi mümkün olmayacaktır. Bu durumda 01.10.2008 tarihinden sonra Bağ-kur ve emeklilik sandığı çalışanlarının 1800 gün prim ödemeleri, aynı zamanda SSK’da çalışanların dul maaşından yararlanabilmeleri için 900 gün prim ödemeleri gerekmektedir. Günler veya primler eksikse, bu durum doğum borçlanması ya da askerlik borçlanmasıyla kapatılabilmektedir.

Kadınlara Çift Maaş Alma Şartları 2023

Babası vefat eden kız çalışmazsa hem annesinden hem de babasından yetim aylığı alabilir. Yetim aylığı alan bu kız işe başlarsa SSK veya BAĞ-KUR’dan alınan maaş kesilir. Yetim aylığı emeklilik sandığından karşılanırsa ve kız SSK veya Bağ-Kur üzerinden çalışmaya başlarsa kızının aylığı kesilmez. Bu durumda memur olunursa, emekli sandığından karşılanan yetim aylığı kesilir.

Dul aylığı alan vatandaşlarımız maaşlarını ikiye katlama hakkına, yetim aylığı alan kız çocuklarına, işi yoksa çifte maaş alma hakkına sahiptir. Anne ve babasından yetim aylığı almaya hak kazanan kız çocukları, 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren bu kanundan yararlanabilmektedir. Anne ve babasından maaş alan kız çocuklar, yüksek olan maaşın tamamını alırken, diğerinin yarısı üzerinden alacaklardır. Kız çocuk evlendiğinde bu durum sona erecek ve yetim aylığı kesilecektir. Sosyal güvenlik kurumundan ölüm aylığı hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.

Hem Eşten Hem Babadan Emekli Maaşı Yargıtay kararı

Yargıtay Genel Kurulu’nun çıkardığı 2012/223 sayılı kararname ile babaları ve eşi sigortalı olarak çalışan ve sigortalılık dönemine uyarlananların eş ve kızları çifte maaş almaya hak kazanmaktadır. Bu durumda, 06/08/2003 tarihinden önce ölen eş veya babanın yetim ve dullarına, sosyal güvenlik kurumu çift maaş hakkı tanımıştır.

Sosyal güvencesi olmayan hiçbir yerde çalışmayan bekar kızlar da çifte maaş alabilirler. Bu kapsamda 1 Ekim 2008 itibariyle bir yetim vefat eden ebeveynlerinden iki maaş alabilmektedir. Yüksek olanın hepsi diğerinin yarısını alabilirken, evlilik durumunda aylıklar kesilmektedir.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.