CepteHaber

Doğum Yapan Annelere Yapılan Devlet Destekleri 2021 GÜNCEL

Doğum Yapan Annelere Yapılan Devlet Destekleri 2021 GÜNCEL

Doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı, ev hanımı annelere devlet yardımı, aile.gov.tr süt parası başvurusu, çalışmayan annelere destek e-devlet, çalışan anneye devlet desteği başvurusu, yeni doğan bebeğe bez ve mama yardımı, çalışmayan hamile kadınlara devlet yardımı, hamile ev hanımlarına maaş gibi konular hakkında araştırma yapan vatandaşlarımıza “Doğum Yapan Annelere Yapılan Devlet Destekleri 2021 GÜNCEL” başlıklı yazımızda devletin kadınlara sağlamış olduğu tüm destekleri bulabilirsiniz.

Doğum Yapan Annelere Yapılan Devlet Destekleri 2021 GÜNCEL

Ülkemizin birçok alanında desteklemeler mevcuttur. Bu desteklerden bazıları ise istihdam sağlayan kadınlara yöneliktir. Kadın istihdamının devamlılığı için doğum yapan annelere devlet desteği devam ediyor. Aynı zamanda hem doğum yapan hem de çalışan kadınlara doğum yardımı, emzirme ve süt desteği, kreş desteği, yarım gün doğum desteği verilmeye 2021 yılında da devam edilecektir.

Doğum yapmış ve çalışan anneye ödenecek miktar 2021 yılında 7.500 TL ile 11.000 TL arasında olmaktadır. Miktarlar çocuk sayısına ve brüt maaşa bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Çalışan ve doğum yapan kadınlar, hangi alanları destekleyeceklerini ve destek başına ne kadar alacaklarını araştırmaya devam ediyor. Doğum yapan ve istihdama katkıda bulunan annelere verilen destekler hakkında tüm bilgileri yazımızın devamında bulabileceksiniz.

BENZER İÇERİKBebekler İçin İdeal Oda Sıcaklığı ve Nem Oranı Nasıl Olmalıdır?

Çocuk Parası Ne Kadar?

Devlet, doğum yapan annelere aile yardımı sağlıyor. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan ve doğacak tüm çocuklara çocuk sayısına kadar ödeme yapılacaktır. Çalışmayan tüm anneler şartları sağladıkları takdirde bu destekten faydalanabilir. Bakmakla yükümlü olunan çocuklar için ödenek Devlet tarafından, çalışma koşulu olmaksızın doğum yapan herhangi bir anneye sağlanacaktır. Doğum parası destek tutarları ise;

  • İlk çocuk için 300 TL.
  • İkinci çocuk için 400 TL.
  • Üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL.

Bu destek 2021 yılı için doğum yapan annelere verilmeye devam edecektir.

Yarım Gün Çalışma Desteği

Kadınlara yarı zamanlı iş desteği, kadınların doğum sonrası işyerlerinde yarı zamanlı çalışmasını sağlamıştır. Bunların bir kısmı işveren tarafından, bir kısmı da İŞKUR tarafından tam maaş almaktadır. Bu haktan yararlanmak için 3 yaşından küçük çocuk sahibi olmak gerekir. İşçi bu haktan yararlanırsa günlük süt izninden mahrum kalır. Kadın isterse onun yerine kocası da bu haktan yararlanabilir. Yarı zamanlı çalışma ve tam zamanlı maaş alma, kadınlara sağlanan desteklerin bir parçasıdır.

Doğum Yapan Annelere Yapılan Devlet Destekleri 2021 GÜNCEL

Doğum Yapan Annelere Yapılan Devlet Destekleri 2021 GÜNCEL

Süt ve Emzirme Ödeneği Desteği

Süt parası, doğum yapan kişiye ya da eşine gider. Bunun için kişilerin SGK veya Bağkur’lu olması ve en az 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Başvurular ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlükleri ile sosyal hizmetler müdürlüklerince alınmaktadır. Ailelerin süt parasını alabilmeleri için başvuru sırasında yanlarında bebeğin kimlik kartını bulundurmaları gerekmektedir. Ayrıca dileyenler Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmi internet sitesinden yenidoğan kimlik numarası ile başvuru yapabilirler.

İlgilinizi Çekebilir-  Öğrencilere SED Yardımı Başvurusu 2021 Şartları

Emzirme ödeneği geçen yıllarda 180 TL idi. 2021’de bu tutar 202 TL olarak verilmeye devam etmektedir. Tekrardan belirtelim eşlerde emzirme ödeneğinden yararlanabilmektedir. Ödenek, çalışmayan anneler ile SGK veya BAĞ-KUR bünyesinde çalışan eşlerine ödenmektedir.

Bakıcı Parası

Devlet, çalışan annelere bakıcı parası yardımını da yapacaktır. Ülkemizde bakıcı parası uygulamaları halen pilot il aşamasındadır. Pilot il olarak seçilen İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yaşayan sigortalı çalışan annelere destek olarak 300-400 euro ödeniyor. 1.500 TL olarak hesaplanan bakıcı ödeneği parası alabilmek için bu illerden birinde ikamet etmek gerekiyor. Pilot ildeki başarılı uygulamadan sonra, çalışan annelerin anneanneleri de Türkiye’deki diğer illerde uygulanacak olan bakıcı parasını alabilecektir.

2021 yılında doğum yapan annelere verilecek olan desteklerin asgari ücretli anne ilk çocukta toplam 6 bin lirayı bulmaktadır. Bu tutarlara göz gezdirecek olursak;

  1. Emzirme ödeneği: 202 TL
  2. Çocuk parası: 300 TL
  3. Çalışan anne için İş görmezlik ödeneği: 4.424 TL
  4. Çalışan anne için bakıcı parası: 1.500 TL‘dir.

Bu rakamların toplam 6.000 lirayı aşan ödemelerini almak için doğum yapan annelere ödeme yapılacaktır. Dikkate değer bu yardımlardan biri de bakıcının parasıdır. Herkes bakıcının parasını almak için uygulamanın ülke geneline yayılmasını bekliyor.

İş Görmezlik Ödeneği

İş göremezlik ödeneği, doğum yapan çalışan annelere verilen yardımın bir parçasıdır. Doğumdan 8 hafta önce ve 8 hafta sonra toplam 16 hafta olarak verilir ve bu işten ayrılma süresi boyunca anneler 16 hafta iş görmezlik parası alabilirler. Çoğul gebeliklerde bu süre 18 haftaya çıkar.

İş göremezlik ödeneğinden yararlanabilmek için doğum yapan annelerin doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün sigorta primi ödemiş olması gerekir. Asgari ücretle çalışanlara 16 hafta engellilik ödeneği alacaklara toplam 4.424 TL yardım yapılacaktır. Ayakta ve yatarak tedavi oranları, bu ödeneğin hesaplanmasına dayanmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır.