Doğum Yapan Annelere Devlet Yardımı 2023

Doğum Yapan Annelere Devlet Yardımı 2023
A+
A-

Doğum yapan annelere verilen devlet destekleri, doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı, 2023 doğum yardım parası ne kadar, 2023 doğum parası ne kadar, 2023 doğum parası hesaplama, 2023 doğum rapor parası ne kadar, 3. çocuğa devlet yardımı 2023, ev hanımı annelere devlet yardımı gibi konuların tümünü detaylı bir şekilde yazımızda bulabilirsiniz.

Doğum Yapan Annelere Verilen Devlet Destekleri 2023

Ülkemizin birçok alanında desteklemeler mevcuttur. Bu desteklerden bazıları ise istihdam sağlayan kadınlara yöneliktir. Kadın istihdamının devamlılığı için doğum yapan annelere devlet desteği devam ediyor. Aynı zamanda hem doğum yapan hem de çalışan kadınlara doğum yardımı, emzirme ve süt desteği, kreş desteği, yarım gün doğum desteği verilmeye 2023 yılında da devam edilecektir.

En düşük doğum parası 12.454 TL‘dir. Miktarlar çocuk sayısına ve brüt maaşa bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Çalışan ve doğum yapan kadınlar, hangi alanları destekleyeceklerini ve destek başına ne kadar alacaklarını araştırmaya devam ediyor. Doğum yapan ve istihdama katkıda bulunan annelere verilen destekler hakkında tüm bilgileri yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Çocuk Parası Ne Kadar? 2023

Devlet, doğum yapan annelere aile yardımı sağlıyor. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan ve doğacak tüm çocuklara çocuk sayısına kadar ödeme yapılacaktır. Çalışmayan tüm anneler şartları sağladıkları takdirde bu destekten faydalanabilir. Bakmakla yükümlü olunan çocuklar için ödenek Devlet tarafından, çalışma koşulu olmaksızın doğum yapan herhangi bir anneye sağlanacaktır. Doğum parası destek tutarları ise;

  • İlk çocuk için 300 TL.
  • İkinci çocuk için 400 TL.
  • Üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL.

Bu destek 2023 yılı için doğum yapan annelere verilmeye devam edecektir.

Yarım Gün Çalışma Desteği

Kadınlara yarı zamanlı iş desteği, kadınların doğum sonrası işyerlerinde yarı zamanlı çalışmasını sağlamıştır. Bunların bir kısmı işveren tarafından, bir kısmı da İŞKUR tarafından tam maaş almaktadır. Bu haktan yararlanmak için 3 yaşından küçük çocuk sahibi olmak gerekir. İşçi bu haktan yararlanırsa günlük süt izninden mahrum kalır. Kadın isterse onun yerine kocası da bu haktan yararlanabilir. Yarı zamanlı çalışma ve tam zamanlı maaş alma, kadınlara sağlanan desteklerin bir parçasıdır.

BENZER YAZI: Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Ne Zaman Yatar? 2023

Süt ve Emzirme Ödeneği Desteği 2023

Süt parası, doğum yapan kişiye ya da eşine gider. Bunun için kişilerin SGK veya Bağkur’lu olması ve en az 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Başvurular ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlükleri ile sosyal hizmetler müdürlüklerince alınmaktadır. Ailelerin süt parasını alabilmeleri için başvuru sırasında yanlarında bebeğin kimlik kartını bulundurmaları gerekmektedir. Ayrıca dileyenler Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmi internet sitesinden yeni doğan kimlik numarası ile başvuru yapabilirler.

Emzirme ödeneği geçtiğimiz yıl 202 TL idi. 2023’de bu tutar 232 TL olarak verilmeye devam etmektedir. Tekrardan belirtelim eşlerde emzirme ödeneğinden yararlanabilmektedir. Ödenek, çalışmayan anneler ile SGK veya BAĞ-KUR bünyesinde çalışan eşlerine ödenmektedir.

Bakıcı Parası Ne Kadar? 2023

Devlet, çalışan annelere bakıcı parası yardımını da yapacaktır. Ülkemizde bakıcı parası uygulamaları halen pilot il aşamasındadır. Pilot il olarak seçilen İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yaşayan sigortalı çalışan annelere destek olarak 300-400 euro ödeniyor. 1.500 TL olarak hesaplanan bakıcı ödeneği parası alabilmek için bu illerden birinde ikamet etmek gerekiyor. Pilot ildeki başarılı uygulamadan sonra, çalışan annelerin anneanneleri de Türkiye’deki diğer illerde uygulanacak olan bakıcı parasını alabilecektir.

2023 yılında doğum yapan annelere verilecek olan desteklerin asgari ücretli anne ilk çocukta toplam 12 bin lirayı geçebiliyor. Bu tutarlara göz gezdirecek olursak;

  1. Emzirme ödeneği: 232 TL
  2. Çocuk parası: 300 TL
  3. Çalışan anne için İş görmezlik ödeneği: 12.424 TL
  4. Çalışan anne için bakıcı parası: 1.500 TL‘dir.

Bu rakamların toplam 12.000 lirayı aşan ödemelerini almak için doğum yapan annelere ödeme yapılacaktır. Dikkate değer bu yardımlardan biri de bakıcının parasıdır. Herkes bakıcının parasını almak için uygulamanın ülke geneline yayılmasını bekliyor.

Doğum Yapan Annelere Yapılan Devlet Destekleri 2023 GÜNCEL

Doğum Yapan Annelere Devlet Yardımı 2023

İş Görmezlik Ödeneği

İş göremezlik ödeneği, doğum yapan çalışan annelere verilen yardımın bir parçasıdır. Doğumdan 8 hafta önce ve 8 hafta sonra toplam 16 hafta olarak verilir ve bu işten ayrılma süresi boyunca anneler 16 hafta iş görmezlik parası alabilirler. Çoğul gebeliklerde bu süre 18 haftaya çıkar.

İş göremezlik ödeneğinden yararlanabilmek için doğum yapan annelerin doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün sigorta primi ödemiş olması gerekir. Asgari ücretle çalışanlara 16 hafta engellilik ödeneği alacaklara toplam 12.454 TL yardım yapılacaktır. Ayakta ve yatarak tedavi oranları, bu ödeneğin hesaplanmasına dayanmaktadır.

aile.gov.tr Doğum Parası Başvurusu

Doğum parası almak isteyen kişilerin öncelikle Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan başvuru dilekçesini doldurması gerekmektedir. Eğer anne başvuruda bulunamıyor ise eşi ya da bir akrabası anne yerine başvuruda bulunabilir. Bulunan İlin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvuru yapılabilmektedir. Fakat anne ilçede yaşıyor ise bulunduğu yerin Kaymakamlığına başvuruda bulunmalıdır.

Doğum Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet

Doğum yardımından yararlanıp yararlanamayacağınızı sorgulamak için e-Devlet üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yapılmasının ardından;

  • Arama kısmına “Doğum Parası” yazılır,
  • Çıkan bölümde “Doğum Parası Sorgulama” seçeneğini seçilir,
  • Böylelikle sorgulama işlemi gerçekleşir.

E-devlet haricinde diğer sorgulama yolu ise 183 veya 144 numaralı çağrı merkezlerini arayarak doğum parası sorgulaması yapılabilir ve gerekli bilgileri alabilirsiniz.

2023 Doğum Yardım Parası Ne Kadar?

Daha öncede belirttiğimiz gibi çalışmayan anneye doğum paraları ilk çocuk, ikinci çocuk, üç ve daha fazla çocuk durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle her anneye aynı ücret verilmemekte, çocuk sayısına göre ücretlerde farklılık göstermektedir. Belirlenmiş olan kanunlara göre birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonrasında doğan çocuklar içinde 600 TL doğum yardımı ödeneği verilmektedir.

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Doğum parası başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar başvuru için hangi evrakların geçerli olduğunu merak etmektedir. Doğum yardımı başvuru yapmak isteyen çalışmayan anne, Bakanlık tarafından verilen dilekçesi eksiksiz ve hatasız doldurmalıdır. Doğumu gerçekleşen anneler istedikleri zaman bebeğe ait kimlik belgesi veya doğum belgesi ile başvuruda bulunabilmektedir.

Daha öncede belirttiğimiz gibi başvurular, il için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne, ilçe içinde Kaymakamlıklar tarafından alınmaktadır. Bakanlık tarafından verilen örnek dilekçenin görseli aşağıda yer almaktadır.

PTT Doğum Parası Sorgulama

Doğum yardımı ödeneğini çalışmayan anneler herhangi bir banka üzerinden değil de, PTT üzerinden almaktadır. Annenin doğum parasını alması için PTT’ye şahsen gitmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise annenin adı ve soyadı üzerinden doğum parasının verilmesidir.

Böylelikle anneler doğum paralarını PTT’den alırken kimlik bilgilerinin yanında olması gerekir. Doğum yardımı hakkında gerekli bilgiler ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan alınabilmektedir. Ayriyeten anneler Bakanlığı arayarak doğum parası sorgulamasını yapabilirler.

Doğum Yardımı Başvuru Formu E-Devlet

Doğum yardım başvuruları, annenin doğumunu gerçekleştirmesinin ardından bağlı olunan ilin Nüfus Müdürlüğünde çocuğun kimlik paylaşım sisteminde (KPS) kayıt işleminin tamamlanmasının ardından “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi” eksiksiz doldurulmalıdır. Başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılmaktadır.

Yurtdışında yaşayan anneler ise başvurularını Büyükelçilik ve Konsolosluklara yapmaktadır. Yurtdışında yaşayıp fakat belirli süreliğine Türkiye’de bulunanlar ise herhangi bir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezine başvuru yapabilirler.

Ayriyeten doğum yardımı başvurusu e-devlet üzerinden de gerçekleşmektedir. T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/ilksan-dogum-yardimi-basvurusu ekranı üzerinden başvuru formu doldurularak işlemler yapılabilmektedir.

2023 Doğum Parası Hesaplama

2023 yılında doğum yapacak annelere toplamda en az 12.454 TL destek ödemesi yapılmaktadır. Doğum yapan annelere belirttiğimiz gibi ilk çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400 TL, üçünce ve daha sonraki çocuklar için 600 TL ödeme yapılıyor. Şartlı doğum yardımı yeni gelen bilgiye göre 150 TL’ye çıkarıldı. Fakat yapılacak yardım aylık olarak değil, yalnızca 1 defalığına verilmektedir. Bunun dışında doğum yapan annelere süt parası da verilmektedir. 2023 yılı süt parası desteği 232 TL olmaktadır.

Doğum yapan annelere rapor parası da veriliyor. Bu paranın tutarı ise maaşa göre değişiklik göstermekte ve 112 gün üzerinden hesaplanmaktadır. Aşağıda doğum yapan annelere ödenecek olan yardımları ve bu yardımların toplam tutarını aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Net Maaş Rapor Parası Emzirme Ödeneği Yarım Gün Çalışma Ödeneği Toplam Ödenek Tutarı
2.324 7.325 202 TL 1.460 TL 9.287
2.370 7.716 202 TL 1.460 TL 9.678
2.441 7.964 202 TL 1.460 TL 9.926
2.584 8.462 202 TL 1.460 TL 10.424
2.727 8.960 202 TL 1.460 TL 10.922
2.941 9.707 202 TL 1.460 TL 11.669
3.013 9.956 202 TL 1.460 TL 11.918
3.728 12.440 202 TL 1.460 TL 14.406
4.443 14.933 202 TL 1.460 TL 16.895
5.158 17.422 202 TL 1.460 TL 19.384
6.558 22.400 202 TL 1.460 TL 24.362
10.881 37.883 202 TL 1.460 TL 39.845

*bu veriler geçtiğimiz yılın verileri olmaktadır.

PTT Doğum Parası Sorgulama

Yukarıda e-devlet üzerinden yardım başvurusundan bahsettiğimiz gibi e-devlet kapısından doğum parası sorgulama işlemi de yapılabilmektedir. Kişinin kimlik bilgileri ve e-devlet şifresi ile giriş sağlanmaktadır. İlk defa yeni bir e-devlet şifresi almak isteyen kişiler PTT üzerinden 2,5 TL karşılığında şifre alabilirler. Böylelikle T.C kimlik numarası ve şifre ile e-devlet üzerinden kişiler doğum parasını sorgulayabilirler.

Geçtiğimiz senelerde uygulamaya konulan ve 3 çocuk doğumlarının teşvik edilmesi amacıyla verilen yeni doğan çocuk yardımlarında doğum parasının alınabilmesi için bebeğin sağ olarak olması, T.C vatandaşı olması ve kişinin nüfusuna alınması gerekmektedir. Uygulama faaliyete 2015 yılında girmiştir ve bu tarihten önce doğum yapanlar çocuk yardımından yararlanamamaktadır.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.