Deprem Yardımı Başvuru Şartları – 100 Bin TL Deprem Yardımı

Deprem Yardımı Başvuru Şartları – 100 Bin TL Deprem Yardımı
A+
A-

Ülkemiz 6 Şubat saat 04.17 ve 13.24’te iki depremle sarsıldı. 7 ve 7.6 büyüklüğündeki yerin 7 km altında gerçekleşen deprem, Kahramanmaraş merkez üssü Pazarcık ve Elbistan’da meydana geldi. Depremde 11 il; Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Diyarbakır, Gaziantep, Adana, Adıyaman, Şanlıurfa, Kilis ve Elazığ’da binlerce insan hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanının açıklamalarından sonra Deprem yardımı başvuru şartları, 100 bin TL deprem yardımı hakkında gerekli bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

15 Bin TL Deprem Yardımı Başvuru Şartları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, evsiz kalan depremzedeler için 1 yıl içerisinde konutların tamamlanacağı bildirildi. Erdoğan ayrıca depremde evleri hasar gören vatandaşlar için hane başı olacak şekilde 10 bin TL destek vereceğini açıkladı. Bunun dışında yine hane başı olacak şekilde 15 bin TL taşında, ev sahiplerine 5 bin TL ve kiracılara da 2 bin TL kira yardımı yapılacaktır. Depremde hayatını kaybeden vatandaş yakınlarına 100 bin TL nakdi destekte sağlanacağını bildirdi.

  • Depremin yaşandığı illerde 1 yıl içerisinde konut çalışmaları tamamlanacak.
  • Hane başına 10 bin TL destek verilecek.
  • Taşınma yardımı olarak 15 bin TL verilecek.
  • 2 bin TL ve 5 bin TL kira yardımı yapılacaktır.

Depremzedelere verilecek 10 bin TL deprem yardımı, depremde zararı tespit edilen ailelerin hesaplarına yatırılacaktır.

10 Bin TL Deprem Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Depremzedelere yapılacak olan 10 bin TL deprem yardımı hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan;

Bir yıl içerisinde inşallah bu yıkılan binaları elimizdeki tip projelerle yeniden inşa edecek yeniden sahiplerine teslim edeceğiz. 10 bin lira vatandaşlarımıza vereceğiz. Çadırlarda kalmak istemeyen vatandaşlarımıza kira bedelini ödemek suretiyle konutlara geçmelerini sağlamış olacağız. İster Adıyaman’da ister farklı illerde bir yıl benim vatandaşlarım kalabilecek.

Cumhurbaşkanın açıklamasından sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay;

Hasar tespit çalışmalarını yapıp 10 bin Türk Lirası yardımlarını yapmaya başlamak istiyoruz. Hazırlıklarımız tamamdır.” açıklamasını yaptı.

AFAD tarafından yazılı açıklamaya göre hane başı destek ödemeleri yapılmaya başlanmıştır. Bu ödemeler vatandaşların Ziraat Bankası hesaplarına, banka hesabı bulunmayan kişilerin T.C kimlik numaralarına yapılacaktır.

deprem yardımı başvurusu

Almanya’dan gelen açıklamaya göre Almanya’da akrabası bulunan depremzedeler hızlı vize ile akrabalarının yanına gidebilecek. Konu hakkında detaylı bilgiyi Almanya Deprem Vizesi Şartları Neler? inceleyebilirsiniz.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.