Deprem Sigortası Fiyatları 2023 DASK Zorunlu mu?

Deprem Sigortası Fiyatları 2023 DASK Zorunlu mu?
A+
A-

Deprem sigortası fiyatları, Zorunlu deprem sigortası, DASK poliçe sorgulama gibi konular hakkında merak ettikleriniz yazımızda yer almaktadır.

Deprem Sigortası Fiyatları 2023 DASK

Deprem sigortası fiyatları 2023: Dask sigorta bedeli hesaplanırken meskenin metrekaresi için bir bedel belirlenmektedir. DASK 2023 ücreti: Betonarme yapılar için metrekare fiyatı 3.016 TL, diğer yapı tarzları için 2.080 TL olarak resmi gazetede yayımlanmıştır.

DASK Sigortası Zorunlu mu?

DASK zorunlu sigorta olduğu için isteğe bağlı olarak feshedilemez. Poliçe, sigorta satın alınırken yanlış bilgi verilerek düzenlenmişse geçersiz sayılacaktır.

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nedir?

Doğal Afet Sigortaları Kurumu, depremin neden olduğu maddi tahribatın insanlar üzerindeki etkisini en aza indirmek amacıyla Devlet tarafından oluşturulmuştur. “DASK” olarak bilinen Zorunlu Deprem Sigortası’nın temel amacı, özel sigorta şirketleri ve devlet ile işbirliği içinde oluşturdukları deprem teminat sistemini düzenlemek ve denetlemek.

DASK poliçesinin işlevi, olası bir deprem durumunda bireylerin maddi kayıplarını nakit olarak karşılamaktır. DASK sigortası, devlet tarafından zorunlu kılınan bir sigorta türü olmaktadır.

Deprem Sigortası İçin Gerekli Evraklar

DASK sigortası için bankalara ve sigorta şirketlerine başvuru esnasında gerekli evraklar aşağıdaki gibidir. Deprem sigortası için gerekli evraklar:

DASK sigortası yaptıracak kişinin:

 • Adı soyadı
 • Adresi
 • Telefonu
 • Vergi kimlik numarası
 • T.C kimlik numarası

Sigortalanacak binanın:

 • Tapu bilgileri
 • Açık adresi
 • Hasar durumu
 • İnşa yılı
 • Yapı tarzı
 • Toplam kat sayısı
Deprem Sigortası Fiyatları

Deprem Sigortası Fiyatları

Sigortalanacak dairenin:

 • Dairenin kullanım şekli
 • Dairenin yüzölçümü

bu belgeler istenmektedir.

Bina Güçlendirme Maliyeti 2023 Ne Kadar?

Deprem Sigortası Geçerlilik Süresi

DASK sigortası, kişileri poliçe başlangıç tarihinden itibaren 1 yıl süreyle olası bir depremin ağır maddi yıkımlara karşı korur. DASK sigortasının geçerlilik süresi 1 yıldır. Poliçe her yıl süresi dolmadan yenilenmelidir. DASK poliçesinin yenilenmesine her yıl devam edilmelidir.

DASK’ın oluşturulması ve yenilenmesi, bağlı olunan bankalar veya sigorta acenteleri aracılığıyla yapılabilir. Zorunlu deprem sigortası poliçe yenileme işlemleri DASK numarası üzerinden online olarak, banka veya sigorta şirketlerinin internet sitelerinden ve sigorta merkezlerinin numaralarından yapılabilmektedir.

DASK Her Yıl Yenilenmezse Ne Olur?

Zorunlu deprem sigortasının yenilenmemesi durumunda DASK’ın önceki taksitleri teminat vermiyor. DASK poliçesi yokken deprem ve evin hasar görmesi durumunda tüm masrafların mal sahibi tarafından karşılanması gerekiyor.

DASK Teminat Yükseltme 2023

Herhangi bir afet durumunda bir mesken için verilen teminat tutarı geçtiğimiz yıl yüzde 19,4 artışla 268 bin liradan 320 bin liraya çıkarılırken, 2023’te 640 bin liraya yükseltilecektir.

DASK Ne Kadar Öder? 2023

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile olası bir deprem felaketinin ardından, sigorta sahiplerinin hayatlarına kaldığı yerden yeniden devam edebilmelerini sağlar. DASK her yıl inşaat maliyetlerindeki artışa göre belirlediği azami bir tutarda teminat sağlamaktadır. DASK tarafından verilen azami teminat tutarı, 01 Ocak 2023 tarihinden itibaren bütün yapı tiplerinde 640 bin TL’dir.

Azami teminat tutarı belirlenirken, yıkılan konutun yeniden inşa maliyeti (arsa değeri hariç) dikkate alınır. Sigortalılar için teminat tutarı (sigorta bedeli), azami teminat tutarını geçmemek kaydıyla konutun büyüklüğüne ve yapım tarzına göre belirlenmektedir.

DASK Poliçe Bedeli Nasıl Hesaplanır?

 • DASK primi, “teminat tutarı * tarife fiyatı” formülü ile hesaplanmaktadır.
 • Teminat tutarının hesaplanması ise “yapı tarzına göre tespit edilen metrekare birim maliyeti * dairenin brüt metrekaresi” formülü ile hesaplanır.

Deprem Sigortası Ödemesi Nasıl Yapılır?

DASK, kişilere çeşitli ödeme seçenekleri sunmaktadır. “DASK ödemesini nasıl yaparım?”  Zorunlu deprem sigortası bankalardan ve sigorta acentelerinden yapılabilir. Bireyler DASK ödemelerini nakit, banka kartı veya kredi kartı ile yapabilirler.

Bankanın DASK poliçesini oluşturduğu DASK online ödeme sistemi üzerinden ödeme yapılabilmektedir. Zorunlu deprem sigortası ödemeleri yıllık olarak poliçe süresi dolmadan ödenebilir. Bireyler ayrıca e-devlet üzerinden deprem sigortası sorgulama işlemlerini yapabilirler.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.