CepteHaber

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? 2021 Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? 2021 Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

2021 yılı ve sonrasında tarım ve hayvancılık alanlarındaki tüm yatırımlarınız için devlet desteğinden yararlanmak istiyorsanız, bir ÇKS ya da İşletme belgesine sahip olmanız gerekir. Ayrıca Ziraat dahil her bankadan tarım ve hayvancılık kredisi başvurularında mutlaka ÇKS belgesi gereklidir. ÇKS Belgesi Nasıl alınır 2021, Ziraat Odası çiftçi belgesi, Çiftçi izin belgesi nasıl alınır, çks nedir, nasıl alınır, ÇKS belgesi ücreti, Çiftçi belgesi sorgulama, Çiftçi Kayıt formu, Hayvancılık belgesi nasıl alınır gibi konular hakkında tüm bilgileri “ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? 2021 Talep Edilen Belgeler Nelerdir?” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

ÇKS Belgesi Ne İşe Yarar?

ÇKS belgesinin ne işe yaradığını kısa bir şekilde ifade edecek olursak; toprak ve ekim ile uğraşan çiftçilerin devletin sağlamış olduğu destekten yararlanabilmesi için öncelikle çiftçilik belgesi alınması gerekiyor. ÇKS belgesi alan kişiler devletin verdiği hayvansal ve tarımsal destekten yararlanırlar. ÇKS Belgesi, tarımsal faaliyetlerde bulunan çiftçiler için oluşturulan bir kayıt sistemidir. ÇKS belgesinin belli başlı avantajlarından bahsedecek olursak;

 • Devletin sağladığı genç çiftçi projeleri kapsamında verilen hibelerden,
 • Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankasının kullandırdığı düşük faizli kredilerden,
 • Özel bankalarda dahil olmak üzere bütün bankalardan çiftçilere özel kredi kullanmak için,
 • Tüm bankalardan çiftçi kredi kartı alabilmek için,
 • Bağ-Kur’dan emekli olabilmek için,
 • “Müstahsil Yol Belgesi” alabilmek için,
 • Devletten destek alabilmek için,
 • Hayvan sayısına ve cinsine göre hibe, destek ve teşvik alabilmek için

ÇKS belgesi çiftçilerden talep edilmektedir. ÇKS belgesinin çiftçilere sağlamış olduğu avantajlar birden fazladır. Yukarıda maddeler halinde sayılan bu imkanlardan yararlanabilmek için ÇKS belgesi nasıl çıkarılır? bir göz atalım..

Hayvan İşletme Belgesi Nasıl Çıkartılır?

Hayvancılık sektöründe az önce bahsettiğimiz gibi, devlet yardımından yararlanmak istiyorsanız, bir işletme belgenizin olması gerekir. İşletme sertifikası ile sadece düşük faizli krediler ve hibeler almakla kalmaz, aynı zamanda süt, doğum veya kesim gibi birçok işlev için devlet ödeneği de alabilirsiniz. Aslında, işletme belgesini çıkarmak oldukça basittir. Belgenin verilebilmesi için tek yapmanız gereken kiralık ya da adınıza kayıtlı bir ahır sahibi olmaktır. Ahırın m2’si fark etmez. Kiralık ahır niteliğinde ya da adınıza kayıtlı bir yapınız varsa, tapu ile birlikte Tarım İl Müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Görevli  tarafından size verilecek muvafakat mektubunu imzaladıktan sonra ortalama bir saat içerisinde fişletme belgenizi alacaksınız. Belgenin düzenlenmesi için ortalama ücret 30 ile 40 TL arasındadır.

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? 2021 Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? 2021 Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? 2021

Çiftçi Kayıt Belgesi olarak da bilinen ÇKS’nin verilmesi için başvurmanın iki yolu vardır. Birincisi, e-devlet üzerinden kişisel kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak başvuru formunu doldurmanızdır. İkinci yöntem ise Çiftçi Kayıt Sistemi Başvuru Formu Ek 1’i doldurarak İlçe Tarım Müdürlüklerine teslim etmektir. Fakat, nasıl başvurduğunuza bakılmaksızın, bazı belgeleri beyan etmeniz isteneceğini unutmayın. Bu belgelerin çoğu, gerçekten tarımla mı yoksa hayvancılıkla mı uğraştığınızı belirlemek için gereklidir. Bu belgeleri ve ilgili ekli formları yazının devamında sizler için listeledik.

İlgilinizi Çekebilir-  Genç Çiftçi Başvuru Tarihleri 2021 Genç Çiftçi Başvuruları Ne Zaman?

ÇKS Belgesi İçin Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

ÇKS belgesini e-Devlet üzerinden talep edin ya da az önce sizinle paylaştığım EK 1 adlı talep formunu ile tamamlayın. Bu forma ek olarak aşağıdaki belgeleri eklemelisiniz.

 • Arazisini kullandığınız kişi/kişilerin veya kendi arazinizi kullanıyorsanız kimlik belgesinin fotokopisi.
 • Yine kullandığınız arsanın kadastro kopyası (Kadastroya dahil olmayan tapuları için EK-2 (Arazi Keşif Raporu) doldurulması istenir.
 • Ekilecek arazi kiralanmış ise kira sözleşmesi,
 • Varsa, başvuru sahibinin vergi numarasını gösteren belge,
 • Döner Sermaye Destek Belgesi,
 • Taahhütname,
 • Muhtar tarafından uygun görülen ekili alanların C Formu

talep edilmektedir.

ÇKS Belgesi Güncellenmesi İçin İstenilen Belgeler

Çeşitli durumlarda, ÇKS belgenizin güncellenmesi gerekir. Devlet desteklerinde ve Müstahsil yol belgesi almak daha çok arzu edilir. İlçe ziraat müdürlüklerinin resmi gazetesinde ilan edilen tarihlerde ÇKS belgenizi aşağıdaki belgeler ile güncelleyebilirsiniz.

 • ÇKS güncelleme başvuru formu
 • Döner sermaye belgesi
 • Kira kontratı
 • Arazi kiralık ise arazi kira sözleşmesi
 • Muvafakatname

gibi belgeler güncelleme işlemlerinde istenilmektedir. Gerekli evraklar ve başvuru İlçe Müdürlüklerine eksiksiz bir şekilde ulaşmasın ardından ÇKS belgesi ortalama 5 iş günü içerisinde tarafınıza ulaştırılacaktır.

ÇKS belgesi için 2021 yılında istenecek tutar 25 TL olmaktadır. ÇKS belgesi kurye ve PTT ile teslimat yapılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Hüso dedi ki:

  ÇKS belgesi nasıl çıkarılır kısca

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır.