Buğday Ne Kadar Para Kazandırır? 2023 Maliyet Hesaplama

Buğday Ne Kadar Para Kazandırır? 2023 Maliyet Hesaplama

Buğday ne kadar para kazandırır sorusuna yanıtı hesaplama ile birlikte yazımızda yer verdik. 1 dönüm buğday maliyeti 2023, 1 dönüm buğday kazancı ne kadar, buğday maliyet tablosu, 1. ton buğday fiyatı, 1 dönüm buğday saman çıkar, 1 dönüm arpa getirisi, buğday ne kadar kazandırır, 1 dönüme ne kadar buğday ekilir soruları hakkında tüm bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz.

Buğday Ne Kadar Para Kazandırır?

Buğday ne kadar para kazandırır bu tabii ki, bölgenizdeki maliyetler ve gelirler farklı olacaktır, ancak doğru bir şekilde yetiştirirseniz, tablo artı veya eksi %5 değişecektir. Buğday ne kadar para kazandırır sorusu için 100 dönüm üzerinden hesaplayalım ve 1000 metrekare dekar / dönüm üzerinden hesaplayalım.

 • Buğday için tarla kirası 150 TL
 • Dönüm başı sulama birliğine ödenen 36 TL
 • Pulluk ile Sürek dönüme 3 litre için 15 TL
 • Goble ile toprak parçalama da 1 litre  5 TL
 • Tapan ile Tesviye 0.75 litre mazot 3.75 TL
 • Mibzer ile ekim 0.50 litre mazot için 2.5 TL

Tohum Dönüme Sertifikalı:

 • 22 kilo * 1400 lira = 30.8 TL
 • Gübre taban 30 kilo x 1.4= 42 TL
 • Gübre üst 30 kilo x 1.4 = 42 TL
 • Mazot sarfiyatı 0.50 litre / dönüm 2.5 TL
 • Mazot masraf 0.50 litre = 2.5 TL.
 • Ot ilacı pas ilacı dönüm başı masraf 15 TL
 • Biçer masrafı dönüm başı 20 TL
 • Sulama işçiliği dönüm başı 12 TL

Hesaplamaya göre 1 dönüm buğday maliyeti 379 TL, 100 dönüm için toplam maliyet ise 37.900 TL olur. Böylece toplamda ortalama 38 bin TL gideriniz olacaktır.

Buğday Ne Kadar Para Kazandırır? Maliyet Hesaplama

Hesaplanan maliyete göre de gelirler değişiklik gösterir. Dönüm başına buğday gelir hesabı;

 • Dönüm başı 700 kilo ortalama ofis alımları 700 * 1.050 TL = 735 TL
 • Mazot desteği doğrudan gelir ve Gübre desteği toplam 22 TL
 • Dönüme 13 balya saman gelirinin değeri 5 TL
 • İşçiliği 1.5 TL düşünülürsek dönüm başı kazanç 45 TL
 • Sertifikalı tohum ve ürün desteği dönümüne 20 TL

Tüm bu gelirler toplandığında bir dönüm buğday kazancı toplamda 822 TL olmaktadır. 100 dönüm * 822= 82.200 TL ortalama 82 bin TL para etmektedir. Yukarı toplamda gideri 38 bin TL olarak belirlemiştik. 82 bin TL’den 38 bin TL gider düşüldüğünde 100 dönüm için kazanç 44 bin TL olacaktır.

Buğday Maliyet Analizi

Buğdayın yetiştirilmesi ve bakımının kısaca buğday maliyet analizi 2023 yılında 300 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.

1 Dönüm Buğday Kazancı

Sulama, iyi hava koşulları, kaliteli tohum ve gübre ile tek deklarasyondan 750 kg kadar buğday alabilirsiniz. İklim ve toprak yapısına bağlı olarak 1000 kilograma kadar olan alanlar da mevcuttur. Buğday alım fiyatı ise 2023 yılında 3,5 TL olmaktadır.

İLGİLİ YAZI: ÇKS Kayıt ve Yenileme İşlemleri 2023 ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?

1 Dönüm Buğday Maliyeti 2023

15 yılda tarladan ne kadar buğday ayrılır sorusuna cevabımız; 4,5 ile 9 ton buğday 15 dekar tarla bırakır. 1 dönüm buğdayın bıraktığı kar 300 ila 600 kg buğdayın toplam kar ise 450 TL ila 1.000 TL olacaktır. Bu ham sayıların en az yarısı maliyetlerdir. Buğdayın fiyatı 2023 yılı için ton başına 1.500 TL’dir.

Buğday Ne Kadar Para Kazandırır Maliyet Hesaplama

Buğday Ne Kadar Para Kazandırır Maliyet Hesaplama

1 Dönüme Ne Kadar Buğday Ekilir?

1 dönüm tarlaya mekanik ekim için dekara 16-18 kg tohum yeterliyken, serpme ekimde olarak ortalama 25-30 kg buğday tohumu ekilmektedir.

1 Dönüm Tarla Kaç Kilo Buğday Verir?

1 dönümden kaç ton buğday çıkar; bu ekim zamanına ve gübrelemeye bağlı olarak değişmektedir. Yağışın fazla olmadığı veya zamansız olduğu vakitlerde, sulama yapılmayan tarlalarda değişmekte ve yaklaşık olarak 1 dekardan en az 10 yani 300 kilo civarında buğday alabilirsiniz.

1 Dönüm Tarladan Ne Kadar Saman Çıkar?

1 dönümlük / dekarlık tarladan o yıl buğday samanının kalitesine bağlı olarak o tarladan ortalama 5 ile 11 balya saman alınır. Arpa ve diğer tahılların sapları çok olursa kabukları çok az çıkacaktır. 1 dönümde kaç kilo saman çıkıyor? sorunun cevabı; Mevsime ve yağışa bağlı olarak çok saman varsa 1 dekardan 0,5 ton ile 750 kg arasında saman balyası elde edilebilir diyebiliriz.

 

Buğday Nerede ve Hangi İklimde Yetişir?

Buğday bitkileri sıcağı ve nemi çok fazla sevmezler. Serin iklim tahılı olarak bilinen buğday, özellikle gelişmenin erken dönemlerinde 8-10 derece sıcaklıkta yetişir. %60’ın üzerindeki bağıl nem yeterlidir. Kardeşlenme ile köklenme arasında sıcaklığın 10-15 derece arasında olması gerekirken, nemin %65 seviyesinde olmasına önem verilir. Bu dönemde buğday için az hafif ve yarı kapalı hava önerilir. Sapın yükselmesiyle buğdayın sıcaklık ve nem isteğinin arttığı bilinmektedir. Başaklanma öncesi yüksek nem, buğday yetiştirmek için bir avantajdır. Gübrelemeye ek olarak, düşük nem ve yüksek sıcaklık, buğday tanesinin kalitesinin artmasını sağlar. Geliştirme döneminde iyi dağılmış ortalama 500 mm yağış, maksimum verimin elde edilmesini sağlar.

Buğday serin ve sıcak iklimleri sever. Kaliteli ve bol ürün elde edebilmek için yıllık yağışın 350 ile 1150 mm arasında olması gerekmektedir. Hemen hemen tüm kurak arazilerde buğday ekimi yapılabilmektedir. Buğday en iyi besin açısından zengin, yeterince nemli topraklarda yetişir. Fakat yetiştiricilerimizin göllenme olmamasına dikkat etmeleri önerilir. Buğday gevşek toprak ister, fazla asit sevmez. Buğday yetiştirmek için ideal toprağın hafif ila orta derecede kireçli olması gerektiği vurgulanmaktadır.

Buğday Ne Zaman Ekilir?

Buğday ekim periyodu bölgeden bölgeye değişmektedir. Ülkemizin bölgelerine göre ekim tarihlerinde farklılıklar bulunmaktadır.

 • İzmir ve çevresinde 15 Ekim – 15 Kasım arası
 • Edirne civarında ekim ayı ortasında
 • Sakarya’da 15 Kasım ile 15 Aralık arasında
 • Tekirdağ’da 21 Ekim ile 11 Kasım aralığında
 • Erzurum Kars çevresinde 15 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında buğday ekiliyor.

Muş – Van illerinde 15 Eylül – 15 Ekim tarihleri aralığında buğday yetiştirmek için uygundur. Konya’da 15 Eylül-10 Ekim tarihleri arasında kuru ekim için ideal kabul edilirken, Konya’da sulu ekim için 1 Ekim-10 Ekim tarihleri arasında ekim yapılması önerilir. Orta Anadolu’da buğday ekimi genellikle ekim ayında, özellikle ekim ayının ilk haftasında yapılır.

Tohumluktaki toprağın sıcaklığı, buğday ekimini belirler. Toprak sıcaklığı 8 ile 10 derece arasında olup hızlı kök gelişimine olanak sağlar. Ayrıca doğru zamanda dikim sayesinde mahsuller kışın soğuğa karşı daha dayanıklıdır. Ülkemizde buğday genellikle kış aylarında yetiştirilmektedir ancak ilkbaharda ekilecekse bir an önce ekilmesi önemlidir.

Buğday Ne Kadar Para Kazandırır? Maliyet Hesaplama

Buğday Ne Kadar Para Kazandırır? Maliyet Hesaplama

Buğday Ekim Teknikleri

Buğday genellikle dönüşümlü olarak yetiştirilir. Bir önceki hasattan sonra toprak sürülmeli ve pullukla karıştırılmalıdır. Kaliteli ürün elde etmek için sertifikalı tohum kullanımı şarttır. Ortalama olarak 1 metrekare alana 500 canlı tohum ekilir. Cinsine bağlı olarak dekara ortalama 16-20-22 kilogram tohum verilir. Tohumlar genellikle ekme makineleri ile ekilir.

Normal şartlarda tohumlar için 5-6 cm derinlik yeterli kabul edilirken, küçük tohumlarda derinlik 4-5 cm’ye kadar düşebilmektedir. Buğdayda tane kaybını önlemek için nem oranı %14’ün altına düşmemelidir, bu nem seviyesi hasat işareti olarak kabul edilir. Nem oranı %14’ün altına düştüğünde buğday biçerdöver ile hasat edilebilir.

Buğday Ne Zaman Biçilir?

Buğday sonbaharda ekildiyse, Mayıs ile Ağustos ayları arasında hasat edilir. Böylece buğday kışın yetiştiriliyor ve yaz aylarında hasat ediliyor.

Buğday Ülkemizde Hangi Bölgelerinde Yetişir?

Buğday ülkemizde hemen her yer yetiştirilebilir. İç Anadolu, Marmara-Trakya ve Güneydoğu Anadolu, buğdayın en çok yetiştirildiği başlıca bölgelerdir. Doğu Karadeniz bölgesi ülkemizde buğdayın yetiştirilemediği ender topraklardan biridir.

Buğday Ne Zaman Dikilir?

Buğday Ekim-Kasım-Aralık aylarında tohum şeklinde ekilir. Ekim dönemi toprak sıcaklığına ve bölgenin iklimine bağlı olarak değişir.

Buğdaya Hangi Gübre Atılmalı?

Buğdaya azotlu ve fosforlu gübreler uygulanabilir. Buğday yetiştiriciliğinde amonyum nitrat, üre bazlı gübreler ve kompozit gübreler tercih edilebilir.

Buğday Nasıl Sulanır?

Buğday genellikle sulama yapılmadan yetiştirilir. Çok kurak dönemlerde başaklanma ve süt oluşumunda başlangıçta iki kez sulama yapılabilir. Uzun tava ve yağmurlama şeklinde sulama yapılabilir.

Buğday Ne Zaman Yetişir?

Ülkemizde buğday genellikle kışın yetiştirilir ve yazlık buğday ekiminde daha düşük verim alınır. Daha öncede belirttiğimiz gibi sonbaharda ekilen buğday yazın hasat edilir.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.