CepteHaber

Bekçi Nasıl Olunur? 2021 Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

Bekçi Nasıl Olunur? 2021 Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

Bekçi Nasıl Olunur kadın, Bekçi Nasıl Olunur 2021, Bekçi olmak için nereye başvurulur, Bekçi alımı. Bekçi maaşı, Bekçilik sınavı, Bekçi olma şartları 2021, Bekçi maaşları Bekçiler, geceleri belirlenen bir yerin güvenliğini sağlamakla görevli olan kişidir. Bekçiler genellikle 22:00 ile 06:00 saatleri arasında görev yapmaktadırlar. Bekçi nasıl olunur? Sorusunun yanıtını merak edenler için sizlere yazı hazırladık. Bekçi olma şartları nelerdir? İşte, bekçi olmak isteyen vatandaşlarımız için tüm detaylar… İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan bekçiler, geceleri vatandaşları korumakla görev yapmaktadırlar. Bekçi nasıl olunur? Bekçi olma şartları nelerdir? İşte merak edilen soruların yanıtları yazımızda.

Bekçi Nasıl Olunur? 2021

Bekçi olmak için üç aşamalı bir sınavı geçmelisiniz. Bu üç adımlı sınavda yazılı, sözlü ve fiziksel beceriler olarak düzenlenmektedir. Bu sınavlar arasında yazılı sınavı geçen kişi siz olmanız gerekmektedir. Yazılı bir sınavda; Türk dili, sosyal bilimler, doğa bilimleri, matematik ve genel kültür alanlarında test edileceksiniz.

Sınava girerken optik soruların cevaplarını işaretlemeli ve böylece sınavı geçmelisiniz. Geçilen sınav en az 50 puan olmalıdır. İkincisi, fiziksel bir yetenek sınavına girmelisiniz. Bu genel bakışta insanların yetenekleri ön plandadır. Ve bu aşamada 60 puan alan vatandaşlarımız başarılı sayılacaktır. 60 puan alamayanlar bekçi olmaya yetersiz sayılacaktır.

Girdiğiniz üçüncü sınav sözlü olacaktır. Burada özgüven ön plana çıkıyor. Bu sözlü sınavda kişinin bilgi seviyesi anlama, kendine güven ve beden dilidir. Bu, her biri ayrı ayrı yirmi puandır. Bu sınavdan 70 puan almanız gerekmektedir.

Bu üç sınavı geçtikten sonra tüm puanlar hesaplanacaktır. Bu hesaplamada yazılı ve fiziki sınavda alınan puanların% 25’i sözlü sınavın% 50’si esas alınacaktır.

Kadın Astsubay Nasıl Olunur? 2021 Astsubay Net Maaşları bilgi için tıklayınız.

Bekçi Olmak İçin Nereye Başvurulur?

Bekçi olmak için iki farklı şekilde başvuruda bulunabilirsiniz. İlk yol, çevrimiçi bir başvurudur. Online başvuru yapmak için https://pa.edu.tr/ linkine tıklayarak başvuru yapabilirsiniz. Bunu e-devlet üzerinden de yapabilirsiniz. Diğer bir yöntem, özel bir uygulama yöntemidir. Bu yüzden ön başvuru ile mesai saatleri arasında sağlık kontrolleri yapmak için Polis Akademisine gitmeniz gerekmektedir.

2021 Bekçi Alımları Ne Zaman Başlayacak?

Korona virüs salgınından dolayı hem emniyet hem sağlık personel ihtiyacı armış durumdadır. Doktor, hemşire, uzman doktor, sağlık memuru alımlarından sonra ikinci sırada Emniyetin yapacağı personel alımları olacak. Bekçi alımlarının henüz net bir bilgi olmasa da en geç şubat ayında alım duyurusunun açıklanacağı bekleniyor. Polis akademisi tarafından haber yapılır yapılmaz sizlerle paylaşacağız.

Bekçi Nasıl Olunur? 2021 Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

Bekçi Nasıl Olunur? 2021 Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

Bekçi olma şartları:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • En az lise mezunu olmak
 • En az 1.67 boy
 • Başvuru yaptığı yerde en az bir senede oturuyor olması
 • Askerliğini tamamlaması
 • Ağır hapis, hırsızlık, nitelikli dolandırıcılık, sahtecilik veya başka bir suçtan hüküm giymemesi
 • Kötü tanınmamak
 • Silah kullanmaya bir engel olmaması
 • Alkol, uyuşturucu tedavisi görmemesi
 • Terör örgütüne katılmaması
 • Siyasi partiye üye olmaması
İlgilinizi Çekebilir-  Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur? 2021 Maaş ve Şartları

Bekçilik Sınav Ücreti Ne Kadar?

Genel olarak başvurularını internet üzerinden yapacak olanlar için belirtilen tarihlerde Halkbank şubesine yatırılacaktır. Ücretler yalnızca Halkbank aracılığı ile alınmaktadır. İnternet bankacılığı, ATM ya da şubeler aracılığı ile sınav ücretleri yatırılabilecektir. Fakat internet üzerinden ödeme yapanlar dekontun çıktısını almalıdır. Şehit ve vazife malulü yakınları sınava ücretsiz olarak başvuru yapacaklarıdır. Ancak başvuru esnasında bunu belirtmeleri gerekmektedir. Yoksa ücreti yatırmadıkları için sınav başvurusu yapmamış sayılacaklardır. Sınav ücretini ödeyerek ön kayıt yaptırmayan ya da aynı başvuru için birden fazla defa ücret yatıranları ücretleri geri verilmeyecektir. Polis Akademisi Başkanlığı, bu dönemin başvuru ücretini 130 TL olarak belirledi.

Bekçilik Başvuru Şartları Ve Evrakları

 • Sınav dilekçesi
 • Kimlik kartı
 • Diplomanın aslı ve fotokopisi
 • Dört adet biyometrik fotoğraf
 • Sınav ücretinin yatırıldığını kanıtlayan dekont
 • Askerliğin bittiğini gösteren belge

Bekçi Maaşı Ne Kadar?

 • İlkokul mezunu olan bekçilerin maaşı: 4,302,80 TL.
 • Lise mezunu olan bekçilerin maaşı: 4.352 TL ve 4.455 TL arası
 • Ön lisans mezunu olan bekçilerin maaşı: 4,350 TL ve 4,400 TL arası
 • Lisans mezunu ve bekar olan bekçilerin maaşı: 4,404 TL ve 4,657 TL arası

EGM Bekçi Alımı

Geçtiğimiz yılın EGM bekçi alımları yalnızca İstanbul’a 400 bekçi alımıyla sınırlı olsa da bekçi alımlarının 2021 yılı Ocak ay içerisinde yapılması öngörülüyor. Bekçi alım duyurularına https://www.pa.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır.