Becayiş Şartları 2023 Becayiş Nasıl Yapılır?

Becayiş Şartları 2023 Becayiş Nasıl Yapılır?
A+
A-

Becayiş şartları 2023 yılında neler? Sağlıkta becayiş şartları neler? Becayiş için 1 yıl mı bekliyoruz? gibi sorular pek çok vatandaş tarafından araştırılıyor. Kamuda becayiş şartları, Zabıt katibi becayiş şartları, Sözleşmeli becayiş şartları hakkında merak ettiklerinizi yazımızda paylaşıyoruz.

Becayiş Nasıl Yapılır? 2023

Becayiş şartları öncesinde becayiş nedir açıklamak gerekirse; Becayiş kelime anlamı olarak “karşılıklı yer değiştirme” anlamına gelmektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 73. maddesinde,

Aynı kurumun başka başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını isteyebilirler. Bu isteğin yerine getirilmesi atamaya yetkili amirlerince uygun bulunmasına bağlıdır.” ifadeleriyle açıklanmıştır.

Devlet Memurları Kanunu’nunda belirtildiğine göre becayiş yalnızca aynı devlet kurumunda çalışan ve aynı sınıfta bulunan kişiler arasında yapılabilir. Başka bir ifadeyle; T.C. Sağlık Bakanlığı personeli ile T.C. Millî Eğitim Bakanlığı personeli yer değiştirmesi mümkün değildir.

Örneklendirmek gerekirse, sadece Sağlık Bakanlığı’nın Bursa’ya atadığı bir hemşire ile yine aynı bakanlık tarafından Eskişehir’e atanmış bir hemşire becayiş yapabilmektedir.

Becayiş Şartları

Becayiş hakkında diğer madde ise;

Md 29: karşılıklı yer değiştirme (657-4/A-Kadrolu) “Aynı hizmet bölgesi illerde aynı unvan ve branşta görev yapan personel, görev yaptığı Bakanlık ve bağlı kuruluş teşkilatı içinde uygun görülmesi hâlinde karşılıklı olarak yer değiştirebilir.”

Becayiş Şartları 2023

  • 657 sayılı Kanuna göre yer değişikliği sadece aynı kurumun memurları arasındadır. Örneğin Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan bir temsilcinin Sağlık Bakanlığı’nda çalışan bir temsilcinin yerine geçmesi mümkün değildir.
  • Memurların dereceleri ve unvanları aynı olmalıdır. Örneğin kamu kurumlarının belli bir branşında çalışan doktor ile aynı kurumda aynı unvana sahip doktor yer değiştirebilir.
  • İşlem onay süreci kişilerin bireysel isteklerine bağlı değildir. Örneğin, İstanbul ve Ankara gibi şehirlerarası nakil başvurusunda bulunan Sağlık Bakanlığı’nın iki personelinin bir dilekçe yazıp il veya ilçe müdürlükleri aracılığıyla bakanlığa başvurması gerekiyor. Bakanlık uygun görürse becayiş onaylanmaktadır.
  • Aynı kurumda aynı şartlarda ve aynı hizmet vasıflarına sahip memurların karşılıklı becayiş talepleri için hizmet verdikleri bölgelerdeki şartlar incelenir. Aranan nitelikler karşılanırsa mutabakat yapılmaktadır.
  • Her bakanlık kendi kurumlarına ait Atama ve Nakil Yönetmelik ile ek şartlar koyabilir.
  • Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliğine göre aynı hizmet alanında çalışan personel arasında becayiş yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı bünyesinde toplam 6 hizmet bölgesi bulunmaktadır. Bu nedenle bir personel talebinin kabul edilebilmesi için aynı hizmet alanında olunması gerekmektedir.
  • Bu maddeye göre kadrolu personel arasında becayiş yapılır. Ayriyeten branş ve unvan arasında da değişiklikler yapılabilir. Hemşireler kendi aralarında, diş hekimleri kendi aralarında kendi aralarında becayiş yapmaktadır.

Belediye Memur Maaşları 2023 Ne Kadar?


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.