Almanya Deprem Vizesi Şartları Neler?

Almanya Deprem Vizesi Şartları Neler?
A+
A-

6 Şubat’ta ülkemizde yaşanan deprem felaketlerinin ardından yüzlerce ülkeden çeşitli yardımlar gelmeye başladı. Almanya bu konuda vize kolaylığına değindi. Böylece Almanya’da akrabası olan depremzedeler Almanya’ya kolayca gidebilecek. Almanya deprem vizesi şartları..

Almanya Deprem Vizesi

Ülkemizde yaşanan deprem felaketinin ardından Almanya, ülkede yaşayan Türklerin Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen akrabalarını, 3 ay süre ile Almanya’ya getirmelerinde vize kolaylığı sağlıyor.

Almanya’da akrabaları olan depremzedeler vize alabilmek için gerekli bilgileri sizler için bir araya getirdik.  Bu vizeler Almanya Dışişleri Bakanlığına göre 31 Temmuz 2023’e kadar verilecektir. Aynı zamanda da Almanca bilme şartı da aranmayacaktır.

Almanya İçişleri Bakanı, yapmış olduğu açıklamada sağlanacak olan vize kolaylığının Türkiye’ye ilk yardımın bir parçası olduğunu belirtmiştir. Konu hakkında İçişleri Bakanı;

 “Almanya’daki Türk veya Suriyeli ailelerin afet bölgesinden yakınlarını bürokrasi olmadan evlerine getirebilmelerini sağlamak istiyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Almanya Deprem Vizesi Şartları

Almanya hızlı deprem vizesi:

  • Almanya’daki yakınlarının yanına gitmek isteyen depremzedelerin birinci veya ikinci derece akraba olması gerekmektedir.
  • Birinci derece akrabalar kendi anne babanızı veya çocuklarınızı içerirken, ikinci derece akrabalar kardeşler, büyükanne ve büyükbaba ve torunları içermektedir.
  • Yakınlarını Almanya’ya getirmek isteyenlerinde  yazılı bir belge ile taahhütte bulunmaları gerekmektedir.
  • Depremzedenin tıbbi tedavi ve tüm masraflarını Almanya’daki akrabasının karşılayacağını da taahhüt etmesi gerekir. Bu beyanı davette bulunan akraba, yerel göçmenlik makamına gönderilmesi gerekir.

Deprem Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir’de, vize hizmetlerinin sağlanması için yetkili tek kurum olan “iDATA” aracılığıyla başvurular yapılabilecektir. 13 Şubat 2023’ten itibaren vize başvuruları, ülke genelindeki vize kabul merkez şubelerinden alınmaya başlanmıştır.

Deprem vizesi başvurusunda depremzedelerin, ikamet yerlerini deprem bölgesinde olduğunu ve aynı zamanda da depremden etkilendiklerini ispatlamaları gerekmektedir.

Alman Dışişleri Bakanlığı vize kolaylığı için Türk makamları ile işbirliğinden bahsederken, Almanya’ya gitmek isteyen depremzedelerin gerekli belgeleri Türk yetkililerinden alması gerektiğini anlamına gelmektedir.

Depremzedelere yapılacak olan 100 bin TL deprem yardımı hakkında bilgiyi Deprem Yardımı Başvuru Şartları – 100 Bin TL Deprem Yardımı yazımızda bulabilirsiniz.


Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.